6 клас

10.04.20

Тема: Оздоблення підставки під горнятко

Види оздоблення виробів з деревини.

Непрозоре покриття (оздоблення) - це покриття поверхні виробу непрозорою плівкою (фарбами), що закриває колір і текстуру деревини. Його застосовують для покриття вікон, дверей, огорожі. Для цього покриття застосовують олійні, емалеві, водоемульсійні фарби.

Прозоре оздоблення зберігає, або ще більше виявляє текстуру деревини. Для цього застосовують поліефірні і нітролаки, рідше олійні лаки. Часто перед нанесенням прозорого покриття деревину підфарбовують прозорими барвниками, щоб текстура поверхні стала виразнішою і красивішою.

Художнє оздоблення деревини - це різьба по дереву, інкрустація, випалювання. На цьому виді оздоблення ми зупинимося детальніше. Але в більшості випадків після художньої обробки поверхні її покривають прозорим покриттям - лаком.

Розпис

Для малярного фарбування користуються клейовими, олійними та емальованими фарбами. Вікна, двері, меблі (кухонні, столові, лікарські, шкільні та ін.), які треба періодично мити, а також спортивний інвентар фарбують олійними фарбами. Спочатку виріб готують до фарбування, для чого поверхню зачищають шліфувальною шкуркою в ручну або на спеціальних шліфувальних верстатах.

Якщо застосовують масляні фарби, то виріб покривають здебільшого двома-трьома шарами фарби. Перший шар наносять більш рідкою фарбою, а другий - густішою.

Випалювання - один із видів художнього оздоблення дерева. Його застосовують при виготовленні сувенірів, меблів та різних дрібних виробів з дерева.

Перед випалюванням заготовку (місце на виробі) зачищають наждачною шкуркою і наносять малюнок. Випалюють малюнок випалювальним апаратом з нагрівальним наконечником, закріпленим у пластмасовій ручці.

Ручку з нагрівальним пером тримають у правій руці, як олівець. Пером починають працювати, якщо воно нагрілось до темно-червоного кольору. Нагрівання пера регулюють ручкою від положення менше до положення більше. Треба пам'ятати, що коли перо нагріється до яскраво-червоного кольору, воно може перегоріти.

Працюючи випалювальним апаратом, треба пам'ятати та дотримуватись правил техніки безпеки та санітарно-гігієнічних вимог; зверни увагу на:

1. Прилад можна вимикати тільки з дозволу учителя.

2. Перед вмиканням приладу все має бути готовим для випалювання.

3. Перо має бути розжарене до темно-червоного кольору.

4. Після 10...15 хвилин випалювання прилад вимикати на 2-3 хвилини.

5. Періодично провітрювати приміщення.

6. Забороняється залишати прилад увімкнутим.

Практична робота

1. Прошліфувати випиляні місця шліфшкуркою , надфілями

2. Виконати оздоблення виробу


17.04.20

Тема: Захист проекту.

КРИТЕРІЇ ОЦІНКИ ПРОЕКТУ

Технологічні критерії:

- оригінальність застосування матеріалів, їх довговічність, витрата матеріалів;

- складність і об'єм виконаних робіт;

Конструктивні критерії:

- зручність використання, міцність, надійність;

- відповідність конструкції призначенню виробу;

- відповідність конструкції розмірам фігури;

Естетичні критерії:

- оригінальність форми;

- індивідуальність

Екологічні критерії:

- забруднення навколишнього середовища при виробництві;

- можливість використання відходів виробництва;

- можливість повторного використання деталей виробу по закінченню строку служби.

Економічні, маркетингові критерії:

- собівартість проекту;

Домашнє завдання: за поданими критеріями оцінити власні вироби.