Перед приголосними вживаються форми дієслів на -ся, перед голосними – на -сь: гралися в хованки, дивлюсь у дзеркало.
У складеному дієслівному присудку одне з дієслів має суфікс -ся, а інше — -сь: хотілося зігрітись, намагався зупинитись.
Для зображення природного явища чи стану істоти використовуємо пасивні конструкції з дієсловами на -ся (дієслово на -ся + іменник в орудному відмінку).
Відро швидко наповнилося молоком. Бібліотека збагатилася рідкісними екземплярами книг.
Тема: Пасивні конструкції з дієсловами на -ся. Синтаксичні конструкції з формами на -но, -то.
Мета: ознайомити учнів із особливостями творення та вживання безособових дієслівних форм на -но, -то; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити ці дієслівні форми в текстах, визначати їхні морфологічні ознаки; розвивати творчі вміння використання дієслівних форм на -но, -то у висловлюваннях; виховувати ціннісне ставлення до народних символів України.
Внутрішньопредметні зв’язки: орфографія, словотвір, фразеологія, лексикологія, морфологія, синтаксис, пунктуація.
Міжпредметні зв’язки: художня література, народознавство.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Питання:
– Що вивчає морфологія?
– Що таке дієприкметник?
– Які морфологічні ознаки має дієприкметник?
– Які синтаксичні ознаки має дієприкметник?
– Якого стану бувають дієприкметники?
ІV. Повідомлення теми, мети та завдань уроку
V. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
Безособові дієслівні форми на -но, -то – це незмінювані дієслівні форми, що називають дію, виконану невідомою або неназваною дійовою особою: Весь світ даровано людині (М. Рильський).
Безособові дієслівні форми на -но, -то мають тільки категорію виду. Ці форми вживаємо, щоб підкреслити результат дії: розглянуті питання – питання розглянуто.
Безособові дієслівні форми на -но, -то творяться від пасивних дієприкметників на -ний, -тий: сказаний – сказано, закритий – закрито.
Для наголошення значення минулої дії безособові дієслівні форми на -но, -то вживаються із допоміжним дієсловом було: Шаблю було вибито з рук (О. Гончар).
1. Робота з таблицею “Безособові дієслівні форми на -но, -то”
У кожного з вас на парті є таблиця. Давайте розглянемо її .
VІ. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної діяльності
1. Робота з підручником
2. Лінгвістичне спостереження ( на дошці)
v Погляньте на речення двох колонок. Визначте, в якій із них є дієприкметник, а де безособова дієслівна форма. Якими членами речення є такі дієслівні форми?Хто перший впорається з цим завданням, отримає бали.
А у річці скаламучена вода. А у річці скаламучено воду.
Блискавками небо перевите. Блискавками небо перевито.
(Виступають і присуд., і означ.) (Тільки присудок)
Виконавши це завдання, ви помітили, що речення другої колонки не мають особу, яка виконує дію. Тому дієслівні форми на -но, -то виражають дію невідомої особи і вживаються у безособовому реченні у функції присудка.
3. Вправа “Я – редактор” (робота біля дошки)
v Відредагуйте речення, записані на дошці. Від пасивних дієприкметників утворіть безособові дієслівні форми на -но, -то. У записаних реченнях визначте та підкресліть граматичні основи.
Рушник вишитий розкішним рослинним орнаментом. Калинові кетяги розташовані по краях, вінки з барвінку розміщені вище, а виноградними гронами прикрашена середина білого полотнища. Мереживо на рушнику виконане вручну, його візерунок тематично пов’язаний з орнаментом вишивки. (З довідника).
Так, рушник є символом доброзичливості й гостинності. Рушник – це символ України, відбиття культурної пам’яті народу, символ єдності сім`ї, символ любові до рідної землі, до любої матусі, до коханої дівчини, символ працелюбності нашого народу. В наш тяжкий час рушник є оберегом для бійців АТО. Він нагадує їм про рідну домівку і оберігає їх під час бойових дій.
4. Пошукова робота (Робота в групах)
v Утворіть від дієслів дієприкметники, а потім дієслівні форми на -но, -то.
Зразок, записати – записаний – записано.
Вивчити, забути, спекти, вишити, прибити, обговорити, подарувати, налити, зорати, почати.
5.Вибірковий диктант
v Випишіть з твору безособові дієслівні форми на -но, -то.
Ой у полі жито
Копитами збито,
Під білою березою
Козаченька вбито.
Козаченька вбито,
Затягнено в жито,
Червоною китайкою
Личенько накрито.
1. Творча майстерня
v Погляньте на прислів’я, на місці крапок уставте дібрані з довідки безособові дієслівні форми на -но, -то.
1. Усе на світі … мозолями. 2. За планом …, а в полі й не… . 3. … абияк, то і вийшов кривуляк. 4. За наше жито ще нас і … . 5. На роду … . 6. … темрявою. 7. Неначе медом … . 8. Он де собаку … ! 9. Усі мости …
Довідка: Бито. Створено. Орано. Зроблено. Посіяно. Написано. Повито. Помазано. Зарито. Спалено.
2. Вправа “Розумне перо”
v Перекладіть словосполучення українською мовою, утворивши безособові дієслівні форми на
-но, -то.
Прибор изобретен, рукопись найдена, ответ получен, враг разбит, вопрос решен, порядок установлен, расписание составлено, график изменен, кружок создан, путь открыт.
ü Безособові дієслівні форми на -но, -то це….
ü Безособові дієслівні форми на -но, -то творяться від…
ü Безособові дієслівні форми на -но, -то в реченні виступають….
ü Безособові дієслівні форми на -но, -то мають лише…..
Завдання. Дібрати антоніми до поданих слів.
1) Освітлено (затемнено).
2) Зачинено (відкрито).
3) Збільшено (зменшено).
4) Привезено (відвезено).
5) Віднесено (принесено).
6) Нагріто (охолоджено).
1. Рефлексія
· Якщо ти вважаєш, що тему уроку зрозумів – прикріпи телевізор із зображенням.
· Якщо зрозумів частково – телевізор з титрами.
· Якщо нічого не зрозумів і в тебе є запитання – телевізор, який не показує.
2. Оцінювання знань учнів.
Домашнє завдання
Ø § ; вправа
Ø Вивчити теоретичний матеріал.
Ø Записати прислів’я, пісні, в яких зустрічаються безособові дієслівні форми на -но, -то (за бажанням)