MISS UNIVERSE 2004
tuesday, june 1, 2004
Centro de Convenciones CEMEXPO, Quito, Ecuador
80 contestants
PRESENTERS: billy bush, daisy fuentes
entertainment: gloria estefan
Results
1 AUSTRALIA Jennifer Louise Hawkins
2 USA Shandi Ren Finnessey (America-Missouri '03)
3 PUERTO RICO Alba Giselle Reyes Santos
4 PARAGUAY Yanina Alicia González Jorgge (3rd RU Earth '04)
5 TRINIDAD & TOBAGO Danielle Amanda Jones
Top 10
06 COLOMBIA Catherine Daza Manchola
07 ECUADOR María Susana Rivadeneira Simball
08 JAMAICA Christine Renée Straw (5th RU World '98)
09 INDIA Tanushree Dutta
10 COSTA RICA Nancy Patricia Soto Martínez (SF Teen International '99, SF TMOFW '99, Sudamericana '04)
Top 15
11 NORWAY Kathrine Sörland (3rd RU World '02)
12 CHILE Gabriela Alejandra Barros Tapia
13 SWITZERLAND Bianca Nicole Sissing (SF World '03)
14 MEXICO Rosalva Yazmín Luna Ruiz
15 ANGOLA Telma de Jesus Esperança Sonhi
Awards
Miss Amity ITALY
Miss Photogenic PUERTO RICO
Best National Costume 1) PANAMA, 2) MEXICO, 3) TRINIDAD & TOBAGO
Best National Costume finalists: ECUADOR, EGYPT, INDIA, PUERTO RICO, URUGUAY, USA, VENEZUELA
Remainder
ANTIGUA & BARBUDA Anne-Marie Brown (World '03)
ARUBA Zerelda "Zizi" Candice Wai-Yen Lee (1st RU World '01)
AUSTRIA Daniela Strigl
BAHAMAS Raquel Simone Horton
BARBADOS Cindy Shenetta Batson Maizz
BELGIUM Lindsy DeHollander
BELIZE Leilah Anne Magdalena Pandy (Earth '06)
BOLIVIA Gabriela Oviedo Serrate (SF Sudamericana '03, Atlantico '04)
BOTSWANA Icho Keolotswe
BRAZIL Fabiane Tesche Niclotti
BULGARIA Ivelina Petrova
CANADA Venessa Lynn Fisher
CAYMAN ISLANDS Stacey-Ann Rose Kelly (World '04)
CHINA Alina Meng Zhang (Chinese International-Australia '00)
CROATIA Marijana Rupcic
CURACAO Angeline Fernandine da Silva de Goes (World '03)
CYPRUS Nayia Iacovidou
CZECH REPUBLIC Lucie Vachova (World '03)
DENMARK Tina Christensen (Scandinavia '99, SF Europe '02)
DOMINICAN REPUBLIC Larissa del Mar Fiallo Scalon
EGYPT Heba Ahmad El-Sisy (World '04)
EL SALVADOR Silvia Gabriela Mejía Córdova
ESTONIA Sirle Kalma
ETHIOPIA Ferehiyewot Abebe Mekuriya
FINLAND Mira Salo (1st RU Scandinavia '05, SF Europe '05)
FRANCE Laëtitia Bleger
GEORGIA Nino Murtazashvilli
GERMANY Shermine Sharivar
GHANA Menaye Donkor
GREECE Evangelia "Valia" Kakouti (SF Europe '05)
GUATEMALA Marva Cecilia Weatherborn Serrano
GUYANA Odessa Abenaa Phillips (World '02)
HUNGARY Blanka Bakos
IRELAND Cathriona Duignam
ISRAEL Gal Gadot
ITALY Laia Manetti
JAPAN Eri Machimoto
KENYA Anita Maina
KOREA Yun-yong Choi
LEBANON Marie-José Hnein (SF World '03)
MALAYSIA Andrea Veronica Fonseka
NETHERLANDS Lindsay Grace Pronk
NICARAGUA Marifely Argüello César (SF Earth '04)
NIGERIA Anita Queen Uwagbale (World '04)
PANAMA Jéssica Patricia Rodríguez Clark
PERU Liesel Holler Sotomayor
PHILIPPINES Maricar Manalaysay Balagtas (winner Globe International '01)
POLAND Paulina Panek
RUSSIA Kseniya Kustova
SERBIA & MONTENEGRO Dragana Dujovic
SINGAPORE Sandy Chua Kwang-En
SLOVAK REPUBLIC Zuzana Dvorska
SLOVENIA Sabina Remar
SOUTH AFRICA Joan Kwena Ramagoshi (World '04)
SPAIN Maria Jesús Ruiz Garzón (3rd RU Hispanoamericana '07)
ST. VINCENT & the GRENADINES LaFerne Fraser
TAIWAN Janie Yu-Chen Hsieh
SWEDEN Katarina Agnes Wigander
THAILAND Morakot "Aimee" Kittisara
TURKEY Fatos Segmen
TURKS & CAICOS Shamara Ariza
UKRAINE Oleksandra Viktorivna Nikolayenko (winner Tourism Int'l '02, SF World '01)
URUGUAY Nicole Dupont Giglio
VENEZUELA Ana Karina Áñez Delgado
VIETNAM Ngoc Hoang Thi
NO SHOWS:
ANDORRA Maria Jose Girol Jumenez
BRITISH VIRGIN ISLANDS Dian Sanderson
HONDURAS Karla Isabel Mendoza Kipps
ICELAND Ragnhildur Steinunn Jónsdóttir
INDONESIA Dian Krishna
MAURITIUS Sabine Guichamans Bourdet
NAMIBIA Petrina Twahangwapo Thomas
ALBANIA Agnesa Vuthaj
REPLACED:
ANTIGUA & BARBUDA Toya Turner
ARUBA Fatima Salie
BELGIUM Ellen Petri
RUSSIA Victoria Petrovna Lopyreva
SLOVAK REPUBLIC Zita Galgóciová (under age)
TAIWAN (CHINESE TAIPEI) Ching Hui Kao
UKRAINE Mariya Lysa (under age)
URUGUAY Nadia Theoduloz (under age)
VIETNAM Hong Van Nguyen Thi
DEBUTS: Ethiopia, Georgia, Vietnam
WITHDRAWALS: Albania, Argentina, Mauritius, Namibia, New Zealand
RETURNS: Austria, Botswana, Chile, Denmark, Ghana, Kenya, Lebanon, Paraguay, St. Vincent & The Grenadines, Turks & Caicos, Uruguay
JUDGES:
Preliminary competition
1- Thom Allcock - Senior Advertorial Director for all three Wenner Media titles (Rolling Stone, Us Weekly and Men’s Journal).
2- Art Arellanes - Television talent executive and producer.
3- Duane Gazi - Trump Model Management model scout.
4- Kristen Ingersoll - Fashion/entertainment editor at Hearst Magazines International.
5- Mpule Kwelagobe - Miss Universe 1999 from Botswana.
6- Marc Malkin - News Director of Us Weekly.
7- Rhona Menashe - Senior Vice President of one of the most respected international PR firms, Guttman Associates.
8- Kate Roberts - Founder and director of YouthAIDS, an international HIV/AIDS education organization.
9- Beth Sobol - International fashion model for top fashion houses throughout the world, and a fashion show producer.
Final telecast
1- Bo Derek – Film actress.
2- Bill Rancic – Winner of the first season of The Apprentice.
3- Katie Pritz – Today Show's "You Be The Judge" contest winner.
4- Wendy Fitzwilliam – Miss Universe 1998 from Trinidad and Tobago.
5- Elsa Benítez – International supermodel.
6- Jon Tutolo – President of Trump Model Management.
7- Anne Martin – Vice President of Global Cosmetics and Marketing of Procter & Gamble Cosmetics.
8- Monique Menniken – Supermodel.
9- Petra Nemcova – Sports Illustrated supermodel.
10- Jefferson Pérez – 1996 Ecuadorian Olympic gold medalist.
11- Emilio Estefan – Music producer and entertainer.
Note: Kwame Jackson, runner-up on the first season of The Apprentice, was initially chosen as a judge, but he was disqualified because he inadvertently visited the hotel where the delegates were staying and interacted with some of the contestants.