Мета: проведення контролю знань навчально-пізнавальної діяльності учнів за час вивчення теми «Морфологічна норма».
Очікувані результати навчально пізнавальної діяльності учнів:
✵ знаннєва складова: розуміє суть понять: «норма», «морфологія», «морфологічна норма», «морфологічна помилка»;
✵ діяльнісна складова: виявляє практичні вміння і навички роботи з тестовими завданнями різних видів складності; демонструє практичне застосування здобутих знань з морфології;
✵ ціннісна складова: усвідомлює важливу роль знань у своєму житті; зацікавлений у результатах виконаної роботи; відчуває задоволення від самостійно виконаної роботи та відповідальність за власний вибір.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Ознайомлення з критеріями оцінювання тестових завдань закритої й відкритої форм. Проведення інструктажу щодо виконання їх.
ІІІ. ВИКОНАННЯ ТЕСТОВИХ ЗАВДАНЬ
І варіант
Початковий рівень
1. Позначте рядок, у якому всі іменники-власні назви слід писати з великої літери і в лапках.
А сестра Єва, пес Йогурт, місто Чернівці;
Б вірш Заповіт, книга Кобзар, журнал Соняшник;
В цукерки Ромашка, вулиця Каштанова, казка Ох;
Г кінотеатр Мрія, байка Вовк і Кіт, пісня Цвіте терен.
2. Позначте рядок, у якому подано усі іменники спільного роду.
А білоручка, дармоїд, гуляка, нездара;
Б сірома, непосида, вереда, плакса;
В староста, листоноша, нероба, неук.
Г базіка, маля, бідолаха, нечупара.
3. Позначте рядок, у якому подано всі незмінювані іменники.
А листоноша, сирота, староста, нечупара.
Б Баку, Токіо, Київ, Кіото;
В метро, поле, вікно, кашне;
Г табу, інкогніто, портмоне, ревю.
4. Позначте рядок, у якому всі іменники мають форму лише множини.
А солі, води, сталі, грязі;
Б Карпати, ножиці, окуляри, кліщі;
В іменини, канікули, макарони, вермішель;
Г ясла, заробітки, ночви, хащі.
5. Позначте рядок, у якому всі іменники належать до І відміни.
А матуся, матір, сестра, сусідка;
Б Галина, Марія, Либідь, Лідія;
В душа, доня, дитя, дорога;
Г квітка, пташка, земля, пороша.
6. Позначте рядок, у якому всі іменники у формі орудного відмінка однини мають закінчення -ею, (-єю).
А межа, надія, перемога, робітниця;
Б тиша, площа, непосида, суддя;
В вельможа, лівша, дружина, левиця;
Г п’ятниця, сестриця, сім’я, теща.
Середній рівень
7. Позначте рядок, у якому всі іменники у формі кличного відмінка мають закінчення -е.
А Петро, воля, Ілля, Катря;
Б брат, Дніпро, батько, вулиця;
В площа, осінь, рід, кінь;
Г Київ, вчитель, місяць, ведмідь.
8. Позначте рядок, у якому всі іменники у формі родового відмінка однини мають закінчення -а (-я).
А Ясень, студент, млин, танець;
Б пароплав, майданчик, цукор, чай;
В Київ, іменник, вовк, долар;
Г Луцьк, Кривий Ріг, Конотоп, Зелений Клин.
9. Позначте рядок, у якому іменник зоря не є членом речення.
А Нічка розсипала зорі злотистії;
Б Зоре моя вечірняя, зійди над горою;
В Вечірня плакала зоря;
Г Сиплють ночі у тумани зорі сургучеві.
10. Закінчення -а у формі родового відмінка однини мають іменники.
А Вальс, теніс, футбол;
Б ліс, пісок, ситець, інститут;
В Київ, Львів, Миколаїв, Дніпро;
Г рок-н-рол, бокс, сік, принтер.
11. Апостроф у формі орудного відмінка ставиться у таких іменниках.
А Повість, радість, ненависть, гордість;
Б любов, кров, мати, верф;
В піч, міць, ніч, мідь;
Г січ, нехворощ, тінь, сіль.
Достатній рівень
Завдання 12-14 на встановлення відповідності. До кожного рядка, позначеного буквою, знайдіть відповідник, позначений цифрою.
12. Установіть відповідність між відмінами та іменниками.
1 Перша
А Суддя, плем’я, насип
2 Друга
Б Щастя, сузір’я, день
3 Третя
В Галченя, каченя, ім’я
4 Четверта
Г Листоноша, круча, земля
Д Радість, розкіш, любов
13. Установіть відповідність між іменниками, які вживаються у формі множини та їх значеннями.
1 Речовини
А Карпати, Альпи, Афіни
2 Відрізки часу, свят, обрядів.
Б Вершки, парфуми, дріжджі
3 Назви почуттів, станів
В Канікули, іменини, вечорниці
4 Географічні назви
Г Гордощі, веселощі, прикрощі
Д ворота, окуляри, сани
14. Установіть відповідність між іменниками та родами, до яких вони належать.
1 Непосида, соня, нероба, забіяка
А Жіночий
2 Краса, усмішка, івасі, мальва
Б Чоловічий
3 Сибір, степ, біль, тюль
В Середній
4 Сонце, волосся, кіно, верб’я
Г Спільний
Д Рід не визначається
Високий рівень
► Утворіть чоловічі імена по батькові від імен Микола, Хома, Юрій, Василь.
► Утворіть жіночі імена по батькові від імен Ігор, Валерій, Яків, Григорій.
► Зробіть морфологічний розбір виділеного іменника.
Вересень м’який повільно йде по травах полум’яних. (П. Дорошко)
ІІ варіант
Початковий рівень
1. У якому рядку всі спільнокореневі слова є іменниками?
А Два, двійка, двоє, двоїтися, подвійний;
Б свіжий, свіжо, свіжість, свіжина, свіженький;
В овоч, овочерізка, овочесховище, овочівник, овочівництво;
Г сто, сотня, сотий, сотник.
2. У якому рядку при написанні власних назв допущено помилку?
А Леся Українка, Тарас Григорович Шевченко, газета Новий день, журнал Дніпро;
Б Академія наук України, журнал «Всесвіт», князь Володимир, Дніпро, Херсон;
В Україна, Дунай, Чорне море, Будинок народної творчості, фабрика «Киянка»
Г казка «Ох», Київ, журнал «Пізнайко», Новий рік.
3. Знайти рядок з іменниками спільного роду.
А Сирота, сіромаха, бідолаха, нікчема, недотепа;
Б круча, груша, неволя, земля, душа;
В вершина, весна, школа, ластівка, ялинка;
Г базіка, маля, бідолаха, нечупара.
4. У якому рядку всі іменники чоловічого роду?
А Суддя, надія, земля, Ілля, гілля;
Б лоша, теля, зілля, дівча, круча;
В дріб, край, кінь, біль, Сибір;
Г шампунь, поні, боржомі, купе.
5. Позначте рядок, у якому всі іменники належать до І відміни:
А матуся, матір, сестра, сусідка;
Б Галина, Марія, Либідь, Лідія;
В душа, доня, дитя, дорога;
Г квітка, пташка, земля, пороша.
6. Позначте рядок, у якому всі іменники у формі орудного відмінка однини мають закінчення -ею, (-єю).
А межа, надія, перемога, робітниця;
Б тиша, площа, непосида, суддя;
В вельможа, лівша, дружина, левиця;
Г п’ятниця, сестриця, сім’я, теща.
Середній рівень
7. Позначте рядок, у якому всі іменники у формі кличного відмінка мають закінчення -е.
А Петро, воля, Ілля, Катря;
Б брат, Дніпро, батько, вулиця;
В площа, осінь, рід, кінь;
Г Київ, вчитель, місяць, ведмідь.
8. Позначте рядок, у якому всі іменники у формі родового відмінка однини мають закінчення -а (-я).
А Ясень, студент, млин, танець;
Б пароплав, майданчик, цукор, чай;
В Київ, іменник, вовк, долар;
Г Луцьк, Кривий Ріг, Конотоп, Зелений Клин.
9. Позначте рядок, у якому іменник зоря не є членом речення:
А Нічка розсипала зорі злотистії;
Б Зоре моя вечірняя, зійди над горою;
В Вечірня плакала зоря;
Г Сиплють ночі у тумани зорі сургучеві.
10. Закінчення -а у формі родового відмінка однини мають іменники.
А вальс, теніс, футбол;
Б ліс, пісок, ситець, інститут;
В Київ, Львів, Миколаїв, Дніпро;
Г рок-н-рол, бокс, сік, принтер.
11. Апостроф у формі орудного відмінка ставиться у таких іменниках.
А повість, радість, ненависть, гордість;
Б любов, кров, мати, верф;
В піч, міць, ніч, мідь;
Г січ, нехворощ, тінь, сіль.
Достатній рівень
Завдання 12-14 на встановлення відповідності. До кожного рядка, позначеного буквою, знайдіть відповідник, позначений цифрою.
12. Установіть відповідність між відмінами та іменниками.
1 Перша
А Каченя, курча, тигреня
2 Друга
Б Честь, річ, гордість
3 Третя
В Любов, листя, земля
4 Четверта
Г Тополя, Ілля, плакса
Д Степ, сонце, подвір’я
13. Установіть відповідність між іменниками, які вживаються тільки в множині, та назвами, що означають ці іменники.
1 Речовини
А Черкаси, Альпи, Суми
2 Відрізки часу, свят, обрядів
Б Вершки, парфуми, дріжджі
3 Назви почуттів, станів
В Канікули, іменини, вечорниці
4 Географічні назви
Г Гордощі, веселощі, прикрощі
Д Ворота, окуляри, сани
14. Установіть відповідність між іменниками та родами, до яких вони належать.
1 Нероба, сирота, плакса, бідолаха
А Жіночий
2 Боржомі, книга, лілея, повість
Б Чоловічий
3 Біль, край, Борнео, тюль
В Середній
4 Море, колосся, купе, верб’я
Г Спільний
Д Рід не визначається
Високий рівень
► Утворіть чоловічі імена по батькові від імен Богдан, Сава, Сергій, Василь.
► Утворіть жіночі імена по батькові від імен Ігор, Андрій, Яків, Григорій.
► Зробіть морфологічний розбір виділеного іменника.
Пухкою землею притрушувала біле насіння квасолі (О. Донченко)
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
Збирання зошитів
Рефлексія
· Які завдання були складними? Чому? З якими завданнями впоралися легко?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Індивідуальне завдання з повторення вивченого
Додаток до уроку
Оцінювання контрольного тесту
Тип завдання
Завдання закритої форми
Завдання відкритої
форми
з вибором однієї правильної відповіді
на відповідність
Номер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Варіант 1
Б
А
Г
Б
А
Б
В
Г
1-Г
2-А
3-Б
4-Д
1-Г
2-Б
3-Д
4-А
Варіант 2
В
Г
Б
А
Б
Б
В
В
1-Г
2-Д
3-А
4-Б
1-Б
2-В
3-Д
4-А
Кількість балів
0,5
0,5
0,5
0,5
0,5
0,5
0,5
0,5
2
2
2
2