Мета:
(формування компетентності): предметні: знання з орфоепії, правила вимови голосних та приголосних звуків, правила наголошування слів; ключові: уміння вчитися: уміння виконувати тестові завдання, працювати самостійно, інформаційні: навички роботи з джерелами інформації, загальнокультурні: навички самоорганізації.
Тип уроку:
урок перевірки навчальних досягнень учнів
Обладнання:
тести.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Ознайомлення десятикласників із темою, метою і завданнями уроку
III. Мотивація навчальної діяльності учнів
Ознайомлення з критеріями оцінювання тестових завдань закритої й відкритої форми. Проведення інструктажу щодо виконання їх.
IV. Виконання тестових завдань закритої й відкритої форми
V. Підсумок уроку
- Організований збір контрольних зошитів.
- Відповіді на питання, що виникли в учнів під час написання контрольної роботи.
VII. Домашнє завдання
- Індивідуальне завдання з повторення вивченого.
ДОДАТОК ДО УРОКУ
Оцінювання контрольного тесту
Тип завдання
Завдання закритої форми
Завдання відкритої форми
з вибором однієї правильної відповіді
на відповідність
Варіант 1
1 Б
2 В
3 А
4 А
5 В
6 Б
7 А
8 Д
9 1-В,
10 2-Г,
11 3-А,
12 4-Д
13 1-В,
14 2-А,
15 3-Б,
16 4-Г
Варіант 2
1 Б
2 А
3 В
4 А
5 В
6 В
7 В
8 Б
9 1-Б,
10 2-Г,
11 3-А,
12 4-В
13 1-В
14 2-А,
15 3-Г,
16 4-Б
Кількість балів 0,5,0,50,50,50,50,50,50,52222
Тематична контрольна робота
І варіант
Завдання 1-8 по 0,5 б.
1. Орфоепія — це:
А. Розділ мовознавства, що вивчає систему графічних знаків;
Б. Розділ мовознавства, що вивчає правила літературної вимови;
В. Розділ мовознавства, що вивчає слово як основну одиницю мови
2. Знайдіть варіант, у якому буквосполучення дж, дз передають одну
фонему в межах морфеми:
А. Дзеркало, воджу, надзвуковий;
Б. Кукурудза, віджени, дзвіниця;
В. Бджола, родзинки, засуджений.
3. Знайдіть варіант, у якому всі слова записано правильно:
А. Гавань, газель, ґелґіт
Б. Грунт, гудзик, ґедзь;
В. Гуля, гожий, гавеня
4.Два склади має кожне слово рядка
А. Дзенькіт, ім'я, людськість, осінь;
Б. ллється, співають, мільйон, серце;
В. свято, гріють, утіха, влітку.
5. Букви Я,Ю, Є позначають по два звуки в кожному слові рядка
А юний, нюанс, браконьєр, єресь;
Б зграя, різьбяр, черв'як, мільярд;
В зв'язок, ярлик, маєток, в'юнець.
6. Однакова кількість ззвуків і букв у кожному слові рядка
А життя, земля, соловей, яблунька;
Б єдність, пояснення, юнь, щавель;
В зяблик, життєпис, українець, з'єднання.
7. Звук [й] є в кожному слові рядка
А ярус, лінія, юність, боєць;
Б буря, кальцій, мрія, єдність;
В іній, сюжет, більярд, клятва.
8. Звук [д] є в кожному слові рядка
А родина, погода, депутат, молодість;
Б здоровий, джаз, одержати, думка;
В футбол, сад, дискусія, надписати.
Завдання 9-10 по 2 б.
9. Поєднайте поняття, позначене цифрою, з прикладами, позначеними буквами.
1 Уподібнення приголосних
2 Подвійний наголос
3 Форморозрізнювальний наголос
4 Словорорізнювальний наголос
А Води — води, викликати — викликати
Б Косьба, боротьба
В Замок — замок, атлас — атлас
Г Помилка, також
Д Зате, проте
10. Поєднайте поняття, позначене цифрою, з прикладами, позначеними буквами.
1 Чергування у/в розрізнює значення слів
2 Чергування у/в не розрізнює значення слів
3 Порушено чергування і/й
4 Порушено чергування у/в
А Весь — увесь, вчитель — учитель
Б Василь й Ярина
В Вправа — управа, враження — ураження
Г Приїхала в Львів
Д Батьки і діти
Завдання 11-12 по 2 б.
11. Запишіть речення, обравши правильний варіант з наведених у дужках:
Рідну Батьківщину (в, у) (усі, всі) віки порівнювали (з, із) матір’ю, бо нема нічого найдорожчого (в, у) людини, як мати (й, і) рідна земля. Окрема людина невіддільна (від, од) народу, а народ невіддільний (від, од) Батьківщини: (в, у) цьому сила народу (і, й) міць його, невмирущість (і, й) безсмертя (Є. Гуцало).
12. Запишіть транскрипцію слів:
Шістнадцять, пишається, молотьба, книжка.
Тематична контрольна робота
ІІ варіант
Завдання 1-8 по 0,5 б.
1. Уподібнення глухих звуків до парних дзвінких відбувається у кожному слові рядка
А отже, лічба, мотузка, повсякчасний;
Б молотьба, футбол, якби, повсякденний;
В вести, просьба, дігтяр, баскетбол.
2. Уподібнення приголосних відбувається у кожному слові рядка
А свято, подружці, ллється;
Б кінський, милуєшся, доріжка;
В мороз, кігті, боротьба.
3. Знайдіть рядок, у якому в усіх словах букви «я», «ю», «є» позначають один звук:
А юшка, балтієць, ілюзія, ділянка, буряковий;
Б комісія, завдання, яхта, юридичний, валюта;
В бюрократ, вдячність, малюнок, льодяний, калькулятор;
4. Знайдіть рядок, у якому в усіх словах приголосні сонорні:
А вілла, рулон, рілля, нора, умовний;
Б козак, море, туманність, ліра, молодий;
В орден, спросоння, рідний, лінія, мирний;.
5. Знайдіть рядок, у якому в усіх словах приголосні глухі:
А фіалка, океан, життя, блакить, сипати;
Б каша, чесність, вантаж, нарешті, стілець;
В шепотіти, хустка, афіша, сушити, тітка;.
6. Знайдіть рядок, у якому в усіх словах приголосні дзвінкі:
А губи, ґедзь, діжка;
Б дуб, одужати, гудзик;
В з’їзд, жабо, зуби;
7. Знайдіть рядок, у якому в усіх словах наголошується другий склад:
А мережа, черговий, олень;
Б горошина, котрий, живемо;
В довідник, читання, нести;
8. Наголос на другому складі має кожне слово рядка
А жадоба, байдужий, олень;
Б квартал, ознака, русло;
В. шофер, громадський, вибір.
Завдання 9-10 по 2 б.
9. Поєднайте поняття, позначене цифрою, з прикладами, позначеними буквами.
1 Словорозрізнювальний наголос
2 Форморорізнювальний наголос
3 Подвійний наголос
4 Уподібнення приголосних
А Помилка, також
Б Зате, проте
В Замок — замок, атлас — атлас
Г Води — води, викликати — викликати
Д Косьба, боротьба
10. Поєднайте поняття, позначене цифрою, з прикладами, позначеними буквами.
1 Чергування у/в не розрізнює значення слів
2 Чергування у/в розрізнює значення слів
3 Порушено чергування у/в
4 Порушено чергування і/й
А Вправа — управа, враження — ураження
Б Петро й Йосип
В Вдень — удень, врозліт — урозліт
Г У Одесі відбулася гуморина
Д Брати і сестри
Завдання 11-12 по 2 б.
11. Запишіть речення, обравши правильний варіант з наведених у дужках:
Черпаючи (з, із) скарбниць усної народної творчості, що сягає (у, в) прадавні часи, пересвідчуємо (ся, сь), якою вірністю (і, й) незрадливістю шанували наші предки землю, захищаючи її (від, од) ворогів на (ратному, ратнім) полі. З древньоруських літописів, легенд, (з, із) героїчних дум та пісень постає (перед, переді) нами та любов, гартована (у, в) битвах (з, із) степовими ордами (Є. Гуцало).
12. Запишіть транскрипцію слів:
Нігті, зап'ястний, смикаєшся, вокзал.
Завдання 1-8 мають по чотири варіанти відповіді, серед яких лише один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.
1. Позначте, у якому словнику з’ясовано походження слів:
А тлумачному;
Б етимологічному;
В морфологічному;
Г історичному.
2. Позначте, у якому словнику з’ясовано значення слів, що вживаються в певній місцевості:
А діалектному;
Б термінологічному;
В історичному;
Г фразеологічному.
3. Позначте, який словник пояснює значення іншомовних слів:
А перекладний;
Б тлумачний;
В орфоепічний;
Г іншомовних слів.
4. Позначте, який словник подає особливості вимови та наголошення слів:
А орфографічний;
Б орфоепічний;
В перекладний;
Г морфемний.
5. Позначте речення, у якому неправильно вжито слово «приймати»:
А Оля приймала участь у змаганнях з гімнастики.
Б Допоможіть мені прийняти правильне рішення.
В Вам необхідно терміново прийняти заяву від Петрика Ігоря.
Г Прийміть наші щирі побажання з нагоди свята.
6. Позначте рядок, у якому подано правильне тлумачення фразеологічного звороту комарика придушити:
А завдати лиха;
Б міцно заснути;
В почервоніти;
Г мати досвід.
7. Позначте рядок, у якому подано пароніми:
А перст, чоло;
Б хижа ласка — материнська ласка;
В пам’ятник — пам’ятка;
Г втекти, п’ятами накивати.
8. Позначте рядок, у якому подано синонім до фразеологізму майстри на всі руки:
А собаку з’їсти;
Б крутитися як білка в колесі;
В нестися вгору;
Г і швець, і жнець, і на дуді грець.
У завданнях 9-10 треба встановити відповідність: до кожного рядка, позначеного буквою, дібрати відповідник, позначений цифрою.
9. Установіть відповідність між фразеологізмами та правильним тлумаченням їх.
1 Тремтіти від холоду
А Мов грім з ясного неба
2 Несподівано з’явитися
Б Знімати шкуру
3 Визискувати когось
В Одним миром мазані
4 Почувати себе ніяково
Г Дзвонити зубами
Д Ні в тих ні в сих
10. Установіть відповідність між фразеологізмами-антонімами.
1 Хоч греблю гати
А Хоч конем грай
2 Ридма ридати
Б Смішки справляти
3 Як білка в колесі крутиться
В Мастити п’яти салом Г Як кіт наплакав
4 Курці ступити ніде
Д Працювати як мокре горить
Завдання 11 та 12 — завдання відкритої форми.
11. Зредагуйте речення.
1. На високому рівні пройшли весняні канікули. 2. Поет завоював світову вдячність. 3. Повість Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні» була видана в Женеві. 4. Я тепер дивлюся на це все другими очима.
12. Складіть і запишіть речення з поданими фразеологізмами (поясніть їхнє значення):
Товкти воду в ступі, піймати облизня.
Завдання 1-8 мають по чотири варіанти відповіді, серед яких лише один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.
1. Позначте, у якому словнику з’ясовано походження слів:
А термінологічному;
Б тлумачному;
В етимологічному;
Г діалектному.
2. Позначте, у якому словнику з’ясовано значення слів, що вживаються в певній місцевості:
А фразеологічному;
Б морфемному;
В термінологічному;
Г діалектному.
3. Позначте, який словник пояснює значення іншомовних слів:
А орфоепічний;
Б іншомовних слів;
В перекладний;
Г тлумачний.
4. Позначте, який словник подає особливості вимови та наголошення слів:
А орфоепічний;
Б орфографічний;
В морфемний;
Г перекладний.
5. Позначте речення, у якому неправильно вжито слово «приймати»:
А Сергію, швидше приймай рішення.
Б Юрко приймає участь у змаганнях з футболу.
В Юнаки приймають присягу на вірність Батьківщині.
Г Їв би очима, та душа не приймає.
6. Позначте рядок, у якому подано правильне тлумачення фразеологічного звороту зуби протерти на чомусь:
А голодувати;
Б мати досвід;
В завдати лиха;
Г накинутись з докором на когось.
7. Позначте рядок, у якому подано пароніми:
А міх борошна — ковальський міх;
Б уявити — уславити;
В військовий — воєнний;
Г горизонт, небокрай.
8. Позначте рядок, у якому подано синонім до фразеологізму кривити душею:
А голову закрутити;
Б ходити на поводку;
В крутити хвостом;
Г дати перцю.
У завданнях 9-10 треба встановити відповідність: до кожного рядка, позначеного буквою, дібрати відповідник, позначений цифрою.
9. Установіть відповідність між фразеологізмами та їхнім правильним тлумаченням.
1 Безрідний
2 Перемогти
3 Покарати
4 Посваритися
А Показати, де раки зимують
Б Розбити глека
В Хоч свічки ліпи
Г Як горох при дорозі
Д Узяти гору
10. Установіть відповідність між фразеологізмами-антонімами.
1 Як з хреста знятий
2 Падати зі сміху
3 У чорта на куличках
4 Битися як риба об лід
А Як вареник у маслі
Б Бублика з’їси, поки кругом обійдеш
В Ревма ревіти
Г З доброго дива
Д Як рукою подати
Завдання 11 та 12 — завдання відкритої форми.
11. Відредагуйте речення.
1. На зустріч прийшли відомі поети та письменники. 2. У романі І. Нечуя-Левицького «Кайдашева сім’я» зображено події, що відбувалися після скасування кріпосного права. 3. У другий раз ми продовжимо цю розмову. 4. Кожний літературний персонаж має свої індивідуальні риси.
12. Складіть і запишіть речення з поданими фразеологізмами (поясніть їхнє значення).
Стригти під один гребінець; виносити сміття з хати.