MISS EARTH 2022
2022 November 29
Okada Manila, Parañaque, Metro Manila, Philippines
86 participants
Results
Miss Earth - KOREA Mina Sue Choi
Miss Earth Air - AUSTRALIA Sheridan Mortlock
Miss Earth Water - PALESTINE Nadeen Ayoub
Miss Earth Fire - COLOMBIA Andrea Aguilera Arroyave (SF World '21)
Top 8
BELGIUM – Daphné Nivelles
NETHERLANDS – Merel Hendriksen
PUERTO RICO – Paulina Nicole Avilés-Feshold
ZIMBABWE – Sakhile Dube
Top 12
BRAZIL – Jéssica Pedroso
CUBA – Sheyla Ravelo Pérez
NIGERIA – Esther Oluwatosin Ajayi
PORTUGAL – Maria Beatriz Rosado
Top 20
CZECH REPUBLIC – Anežka Heralecká
ETHIOPIA – Hiwot Yirga Kassa
IRELAND – Alannah Larkin
NAMIBIA – Diana Andimba
NORWAY – Lilly Sødal
PHILIPPINES – Jennylynn Sinead Ramp
SLOVENIA – Lea Prstec
VIETNAM – Thảo Thạch Thu
Awards
Long Gown competition:
Air Group - (1) Korea, (2) Puerto Rico, (3) Philippines
Water Group - (1) Ecuador, (2) Spain, (3) United States
Fire Group - (1) Cuba, (2) Peru, (3) Colombia
Eco Group - (1) Chile, (2) Portugal, (3) Haiti
Resort Wear competition:
(1) Venezuela, (2) Puerto Rico, (3) Korea
Swimsuit competition: (One per continent)
(1) Nigeria, Colombia, Korea, Belarus
(2) Zimbabwe, Cuba, Australia, Russia
(3) Dem.Rep.Congo, Chile, Philippines, Ireland
Beach Wear competition:
Air Group - (1) Korea, (2) Poland, (3) Venezuela
Water Group - (1) Brazil, (2) Netherlands, (3) United States
Fire Group - (1) Colombia, (2) Cuba, (3) Australia
Eco Group - (1) Chile, (2) Portugal, (3) Thailand
Talent competition:
Air Group - (1) Russia, (2) New Zealand, (3) Austria
Water Group - (1) Ireland, (2) Zimbabwe, (3) Slovenia
Fire Group - (1) Cuba, (2) Panama, (3) France
Eco Group - (1) Nigeria, (2) Mongolia, (3) Portugal
Best National Costume: Nigeria, Mexico, Indonesia, Belarus
Best Fauna Outfit: Nigeria, United States, Philippines, Belarus
Best Eco Video: Namibia, Colombia, Nepal, Ireland
Darling of the Press: Nigeria, Colombia, Australia, Netherlands
Miss Congeniality: Australia, Kyrgyzstan
Miss Photogenic: Colombia, Bosnia & Herzegovina
Best in Swim-Wear: Colombia
Best in Cocktail Dress: Zimbabwe
Best in Creative Dress: Reunion
Miss Isla de Romblon 2022: Cuba
Miss Pontefino Estate 2022: Belgium
Miss Pontefino Hotel 2022: Canada
Miss Flavor Cartel 2022: Puerto Rico
Miss Lakeshore 2022: Philippines
Miss Mexico Pampanga 2022 Korea
Miss Brookes' Point 2022: Brazil
Remainder
ALBANIA Rigelsa Cybi
ARGENTINA Sofia Martinoli
AUSTRIA Katharina Sarah Prager
BELARUS Liliya Levaya
BELIZE Simone Sleeuw
BOLIVIA Fabiane Valdivia Zambrana
BOSNIA & HERZEGOVINA Dajana Šnjegota
BULGARIA Anjelina Nateva
BURUNDI Lauria Nishimwe
CABO VERDE Tayrine Da Veiga
CAMEROON Prandy Noella
CANADA Jessica Victoria Cianchino (2ndRU Asia Pacific Intl'19)
CHILE Daniela Riquelme
CHINA Shiqi Wang
CROATIA Patricia Hanžek
DEMOCRATIC REPUBLIC OF CONGO Abuana Nkumu
DOMINICAN REPUBLIC Nieves Irene Marcano Feliz
ECUADOR Susan Toledo (SF Eco Intl '21)
ENGLAND Beth Rice
ESTONIA Liisi Tammoja
FRANCE Alison Carrasco
GHANA Eunice Nkeyasen
GREECE Georgia Nastou
HAITI Paul Anne Estima (Grand Intl '22)
HONG KONG Alison Men Cheung
INDIA Vanshika Parmar
INDONESIA Karina Basrewan
IRAN Mahrou Ahmadi
IRAQ Jehan Majid
JAPAN Matsumoto Manae
KOSOVO Vonesa Alijaj (Tourism Intl'14 as Luxembourg)
KYRGYZSTAN Aizhan Chanacheva
LAOS Jintaka Khidaphone
MALAYSIA Kajel Kaur
MALTA Kimberly Pelham
MAURITIUS Jodie Pyndiah
MEXICO Indira Pérez Meneses
MONGOLIA Nandin Sergelen
MONTENEGRO Andela Draškovic
NEPAL Sareesha Shrestha
NEW ZEALAND Simran Madan
NORTH MACEDONIA Andela Jakimovska (QF MMOW ' 19, SF The Miss Globe '20)
NORTHERN MARIANAS Katherine Maria Johnson (did not appear on stage the final night)
PAKISTAN Anniqa Jamal Iqbal
PANAMA Valerie Solis (winner Teenager Universe '20)
PERU Gianella Paz Pacheco
POLAND Julia Baryga
REUNION Thaïs Pause
ROMANIA Aura Dosoftei
RUSSIA Ekaterina Velmakina
SCOTLAND Marcie Reid
SENEGAL Camilla Ndeye Ngone Diangne
SERBIA Milica Krstovic
SIERRA LEONE Shalom John
SINGAPORE Charmaine Ng
SLOVAK REPUBLIC Karolína Michalcíková (Universe '22)
SOUTH AFRICA Ziphozethu Sithebe (QF Eco Intl '21)
SOUTH SUDAN Melang Kuol
SPAIN Aya Kohen
SRI LANKA Udani Nethmi Senanayake
THAILAND Chawanphat Kongnim
UGANDA Caroline Ngabire
UNITED STATES Brielle Simmons
VENEZUELA Oriana Gabriela Pablos Diaz
WALES Shereen Brogan
ZAMBIA Joyce Mwansa
NO SHOWS:
CAMBODIA - Soriyan Hang
GUATEMALA - Eilyn Lira
HONDURAS - Jennifer Valladares
KAZAKHSTAN - Anna Glubokovskaya
LEBANON - Ayah Bajouk
LIBERIA - Essiana W. Weah
MYANMAR - Thawn Han Thar
PARAGUAY - Macarena Tomas
SOMALIA - Safia Mohamed Hussein
TUNISIA - Imen Mehrzi
URUGUAY - Lesly Lemos Martínez
REPLACED:
INDONESIA - Eunike Suwandi
NAMIBIA - Michelle Mukuve
NIGERIA - Eunice Nkeyasen
NORTH MACEDONIA - Angela Vasilevska
PERU - Nancy Salazar Ruiz
REUNION - Gwenaëlle Laugier
UNITED STATES - Natalia Naomi Salmon
VENEZUELA - Elizabeth Carolina de la Hoz