MISS UNIVERSE 2000
saturday, may 13, 2000 (in cyprus)
friday, may 12, 2000 (in america)
Eleftheria Stadium, Nicosia, Cyprus
79 contestants
PRESENTERS: sinbad
commentators: ali landry, julie moran
entertainment: elvis crespo, dave koz, montell jordan, anna vissi
Results
1 INDIA Lara Dutta (winner Intercontinental '97)
2 VENEZUELA Claudia Cristina Moreno González
3 SPAIN Helen Lindes Griffiths
Top 5
4 CANADA Kim Yee
5 USA Lynnette Marie Cole
Top 10
6 COLOMBIA Catalina Inés Acosta Albarracín (winner Italia nel Mondo '02)
7 ESTONIA Evelyn Mikomagi (SF Earth '01)
8 ZIMBABWE Corrinne Crewe
9 FRANCE Sonia Rolland
10 SOUTH AFRICA Heather Joy Hamilton (World '00)
Awards
Miss Amity ARUBA
Miss Photogenic SPAIN
Best National Costume 1) MEXICO, 2) INDIA, 3) ZIMBABWE
Best in Swim Suit INDIA
Best Style Award MEXICO
Remainder
ANGOLA Eunice Karinne da Cunha Manita
ARGENTINA Andrea Nicastri Muchi (Coffee '00)
ARUBA Tamara Lucia Scaroni
AUSTRALIA Samantha Frost
BAHAMAS Mikala Tracey Moss
BELGIUM Joke Van de Velde (World '00)
BELIZE Shiemicka La-Shanne Richardson
BOLIVIA Yenny Vaca Paz (winner Sudamericana '99)
BOTSWANA Joyce Molemoeng
BRAZIL Josiane Oderdengen Kruliskoski
BRITISH VIRGIN ISLANDS Tausha Vanterpool
BULGARIA Magdalina Valtchanova
CAYMAN ISLANDS Mona Lisa Tatum (World '99)
CHILE Francesca Angelica Sovino Parra
COSTA RICA Laura Mata Mora
CROATIA Renata Lovrincevic
CYPRUS Christi Groutidou
CZECH REPUBLIC Jitka Kocurova (4th RU Europe '99)
DENMARK Heidi Meyer Vallentin
DOMINICAN REPUBLIC Gilda Jovine (World '00)
ECUADOR Gabriela Cadena
EGYPT Rania El-Sayed
EL SALVADOR Alexandra Maria Rivas Cruz
FINLAND Suvi Marjut Miinala (1st RU Scandinavia '01)
GERMANY Sabrina Schepmann (winner Intercontinental '00)
GHANA Maame Esi Acquah
GREAT BRITAIN Louise Lakin
GREECE Heleni Skafida
GUAM Lisa Maria Perez Quintana
GUATEMALA Evelyn Lissette López Sandoval (winner Queen of the Year '00)
HONDURAS Flor de María García Ferrera
HONG KONG Sonija Kwok (winner Chinese International '00)
HUNGARY Izabella Kiss
IRELAND Louise Doheny
ISRAEL Nirit Bakshi
ITALY Annalisa Guadalupi
JAMAICA Saphire Inderea Longmore
JAPAN Mayu Endo
KOREA Kim Yeon-joo
LEBANON Norma Elias Naoum (World '99)
MALAYSIA Lynette Mei-Ling Ludi
MALTA Jolene Arpa
MAURITIUS Jenny Arthémidor
MEXICO Leticia Judith Murray Acedo (SF International '00)
NAMIBIA Mia de Klerk (World '00)
NETHERLANDS Chantal van Roessel
NEW ZEALAND Toni Peachey
NIGERIA Matilda Kerry (World '00)
NORWAY Tonje Kristin Wollo
PANAMA Analía Verónica Núñez Sagripanti
PARAGUAY Carolina Ramírez Franco (Sudamericana '00)
PERU Veronica Rueckner
PHILIPPINES Nina Ricci Caldo Alagao
POLAND Emilia Ewelina Raszynska (International '00)
PORTUGAL Licínia Macedo
PUERTO RICO Zoraida Isabel Fonalledas Ferraiouli
RUSSIA Svetlana Victorovna Goreva (2nd RU International '00, World '03)
SINGAPORE Eunice Elizabeth Olsen
SLOVAK REPUBLIC Mirka Kysucka
ST. MARTIN Angelique Romou
SWEDEN Valerie Anne Aflalo
SWITZERLAND Anita Buri (World '99)
TAIWAN Lei-Ann Chang
THAILAND Kulthida "Neng" Yenprasert
TRINIDAD & TOBAGO Heidi Ann Rostant
TURKS & CAICOS Clintina Gibbs
UKRAINE Nataliya Shvachko (World '95)
URUGUAY Giovanna Piazza Diaz
YUGOSLAVIA Lana Maric (World '99)
NO SHOWS:
COOK ISLANDS Liana Tarita Scott
CURACAO Jozaine Marianella Wall
ICELAND Katrín Rós Baldursdóttir
KENYA Nashama Bolawasi
NORTHERN MARIANAS Michelle Marie Boyer Sablan
ROMANIA Alexandra Cosmoiu
TURKEY Cansu Dere (Turkey has no relationship with Cyprus)
ZAMBIA Sidonia Mwape
AUSTRIA Simone Smrekar
REPLACED:
VENEZUELA Martina Thorogood Heemsen
BELGIUM Brigitta Callens
ITALY Manila Nazzaro (MU franchise in Italy changed to The Miss for Miss Universe)
DENMARK Zahide Bayram
HUNGARY Agnes Nagy
IRELAND Emir-Maria Holohan Doyle
RUSSIA Yelena Rogozhina (won Miss Europe '99)
RUSSIA Anna Kruglova (under age)
TURKEY Gamze Özçelik (under age)
UKRAINE Yulia Linova
DEBUTS: St. Martin
WITHDRAWALS: Austria, Barbados, Bonaire, Cook Islands, Curacao, Guyana, Nicaragua, Northern Marianas, Suriname, Turkey, US Virgin Islands, Zambia
RETURNS: Bulgaria, Denmark, Guam, Netherlands, Norway, Zimbabwe
JUDGES:
Preliminary competition
1- David Spedding - TV Editor of a British entertainment weekly magazine.
2- Angela O'Donahue - Irish owner of her own TV and Film production company.
3- Antonio Coelho - PR Manager and Sportsman of a TV station in Portugal.
4- Roger Morgan - a Radio Personality from Nebraska.
5- Nels Severin - President and Producer of Metraname Productions from Denmark.
6- Sam Rowden - Former International dancer who works for Sky One in London.
7- Stratos Tzortzoglou - Actor from Greece.
Final telecast
1- Tony Robbins - American author, coach and speaker.
2- Catherine Bell - British-American actress and model.
3- Andre Leon Talley - American Fashion Journalist.
4- Kim Alexis - American Supermodel and actress.
5- Cristián de la Fuente - Chilean actor.
6- Debbie Allen - American actress, dancer and coreographer.
7- Serena Altschul - American Broadcast Journalist.