miss world 2010
SATURDAY, OCTOBER 30, 2010
Crown of Beauty Theatre, Sanya, China
115 participants
PRESENTERS: ANGELA CHOW, Steve Douglas
entertainment: Shayne Ward, Dave Koz, Carlos Aponte
Results
1 USA Alexandria Nichole Mills (Queen of Americas)
2 BOTSWANA Emma Wareus (Queen of Africa)
3 VENEZUELA Adriana Cristina Vasini Sánchez (winner Hispanoamericana '09)
4 IRELAND Emma Britt Waldron (Queen of Europe)
5 CHINA Tang Xiao (Queen of Asia & Oceania)
6 NORWAY Mariann Birkedal (Universe '08)
7 ITALY Giada Pezzaioli (Universe '15)
Top 25
BAHAMAS Braneka Constance Bassett (Universe '10)
CANADA Denise Garrido (Earth '08, 3rd RU Latin America '09)
COLOMBIA Laura Marcela Palacio Restrepo
FRANCE Virginie Dechenaud
FRENCH POLYNESIA Mihilani Teixeira
GERMANY Susanna Marie Kobylinski
KENYA Natasha Metto
MONGOLIA Sarnai Amar (Earth '05, winner World Miss University '08)
NAMIBIA Odile Madeline Gertze
NETHERLANDS Desiree van den Berg (Universe '10, Top 14 Earth '10)
NORTHERN IRELAND Lori Moore
PARAGUAY Egni Analia Almirón Eckert (1st RU Hispanoamericana '10, Universe '12)
PUERTO RICO Yara Liz Lasanta Santiago (winner Teen Int'l '01)
RUSSIA Irina Igoreevna Sharipova
SCOTLAND Nicola Mimnagh
SOUTH AFRICA Nicole Flint (Top 10 Universe '10)
ST. LUCIA Aiasha Tierra Rebecca Gustave (Queen of Caribbean)
THAILAND Sirirat Rueangsri
Challenge events
Beach Beauty - 1) Puerto Rico, 2) U.S.A., 3) Norway, 4) China, 5) French Polynesia
Top 20 Beach Beauty finalists - Australia, Bosnia & Herzegovina, Czech Republic, Botswana, France, India, Ghana, Israel, Hungary, Martinique, Netherlands, Paraguay, Scotland, Thailand, Zimbabwe
Top 40 Beach Beauty Semi-finalists - Argentina, Bahamas, Barbados, Bolivia, Cape Verde, Cayman Islands, Guadeloupe, Hong Kong, Italy, Lithuania, Luxembourg, Moldova, Mongolia, New Zealand, Russia, Sri Lanka, St. Lucia, Trinidad & Tobago, Turkey, Ukraine
Miss Sports - 1) Northern Ireland, 2) Slovak Republic, 3) Norway
Top 20 Sport finalists - Australia, Cayman Islands, Botswana, Brazil, Canada, Finland, Guyana, Ireland, Hungary, Iceland, Mongolia, Paraguay, Martinique, St. Kitts & Nevis, U.S. Virgin Islands, Turkey, Wales
Top Model - 1) Norway, 2) Russia, 3) U.S.A.
Top 20 Top Model finalists - Argentina, Belgium, Botswana, China, Ethiopia, French Polynesia, Ghana, India, Slovak Republic, South Africa, Spain, St. Lucia, Sweden, Thailand, Ukraine, Venezuela, Zimbabwe
Miss Talent - 1) Ireland, 2)Wales, 3) Guadeloupe
Top 10 Talent finalists - Australia, Belarus, Canada, Cyprus, Korea, Malta, Venezuela
Top 21 Talent semi-finalists - Aruba, Bulgaria, Ecuador, Finland, Giibraltar, Latvia, Macedonia, Martinique, Namibia, St. Kitts & Nevis, St. Lucia
Beauty with a Purpose - 1) Kenya, 2) Ghana, 3) El Salvador
Non-fast track event
World Designer Award (for the most beautiful and creative evening gown) 1) French Polynesia
Remainder
ALBANIA Arnita Beqiraj
ANGOLA Ivaniltan de Fatima Lorenco Paulo Jones
ARGENTINA Mariana Arambarry Mantegazza
ARUBA Kimberly del Valle Kuiperi
AUSTRALIA Ashleigh Carmen Francis
BARBADOS Danielle Bishop
BELARUS Lyudmila Sergeevna Yakimovich
BELGIUM Cilou Annys (Top 15 Universe '10)
BELIZE Jessel Monique Lauriano (Earth '12)
BOLIVIA Maria Teresa Roca Córdova
BOSNIA & HERZEGOVINA Snezana Prorok
BRAZIL Kamilla Ghabrise Rodrigues Salgado
BULGARIA Romina Andonova
CAPE VERDE Joceline Dos Sautos Fortes Roche
CAYMAN ISLANDS Cristin Joy Alexander (Universe '11)
COSTA RICA Dayana Aguilera Sequeira
CÔTE D'IVOIRE Inès Amoin da Silva Batista
CROATIA Katarina Banic
CURACAO Angenie Anamaria Simon (winner Caraibes Hibiscus '08, Universe '09, Hispanoamericana '12)
CYPRUS Andrea Kkolou
CZECH REPUBLIC Veronica Machova
DENMARK Natalya Averina
ECUADOR Ana Mercedes Galarza Añazco
EGYPT Sara El Khouly (winner Mediterranean '11, Universe '11)
EL SALVADOR Maria Gabriela Molina Rochac
ENGLAND Jessica Helen Linley
ETHIOPIA Hiwot Assefa Tesfaye (SF Intercontinental '09)
FINLAND Anne-Marie Nurminen
GEORGIA Dea Arakishvili
GHANA Mimi Areme
GIBRALTAR Larissa Marie Dalli
GREECE Diamanto "Manto" Gasteratou
GUADELOUPE Ericka Yasmine Aly
GUATEMALA Ana Lucía Mazariegos Florentino (Hispanoamericana '10)
GUYANA Aletha Rose Shepherd (Globe '11)
HONDURAS Marilyn Elizabeth Medina Orellana
HONG KONG Sammi Cheung Sau Man
HUNGARY Dzsenifer Kalo
ICELAND Fanney Lára Ingvarsdóttir
INDIA Manasvi Mamgai (Elite Model '06, winner Tourism International '08)
INDONESIA Syafiningdyah "Asyifa" Putrambami Latif
ISRAEL Shavit Vizel
JAMAICA Chantal Alicia Raymond
JAPAN Hiroko Matsunaga
KAZAKHSTAN Asselina Erkinbaeva Kuchukova (Universe '10)
KOREA Hye-young Kim
LATVIA Ludmila Voroncova
LEBANON Rahaf Abdallah (Universe '10)
LESOTHO Karabelo Mokoallo
LITHUANIA Grite Maruskeviciute
LUXEMBOURG Shari Dawn Toetle Thuyns
MACAU Cherry Ng Ka I (Earth '11, International '12)
MACEDONIA Stefani Borsova
MALAWI Ella Claudette Kabambe
MALAYSIA Nadia Heng Min Dern
MALTA Francesca Gaspar
MARTINIQUE Tully Fremcourt
MAURITIUS Dalysha Doorga (Universe '10)
MEXICO Anabel Solís Sosa
MOLDOVA Daria Zaiteva
MONTENEGRO Milica Milatovic
NEPAL Sadiccha Shreshta
NEW ZEALAND Cody Carlene Yerkovich
NIGERIA Fiona Aforma Amuzie
PANAMA Paola Alessandra Vaprio Medaglia
PERU Alexandra Liao Tipacti (Hispanoamericana '10)
PHILIPPINES Czarina Catherine Ramos Gatbonton
POLAND Agata Szewiola
PORTUGAL Catarina Isabel da Silva Aragonez
ROMANIA Lavinia Postolache
SERBIA Milica Jelic
SIERRA LEONE Neyorlyn Melrose Williams
SINGAPORE Anusha Rajaseharan
SLOVAK REPUBLIC Marina Georgievova
SPAIN Fátima Jiménez Triguero
SRI LANKA Falan Shilanthi Ranasinghe Arachchige Dona
ST. KITTS & NEVIS Fatisha Anita Imo
SURINAME Jo-Ann Damien Maria Jie Foeng Sang
SWEDEN Daniela "Dani" Chelsea Chatarina Karlsson
TANZANIA Genevieve Emmanuel Mpangala
TRINIDAD & TOBAGO Davia Chambers
TURKEY Gezim Memic (Universe '10)
UGANDA Hazmie Nansubuga
UKRAINE Ekaterina Eduardovna Zakharchenko
URUGUAY Eliana Sabrina Olivera Gonnet (American Continent '10)
U.S. VIRGIN ISLANDS Carolyn Whitney Carter-Heller
VIETNAM Kieu Khanh Nguyen Ngoc
WALES Courtenay Alexandra Hamilton
ZAMBIA Zindaba Hansala
ZIMBABWE Samantha Ntombizodwa Tshuma
Withdrew, returned home
SLOVENIA Sandra Adam
NO SHOWS:
AUSTRIA Valentina Schlager
BONAIRE Benazir Berends Charles
DOMINICAN REPUBLIC Elizabeth Turra Brower
FIJI Mourhrna Anetha Reddy
NICARAGUA Jennifer Edith Cuadra Varela
TAIWAN Paula Wu
CAMEROON Marie Barbara Matagnigni
MALI Aminata Khalifa Salia Traoré
REPLACED:
FRANCE Malika Ménard
RUSSIA Irina Antonenko
RUSSIA Tamara Zhukova
DEBUTS: French Polynesia
WITHDRAWALS: Austria, Dominican Republic, Liberia, Slovenia, Swaziland, Tahiti
RETURNS: Cape Verde, Cayman Islands, Lesotho, Macau, Malawi, St. Kitts & Nevis, St. Lucia, US Virgin Islands
JUDGES:
01- Julia Morley - President of Miss World organization.
02- Mike Dixon - Music director.
03- Andrew Minarik - British hairdresser.
04- Krish Naidoo - International Ambassador of Miss World.
05- Denise Perrier - Miss World 1953 from France.
06- Kseniya Sukhinova - Miss World 2008 from Russia.
07- Zilin Zhang - Miss World 2007 from China.
08- Ann Sidney - Miss World 1964 from United Kingdom.
09- Agbani Darego - Miss World 2001 from Nigeria.
10- Mary Stavin - Miss World 1977 from Sweden.
11- Maria Julia Mantilla - Miss World 2004 from Peru.
12- Chairman Zhao - Miss World sponsor in China.
13- Zhao Ben Shan - Chinese actor.