Тема. Микола Вороний. Життя і творчість, багатогранна діяльність. Митець – ідеолог модернізації української літератури. Його творчість – перша декларація ідей і форм символізму. Єдність краси природи і мистецтва, образотворчі засоби в поезії «Блакитна Панна»(слайд 1).
Мета: розглянути основні віхи життєвого і творчого шляху М. Вороного, його багатогранну діяльність; дослідити суть його новаторства в поезії; дослідити зміст і форму поезії «Блакитна Панна»; спонукати до усного, асоціативного, образного мислення, навичок ведення дискусії, умінь складати запитання, досьє на письменника; прищеплювати естетичні смаки, мистецькі смаки.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: презентація (19 слайдів), портрет М. Вороного, word-документи, інформаційний ролик про життя і творчість М. Вороного, відеоряд до поезії «Блакитна Панна», кольорові олівці, тексти поезій, вправи «Асоціативна квітка», «Мікрофон», дидактична гра «Кольорове привітання», вправа «Знайди пару» на сервісі LearningApps.org
Хід уроку
Моя девіза – йти за віком
І бути цілим чоловіком.
М. Вороний
I. Мотивація навчальної діяльності учнів.
· Дидактична гра «Розфарбуй свій настрій»
Сьогодні чудовий весняний день, який радує нас своїм різнобарв′ям, палітрою кольорів, сонячним теплом. Оберіть той колір, яким сьогодні ви захотіли б привітатися, колір, який характеризує зараз ваш настрій (слайд 2).
· Мотивація діяльності (слайд 3).
- Яка рослина зображена на слайді поряд з портретом письменника? (Полин)
- Яку інші народні назви має ця рослина? ( Чорнобиль, євшан або ємшан (туркм.)
- Як ця рослина пов′язана з творчістю письменника? (твір
М. Вороного «Євшан-зілля» вивчали у 6 класі)
II. Повідомлення теми, мети, завдань, епіграфа уроку (слайд 4).
Слово вчителя. Микола Вороний – постать в українській культурі неординарна. Щоб переконатись у цьому, досить згадати. Що він був поетом, перекладачем, критиком, істориком літератури, публіцистом, актором, режисером, редактором, дослідником національного театру, світової та вітчизняної драматургії, громадським діячем. Вивченням життя і творчості М. Вороного ми починаємо знайомство з долями українських письменників, що через несприйняття історичних подій у 20-30-х роках опинилися в еміграції або ж морально зламалися й прийняли умови, які диктувала епоха. Микола Вороний, покликаний отим самим «євшан-зіллям», повернувся на Батьківщину з бажанням служити своєму народу, але у 1938 році був розстріляний більшовицькою владою, не зробивши жодного злочину. Ім′я і творчість Вороного були приречені на забуття.
Ø Проблемне запитання (слайд 5)
- У чому полягає причина забуття поета? Чим він не підходив під шаблон «людини маси»? На ці питання спробуємо знайти відповіді.
III. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
Ø У майстерні художника(слайд 6)
Ø Що ви можете сказати про людину, яку зобразив український художник Михайло Жук? Охарактеризуйте її.
Ø Мистецький кінозал (слайд 7)
Ø Зараз вашій увазі я пропоную переглянути інформаційний ролик про життя і творчість Миколи Вороного і виконати завдання за його змістом.
Завдання за змістом інформаційного ролика(робота в групах)
I група «Детективи» – зібрати «Досьє на письменника» (група складає «Досьє на письменника» за такими категоріями: «Народився», «Родина», «Освіта», «Громадська діяльність», «Творчість», «Смерть»)
(слайд 8).
II група «Редактори» - відновити «Пошкоджений рукопис» (група під час перегляду ролика знаходить у тексті неточності, пов′язані з життям і творчістю поета, та відновлює пошкоджений рукопис)
(слайд 9).
III група «Слідчі» - скласти «Кошик запитань» (група складає запитання, які потім ставить класу на етапі узагальнення і систематизації знань).
Ø Хвилинка теорії (слайд 10).
Ø Пригадайте, який літературний напрям називають модернізмом? (Модернізм – це загальна назва напрямів мистецтва і літератури кінця XIX - поч. XX ст., як заперечення натуралізму. Модерністи вважали, що не треба шукати у творі мистецтва якоїсь логіки, раціональної думки).
Ø Поміркуйте, яким чином пов′язані між собою ці письменники?
Ø Хто вперше вжив слово «модернізм» в значенні художнього напряму? (Леся Українка)
- Кого вважають зачинателем українського модернізму?
(М. Вороного)
- Чому виникла полеміка між М. Вороним й І. Франком? ( по-різному розуміли роль поезії та завдань поета)
- Чому І. Франко у своєму «Посланні» називає М. Вороного «ідеалістом непоправним», наголошуючи на його відході від активної громадської позиції? (Вороний прагнув піднести українську літературу до вершин європейської і світової літератури; поет-естет, співець ідеалів і розбитого кохання).
- Якою була відповідь М. Вороного І. Франку дізнаємося, прочитавши вірш «Іванові Франкові».
Ø Виразне читання поезії М. Вороного «Іванові Франкові»
Ø Бесіда за змістом
- Яким на початку вірша подає поет образ життя?
- Розкрийте суть риторичного запитання: «Як маю я його цуратись чи від ударів ухилятись?»
- Яких митців бачить поряд із собою автор? Як їх характеризує? Який художній прийом використовує?
- Прокоментуйте рядки: «Але коли повсякчас битись, то серце може озлобитись».
- У чому автор бачить призначення поезії? Прочитайте відповідні рядки.
- Як у вірші автор відстоює свою позицію. Які аргументи наводить? Процитуйте.
- Розкрийте зміст рядків, які є епіграфом нашого уроку: «Моя девіза – йти за віком і бути цілим чоловіком» (М. Вороний хоче йти в ногу з сучасністю і бути стійкою, гармонійною особистістю).
Ø Слово вчителя
У вірші-присвяті «Іванові Франкові» М. Вороний, звертаючись до побратима по перу, викладає свої погляди на життя, на місце і завдання в ньому, на поезію. Вороний намагається розібратися, чи має поезія бути зброєю в руках митця, чи мистецтво має відтворювати тільки прекрасне. У житті «велетні-гнобителі» і «велетні-визволителі». Він готовий іти за генієм до бою. І бореться своїм словом, не прагнучи натомість нічого. Йому прикро, що поряд стають, також ніби до бою «фарисеї», але з пустим серцем і заради бажання відчувати свою вищість. Проте не можна увесь час боротися, бо від цього серце черствіє. Тому звернення до вільної поезії – це відрада для душі. Автор не відмовляється висвітлювати проблеми суспільства, але при цьому хоче
« бути цілим чоловіком», тобто жити у гармонії із собою.
Ø Виразне читання поезії «Блакитна Панна» (слайд 11)
Ø «Квітка асоціацій»
Учні малюють квітку зі словом «весна» у зошитах і на її пелюстках записують свої асоціації, пов′язані з цим словом.
- Які асоціації викликає у вас слово «весна»?
- Які кольори М. Вороний використовує у своєму творі?
- Який настрій вони створюють?
Ø «Лабораторія дослідника» (ідейно-художній аналіз твору)
- Яка тема поезії?
- До якого виду лірики належить твір?
- Що возвеличує і оспівує у своїй поезії Вороний?
- З чим весна асоціюється у поета?
- Які образи використовує автор, щоб створити об′ємну картину життя?
- Які фонетичні засоби допомагають передати музичність твору? (асонанс і алітерація)
- Назвіть художні засоби поезії?
- Які мистецькі терміни використані в поезії і що вони означають?
- Яку біблійну урочисту лексику використовує автор? (Осанна). З якою метою?
Ø Словникова робота (слайди 13,14,15,16)
Гротеск – тут ужито не на позначення одного із засобів творення сатири, а в значенні “художня образність, що відкрито й свідомо створює неприродний, химерний, дивний світ”.
Блават – волошка; шовкова тканина блакитного кольору.
Арабеска – вид орнаменту з геометричних фігур, стилізованого листя, квітів, що поширився в Європі в під впливом арабського мистецтва.
Камея – виріб із каменю або черепашки, що має художнє рельєфне різьблення.
Фреска – картина, написана водяними фарбами по свіжій вогкій штукатурці.
Ø Складання паспорту твору (слайд 17).
IV. Узагальнення і систематизація знань.
Ø Експрес-опитування
(група «Слідчих», яка складала «Кошик запитань», по черзі ставлять запитання іншим групам по біографії і творчості М. Вороного).
Ø Повідомлення домашнього завдання та інструктаж щодо його виконання (слайд 18).
1. Опрацювати сторінки підручника. Відповідати на запитання (усно).
2. Створити психологічний портрет до постаті М. Вороного.
3. Вивчити напам′ять вірш «Блакитна Панна».
V.Підсумок уроку.
Ø Робота з проблемним запитанням.
- Яка причина забуття поета?
- Чим М. Вороний не підходив під шаблон «людини маси»?
Ø Сенкан до постаті М. Вороного (слайд 19).
М. Вороний
Неординарний, музикальний
Модернізує, дискутує, творить
Модерніст української поезії
Поет-естет
Ø Рефлексія
Вправа «Мікрофон»
· «Поезія М. Вороного справила на мене...»
· «Мені сподобався вірш, тому що...»
· «Мене вразило...»
Ø Оцінювання
Робота з карткою самооцінювання (word-документ)