ДУМАТА "ТОРА" РАЗКРИВА ДРЕВЕН СМИСЪЛ

Пиктограмата в древноеврейската писменост, съответстваща на думата "Тора", фактически предава цялата същност на Евангелието и показва как трябва да живее цялото човечество. Повечето хора, мислейки за думата "Тора", си представят първите пет книги на Мойсей или някакъв древен свитък, съхраняван в някоя от синагогите на Израел. Само малцина разбират силата зад тази невероятна дума. Преди всичко, отбелязвам, че в буквален превод, думата означава "инструкции", но както ще видим скоро, значението й е много по-дълбоко.

Думата "Тора" на иврит се състои от буквите ТАВ, ВАВ, РЕШ, ХЕЙ и на пръв поглед няма нищо особено в това. Въпреки това, ако се обърнем към оригиналната пиктографска писменост, която еволюирала в съвременна писменост иврит, тогава вечният смисъл на тази дума оживява. С помощта на древноеврейската пиктография, в която на всяка буква съответства някаква рисунка със свой собствен смисъл, можем да възстановим значението на думата и да научим повече за това, което Творецът изначално е предвидил за нас.

Първата буква "ТАВ" прилича на кръст или буква "х" и означава "завет", "белег" или "знак". Буква "ВАВ" е като гвоздей и означава "свързване", "добавяне на гвоздеи". Буква "РЕШ" съответства на образа на човешката глава и символизира начало или главата на нещо. И последната буква "ХЕЙ" е човек с ръце нагоре. Тя изразява идеята за откровение, явление или съзерцание.

И така, ако сложим всичко заедно, тогава получаваме древното значение на думата "Тора": "Заветът на гвоздея е главата на откровението". Това може да се преведе и така: "Белегът от гвоздея е начало на откровението" или "Завет, свързващ нас с главата или началото на откровението".

Без значение е, как бихте превели тази удивителна дума, всички варианти сочат към Този, Който положи началото на Завета, който влезе в сила, благодарение на гвоздеите в Неговите ръце. Този Завет наистина носи откровение. Когато Йешуа казал, че Мойсей е говорил за Него, Той без съмнение е бил прав. Дори самата дума "Тора" сочи към Него! Йешуа каза: "Ако бихте знаели Тората, то вие бихте узнали и за Мен! Ако разбирате Тората, вие ще разберете и Мен! " Но аз съм сигурен, че нещата са още по-дълбоки. Посланието, което Бог е изградил в тази невероятна дума, предава не само цялата същност на Евангелието, но и разкрива всеки детайл от живота, който трябва да водим според това Евангелие.

Да разгледаме първата буква “ТАВ”, което означава "завет". Само тя самата даже ни показва, какво изисква Бог. Него не го интересуват краткосрочни взаимоотношения, когато посещавате веднъж седмично богослужение и понякога четете Библията. Бог не се нуждае от половин Невяста. Той търси Завета. В рамките на библейския източен мироглед, заветите подразбират двустранни отношения. Те се състоят от обещания, изложени чрез езика на договорите, скрепени с кръв и не можели да бъдат нарушавани. Ключови компоненти са били договорните термини и кръвта. Заветът ( ТАВ)- това е посвещението, което ни води до следващата буква.

Втората буква “ВАВ” говори по-красноречиво. Някой трябваше да умре. За да се установи връзката и сключи този Завет, беше необходима кръв. В библейският Нов Завет, Месията изпълни Своята част, физически умря, за да не се налага ние да умрем. Но Заветът не свършва тук. Другата страна трябва да направи същото. Всеки, който сключва завет с Йешуа (Исус), трябва да умре за себе си. Той вече не може да живее, както иска. Той трябва да следва договорните условия на завета, който току-що е сключил. Това става неговата "свободна воля". Ние наистина можем да отразяваме образа на Твореца само тогава, когато анулираме самите себе си и нашите мисли, воля и емоции (душа) с постоянното им желание да получават облаги, и се облечем в щедрите мисли, воля и емоции на Твореца, съществуващи само за това, да дарява и да дава на другите всичко необходимо за тяхното благополучие. Само чрез отразяването на Неговия образ ние наистина сме "взаимосвързани" и сме в близък завет с Него. Умирайки за себе си, както Христос направи това дори за враговете Си, ние изпълняваме двете най-големи заповеди: да обичаме Бога и да обичаме нашия ближен като себе си. Когато това бъде постигнато, цялата Тора придобива истинското си значение, защото без любов всичко останало е едно нищо.

Все още не съм срещал някого, който не би искал да започне наново в определена сфера от живота си. Някои съжаляват, че не могат да се върнат назад за да "поправят" грешките си и да направят нещата по различен начин. Третата буква “РЕШ” говори именно за това. След като човек разбира в какво се заключава истинския завет, и че от него на първо място се изисква да разпъне себе си с помощта на същите гвоздеи, които пронизаха тялото на Йешуа, той наистина започва всичко отначало, без значение в каква ситуация се е оказал. Разпъването на плътта с желанията й да получава блага в големи количества - това е първото преимущество на пребиваването в истинския завет с Йахве. Въпреки, че човешкият ум, волята и емоциите ни казват, че ние не трябва да отхвърляме себе си заради другите, и че като се грижим единствено за себе си, ще бъдем защитени, то истината всъщност е точно обратното на това. Умирайки за себе си, ние оживяваме. Получаваме нов живот - ново начало. "Последните ще бъдат първи, а първите - последни" - по-добре не би могло да се каже. Във всички обстоятелства на нашия живот, умирането за себе си създава ново възкресение в дадената ситуация. Може да звучи парадоксално, но в 100% от случаите това е точно така.

Последната буква е “ХЕЙ”, което означава " съзерцавай" или " разкрий". Веднага щом разберем какъв е смисъла на истинския завет и пронижем ръката си с гвоздей, това възвишава душата ни и носи ново начало след възкресението. Но това не е всичко. Разкрива ни се ново, по-дълбоко разбиране и силата на Духа. В иврит на това съответства думата " хазоун", което значи " видение, откровение". Думата предава идеята на " момент на осветление". Всички искаме да получим нови откровения и големи видения, но за да получи ново видение, човек трябва първо да отхвърли това, което вижда естественото му зрение. Не трябва да се ръководим от това, което виждат очите ни, а от вярата, тоест чрез очите на Духа. Когато решаваме да не вървим по плътското ни зрение, а вместо това да се подчиняваме на волята на Светия Дух и онова, което Той вижда, тогава ще получим нови откровения и видения.

Като обобщим всичко това, виждаме, че спазването на Тора всъщност не е толкова трудно, колкото много хора си представят. Всичко започва с истинския Завет, а после се изисква кръв от гвоздеи и от смърт за себе си, във всяка ситуация. Това на свой ред носи нов живот, ново начало и ново откровение. Анулирайки напълно себе си и искрено поставяйки желанията на Твореца и на други хора пред нашите собствени, човек наистина изпълнява Тората. Ето защо любовта се явява изпълнение на закона. Това изисква човек да умре за себе си във всички ситуации. Всичко, което е записано в Тората, се свежда до едно нещо: обичай Бога и ближния си - и тук идват инструкциите (Тора) как да го направите. Няма по-голям грешник от този, който не поставя любовта над всичко друго.

Това е точно онова, което Святият Дух ме учи в настоящите обстоятелства. Той ме води по-дълбоко в Тора, по-дълбоко в Завета (буква "ТАВ"). Колкото повече Отец ме съкрушава, толкова повече "кръв" се лее (буква "ВАВ"). Колкото повече се унищожава моята плът, толкова по-силно съм свързан със Завета, толкова по-силно е новото начало и сила на възкресението (буква "РЕШ"). Колкото по-тежки са изпитанието и скръбта и колкото повече се подчинявам на Божията ръка, толкова повече е откровението (буква "ХЕЙ").

Истинската Тора е смърт за себе си, за да достигнете до по-дълбока любов към Твореца и ближния си. Всичките Му заповеди служат за тази цел: ЛЮБОВ. Приемете Тората!

Джим Стейли