5-А

22.04. №28 Художні твори про минуле України.

Яку працю створив історик Леонід Залізняк?

Історична тема — одна із традиційних, провідних тем в українській літературі.

Пам'ятка давньої літератури "Слово о полку Ігоревім" відбиває події, пов'язані з походом князя Ігоря проти половців.

У багатьох своїх творах, особливо в поемі "Гайдамаки", Т. Шевченко звертався до звитяжної доби в історії українського народу — козаччини, відтворював події гайдамацького руху. Великий Кобзар змалював образи Богдана Хмельницького, Івана Ґонти, Максима Кривоноса, Байди Вишневецького. Ну а першим історичним романом української літератури є "Чорна рада" нашого земляка Пантелеймона Куліша. У творі змальовані неприємні сторінки історії козацтва 17 ст., а саме: боротьба за гетьманську булаву, вбивства українців українцями.

Робота з історичним та художнім джерелом

М. Грушевський. Історія України-Руси. Том I. Розділ VIII. Стор. 4.

Не вважаючи на недовге своє правлїннє (яких небудь десять лїт фактичного правлїння, або й меньше), Святослав належить до найбільш виразних і характеристичних фіґур між давнїми руськими князями. Се, щоб так сказати, maximum дружинности між київськими князями. Роля князя — правителя, голови держави зовсїм сходить на другий плян перед воєвничим ватажком. Се чистий запорожець на київськім столї, і він прегарно схарактеризований з сього боку в класичнім текстї нашої лїтописи: „Коли князь Святослав виріс і став чоловіком, почав збирати богато хоробрих вояків, бо й сам був хоробрий і легкий, ходив як пард і богато воював. Не возив за собою возів, нї казана, не варив мяса, але нарізавши тоненько чи конину, чи звірину, чи воловину, пік на углях і так їв; не мав і шатра, а підстилав на спаннє конячу опону, а в голові сїдло, і такі-ж були й його вояки. А як ішов на котрий край, сповіщав наперед: „іду на вас!“

Семен Скляренко «Святослав»

«…Доки княгиня Ольга була в дорозi, на Київському столi з її волi мусив сидiти вiн, Святослав, син Iгорiв. Вiн дiяв так, як велiв покон: прокидався до схiд сонця, вмивався холодною водою, одягався, накидав на плечi червоне, iз золотою оторочкою корзно, взував червонi, з довгими, загнутими носками хзовi чоботи, клав на голову хутряну шапку iз дорогим камiнням, а на шию чiпляв золоту княжу гривну.

Коли княжич виходив iз своєї свiтлицi, минав Золоту палату й спускався сходами в сiни, там на нього вже ждали Свенелд, воєводи, бояри, брат Улiб, на ганку й у дворі бiля терема чулись голоси тiунiв, гiнцiв земель, огнищан.

Проте княжич Святослав одразу не виходив до них, прямував до стравницi. Слiдом за ним iшли Улiб, Свенелд, воєводи, бояри. У стравницi, як годилось, Святослав клав жертву, всi мовчки ждали, поки її приймуть боги, а потiм сiдали до столу. …»

«…Мов вiтер, мов грiм, що котиться i все пiдсилюється в безмов'ї, мчали в полi вої княжича Святослава, а попереду летiв вiн сам — рiшучий, дужий,безжальний. I вони здоганяли орду, стикалися з нею, рубались, одбивали своїх людей, гнали хижаків далеко в поле, нищили, вбивали. I це княжич робив охоче, любо, бо захищав рiдну землю, людей її. …»

Запитання

1. Що спільного в цих джерелах?

2. Чим вони відрізняються?

Запишіть висновки про те, чим відрізняються науково-популярні твори від художніх.

Дослідження з історії рідного краю.

Дослідженню історії Кролевеччини все життя присвятили краєзнавці М.І. Сереженко та А.В. Карась. Їхні книги містять цікаві факти про події нашого краю, відомих діячів Кролевеччини. Книги можна скачати тут http://krolevets.com/museum.php?books


Домашнє завдання

Опрацювати § 20 п. 2, підготувати презентацію родового дерева (сфотографувати і надіслати на електронну

адресу borovyk.lena@gmail.com)

Повторити матеріал § 120 (наступний урок узагальнення)




08.04. №26 Історичні праці про Україну та їхні автори.

15.04. №27 Історичні праці про Україну та їхні автори.



Домашнє завдання

Опрацювати § 20 п. 1, запитання с.116, вивчити поняття: “літопис”, “козацькі літописи” (до зошита!).

Уявіть себе сучасним літописцем. Написати літопис вашого життя на протязі двох минулих років.




01.04. №25 Головні цілі пізнання минулого. Фах історика.

Повторення

Пам’ятник – споруда для вшанування пам’яті про людей та події.

Пам’ятки історії – визначні місця, пов’язані з важливими історичними подіями, з життям і діяльністю відомих осіб, культурою та побутом народів.

Вправа «Назвіть пам’ятку за описом»

1) Князь Ярослав Мудрий наказав збудувати на честь своєї перемоги над печенігами у 1036 р. цю споруду, де потім створив першу бібліотеку на території України? Про яку пам’ятку йдеться?

2) Пам’ятник керівнику Української Центральної Ради, встановлений біля сучасного Будинку Вчителя в Києві, де в 1917 – 1918 рр. засідала українська влада, портрет якого зображений на 50 гривнях. Що це за пам’ятник?

3) Монументальна колона, встановлена у Києві на центральному майдані в районі вулиці Хрещатик на честь 10 річниці події, яка сталася 24 серпня 1991 р. Про яке пам’ятне місце йде мова?

4) Пам’ятник керівнику Національно – визвольної війни українського народу проти польської влади у 1648 – 1657 рр., встановлений у Києві в 1888 р. на площі, де в 1918 рр. було проголошено Акт злуки УНР та ЗУНР. Портрет цього діяча зображений на 5 гривнях. Кому цей пам’ятник?

5) Монументальний простір, встановлений для вшанування пам’яті дітям загиблим під час масових розстрілів євреїв у Києві 29 – 30 вересня 1941 р. Про яке пам’ятне місце йде мова?


Співвіднесіть пам’ятку історії та історико-етнографічний регіон, в якому вона розташована (карта с. 30 підручника)


  1. Ханський палац (м. Бахчисарай) А Лівобережжя

  2. Меморіал воїнам УГА Б Галичина

  3. Пам’ятник Героям Крут В Буковина

  4. Меморіал Героям Небесної Сотні Г Правобережжя

Д Крим


Виконати вправу на ресурсі https://learningapps.org/9480756


Домашнє завдання

—Опрацювати §19, записати до зошита і вивчити поняття с. 108-109.

Прочитати документ на с. 111 і виконати усно завдання до нього.

Виконати письмово завдання 7 с. 111