8 - В

17.04.2020 8 – В клас Українська література

Тема. «Місце для дракона». Алегоричність образів дракона Грицька, Пустельника та князя

Зміст уроку

І. Сприйняття навчального матеріалу.

1. Слово про неймовірні події, що відбуваються у творі Ю. Винничука «Місце для дракона».

У книзі Юрія Павловича все перевертається з ніг на голову: дракон зовсім не кровожерливий хижак, що поїдає пишних молодиць, а добрий травоїдний мрійник та романтик. Тішиться метеликами, пише вірші та читає Біблію. Біля його печери, замість людських останків, милують око доглянуті клумбочки мальв, а своє полум’яне дихання він спрямовує тільки вгору – щоб не нищити природу. А найцікавіше, що дракон, він же Гриць, вірить у Бога, пише вірші. Так це ж парадокс…

Що означає слово парадокс?

Парадокс – думка, вислів, що різко розходяться з чим-небудь загальноприйнятим, з якимсь науковим положенням, а також думка, що суперечить тверезому глуздові.

Суперечність, що виникла за збереження логічної правильності ходу міркувань.

2. Характеристика образу Грицька.

І хто ж він, цей Грицько?

«Дракон цей був зовсім молодий. Минуло вісім років, відколи він вилупився з яйця, що пролежало може, із сотню літ у печері. Не було кому заопікуватися ним та навчити драконячого способу життя, бідолаха навіть не знав, чим повинен харчуватися, і їв собі травичку, листячко, різні там ягідки, дикі яблука і груші».

Одного разу він познайомився з Пустельником. Колишнього воєводу здивував той факт, що дракона не цікавило вбивство людей, він харчувався лише рослинами і мав добре серце.

Гриць дуже хотів навчитися грамоти й звернувся з приводу цього до Пустельника-учителя. Після тривалих вагань, зосереджень, бо «…хто хоч краплю мудрості зачерпне, довіку ситим не буде», Пустельник вирішив задовольнити прохання змія.

Гриць, як виявилося, мав неабиякий хист до написання віршів. Отож він мирно жив у печері, нікому зла не чинить, читав книжки, писав поетичні твори.

Однак змій стає жертвою князівських традицій, бо за звичаями він повинен бути убитий.

Князь дедалі частіше навідується до свого буцімто друга дракона і розповідає про свої клопоти через нього. М’якосердний Грицько, він же «кровожерливий дракон», погоджується битися з лицарями, щоб догодити князеві.

Наприкінці твору дракон гине від меча пана Лавріна.

3. «Мої асоціації»

Скласти уявний мовний портрет до голвного образу.

Д – допитливий;

р – розумний;

а – активний;

к – комунікабельний;

о – обізнаний, обдарований;

н – незвичайний.

ІІ. «Розфарбуйте образ героя словниковою гамою».

Дібрати власний мовний матеріал для характеристики образу дракона Грицька. Результати роботи оформити у вигляді інформаційного куща.

Орієнтовна відповідь.

Дракон Грицько

* молодий, йому тільки вісім років;

* хоче навчитися читати;

* не розуміє промови пустельника;

* виявляє неабиякі здібності до навчання;

* виріс на траві і їсть траву;

* намагається віднайти справедливість;

* луска міцніша від дамської сталі;

* пише вірші;

* здатний до самопожертви;

* небайдужий, щирий у ставленні до хворого пустельника;

* наділений патріотичними рисами характеру;

* зізнався князеві, що він боягуз;

* «Князь, звичайно, славний чоловік, але вмирати через нього якось не хочеться… От заради мого вчителя я б… І на муки… не те що…»;

* Пустельник: «Плоть драконяча, а нутро людське. Та що людське? Янгольське!»;

* «Я вийду на герць… заради Люботина. Бо це ж і моя земля!»;

* «Це дуже миле створіння»;

* коли видихає повітря, то задирає високо голову, щоб не обсмалити дерева;

* не їсть м’яса, а лише траву та овочі;

* справжній християнин;

* «сину» – так називав його Пустельник.

ІІІ. Домашнє завдання.

1. Придумати власний, щасливий кінець твору.

2. Намалювати ілюстрації до твору (за бажанням).

3. Скласти сенкан до образу Грицька.

Зразок.

Дракон

Боязливий, творчий.

Цікавиться, пише, усвідомлює.

Грицько-християнин здатний на самопожертву.

Персонаж.


13.04.2020 8 – В клас Українська література

Тема. Юрій Винничук. «Місце для дракона» – повість-казка про сучасний світ, у якому й досі живуть «драконячі закони».

Зміст уроку

І. Мотивація навчальної діяльності.

З-поміж багатьох талановитих митців художнього літературного слова є Ю. Винничук – автор численних творів української новітньої літератури, обізнаний філолог, редактор, перекладач, журналіст. Твори письменника – це завжди інтригуюча оповідь завдяки бурхливій уяві майстра вишуканих стилізацій. Автор дивує читача тим, що кожен новий його твір не схожий на жоден попередній. До таких неперевершених шедеврів письменника належить його повість «Місце для дракона».

Твори Ю. Винничука перекладали в Англії, Аргентині, Білорусії, Німеччині, Польщі, Канаді, Сербії, США, Франції, Хорватії, Чехії. За його казками знято два мультфільми. Письменник є автором перекладів з кельтської, англійської та численних слов’янських мов. Переможець конкурсу «Бі-Бі-Сі» на кращу українську книгу 2005 за роман «Весняні ігри в осінніх садах», вдруге його нагородили цією самою премією за роман «Танго смерті» (2012 рік).

Твори митця характеризуються жвавим сюжетом, вишуканістю мови, присмаченої галицизмами, при цьому автор широко використовує алюзії, грає з читачем, провокує його.

ІІ. Робота з підручником. Опрацювання статті (с. 187) «Життєвий шлях Ю. Винничука».

ІІІ. Робота над програмовим твором.

-Чому автор написав цей твір?

- Що спонукало митця розмірковувати над серйозними проблемами в казковій формі?

Як уже відомо Ю. Винничук з дитинства захоплювався фантастичним, казковим. Саме зміст творів такого жанру спонукає читача легко сприймати у вигаданому світі життєвих реалій, порозмислити над тим, у чому полягає призначення кожної людини в житті, за що і як потрібно боротися, які наслідки можуть відбуватися під час будь-якого протистояння.

Автор намагається продемонструвати казку, яка є своєрідним віддзеркаленням сучасної дійсності, де відбувається змагання між сильним і слабким, заможним і бідним, обдарованим і бездарним, щасливим і страждаючим…

Самостійна робота

- Скласти літературний паспорт твору «Місце для дракона» (записати в робочий зошит).

Літературний паспорт

1.Автор: Ю. Винничук.

2. Твір: «Місце для дракона».

3. Літературний рід: епос.

4. Рік написання: 1990 р. Уперше опублікований у збірці «Спалах» 1990 р. Окремою книгою твір виданий у 2015 році харківським видавництвом «Фоліо».

5. Жанр: повість-казка – це твір жанру мішаної форми.

- Казка – це вид художньої форми, що походить від народних переказів порівняно коротка розповідь про фантастичні події та персонажів.

- Повість – це епічний жанр, у якому розповідається про події з життя одного-двох головних дійових осіб. Для повісті характерні ознаки: тривалий час дій; чотири-шість дійових осіб; докладність розповіді про події та персонажів; широкі детальні описи; прозова форма.

- Особливості повісті-казки – на прикладі вгаданих ситуацій пропонує читачу вчитися відрізняти погане від доброго, оцінювати вчинки персонажів; створює вигадані світи, але при цьому дає можливість дитині знайомитися зі світом реальним, його представниками та особливостями.

6. Тема: зображення подій за часів Середньовіччя, коли добрий дракон-романтик (що є неправдоподібним) жертвує власним життям заради примх князя.

7. Ідея: засудження жорсткості, підступності, жадності, пияцтва, жаги до слави через смерть іншого (князь); возвеличення духовної краси, добра, які вимушені, на жаль, поступитися злу.

8. Основна думка: тільки сильний, мужній, люблячий свою батьківщину може протистояти злу, лицемірству, жадібності; й якщо потрібно – віддати своє життя заради благополуччя, щастя іншого.

9. Проблематика.

- Життя і самопожертва.

- Одвічна боротьба добра і зла.

- Вартість любові, яка породжує ненависть.

- Вірність, щирість, відвертість, що зневажені і, як наслідок, зраджені.

- Краса довкілля, духовна протистоїть спустошеності, деградації, сірості.

- Проблема вибору.

10. Композиція.

Твір містить сім розділів, які поділені на різну кількість частин.

- Експозиція: розповідь про затишне і спокійне життя мешканців Люботину.

- Зав’язка: рішення князя влаштувати лицарський поєдинок з драконом задля того, щоб віднайти гідну пару своїй дочці.

- Кульмінація: смерть дракона не від руки лицаря, а від руки його джури.

- Розв’язка: поневіряння, страждання князя і його смерть.

11. Місце, де відбуваються події: Галичина.

12. Час: Середньовіччя.

ІV. Домашнє завдання.

- Прочитати перші три частини повісті (с. 187 – 195).

- Уміти переказувати епізод, проілюстрований на с.191. Наскільки вдало, на вашу думку, художник його передав? Домалюйте словесно ілюстрацію (усно).


10.04.2020 8 – В клас Українська література

Тема. Розвиток мовлення. Написання есе за оповіданням В. Дрозда «Білий кінь Шептало».

Перебіг уроку

І. Мотивація навчальної діяльності.

Що таке есе?

Есе – це невеликий за обсягом прозовий твір, що має довільну композицію і висловлює індивідуальні думки та враження з конкретного приводу чи питання.

ІІ. Виконання творчої роботи. Написати твір на одну з тем:

1.Свобода і неволя у творі В. Дрозда «Білий кінь Шептало».

2. Написати власний варіант завершення оповідання.

Зразок твору.

Свобода і неволя у творі В. Дрозда «Білий кінь Шептало».

Кінь Шептало – особлива тварина, яка не користується успіхом серед інших коней. І, можливо, причина цього – стосунки Шептала з місцевим хлопцем Степаном, який працював конюхом. Кінь і Степан мали теплу дружбу. Хлопець завжди турбувався про свого друга, не обтяжував його працею.

Незважаючи на дружбу з конюхом, Шептала не можна назвати вільним. Коней ніколи не питали, чи не хочуть вони пити, хоча вони мучилися від спраги. Тварини вимушені були ворогувати між собою, штовхатися, щоб напитися вдосталь. Кінь розумів, що люди його з часом підкорять. Коли конюх вдарив Шептала батогом, він відчув, що це зрада. Згадав своє вільне дитинство. У його душі зародилася справжня мрія – вивільнитися із конюшні та належати лише собі. Шептало більше не міг смиренно ходити на поводі й тоді його жага незалежності взяла верх – кінь утік.

Проте тварина має особливу душу, тому повертається до свого господаря. Це історія підкорення тварини людиною. Якщо на початку твору ми спостерігаємо, що кінь залежить від Степана лише формально, то вже наприкінці – прив’язаність стала остаточною. Неволя, звичайно, проявляється не лише зовні, а знаходяться всередині кожної живої істоти.

Отже, В. Дрозд, на мою думку, в оповіданні «Білий кінь Шептало» висвітлює важливі життєві проблеми й не залишає читача байдужим. Дійсно, білий кінь – це уособлення людської особистості, яка з плином певних життєвих обставин утрачає своє «я» та починає пристосовуватися. Шептало відчув свою щасливу мить у незалежності. Проте, побувши наодинці, вирішив, що краще залишитися на боці реальності, а не мрії.


09.04.2020 8 – В клас Українська Література

Тема. В. Дрозд «Білий кінь Шептало». Алегоричність образу коня Шептала

Перебіг уроку

І. Актуалізація опорних знань.

1. Літературна вікторина «Інтелектуал» – шляхами життя і творчості В. Дрозда (записати в робочий зошит).

- Область України, яка стала місцем народження В. Дрозда. ( Чернігівщина)

- У якій родині народився майбутній письменник? (Хлібороба)

- Через що дитинство В. Дрозда було сумним? (Війна, смерть матері)

- Ким працював митець слова після закінчення школи? (Журналістом у районній газеті)

- Вищий навчальний заклад, який закінчив Володимир Григорович заочно. (Київський державний університет)

- Назва першої книжки новел та оповідань митця. («Люблю сині зорі»)

- З якої причини не вийшла друком друга збірка В. Дрозда? (Не сподобалась офіційним рецензентам.)

- Який твір є продовженням оповідання «Білий кінь Шептало»? («Кінь Шептало на молочарні»)

- Визначте винагороди письменника. (Лауреат премії імені А. Головка, Державної премії України імені Т. Шевченка, Міжнародної премії Фундації Антоновичів (США))

- До якого із творів В. Дрозда рецензенти висловили «грізний оклик»? («Білий кінь Шептало»)

- Кого стосується характеристика з твору В. Дрозда «Білий кінь Шептало»: «Серед усіх робіт він найбільше недолюблював крутити привід і їздити до міста»? (Коня Шептала)

- Яку назву мав твір про «сторінки веселої автобіографії» В. Дрозда? («Як я народився»)

ІІ. Основний зміст уроку (записати у робочий зошит).

1.Алегорія – один із видів художніх творів, що грунтується на приховуванні реальних осіб, явищ і предметів під конкретними художніми образами з відповідальними асоціаціями, з характерними ознаками приховуваного.

«Білий кінь Шептало» – одне з ранніх оповідань В. Дрозда, написане в ті роки, коли після епохи жорстокої цензури література як один з видів мистецтва в перше розвивається в умовах практично повної свободи. В основі твору – алегоричні образи, які допомагають зрозуміти, хто є хто, осмислити певні життєві ситуації.

Образ коня в цьому творі – це образ сучасної людини. Автор зображує людину у стані внутрішнього роздвоєння. Підсвідомо вона хоче бути вільною, не хоче приймати рабську долю, бути «як усі», опирається «сірій» буденності, але зазнає поразки у цій боротьбі. Людина змирилася зі звичним станом речей. Так і білий кінь, повертається додому, але навіть і подумати не міг, що рідне подвір’я вже зачинене для нього. Проте він вирішив усе-таки тут залишитися, тому «скільки зміг, просунув голову між двох жердин та й собі задрімав…».

2. Обговорення питань-цікавинок.

- Як ви вважаєте, чому В. Дрозд для відтворення алегоричного образу в оповіданні обрав саме коня та ще й білого?

- Як у творі гармонує або протиставляє білий колір і темна гамма?

- Чому Шептало втрачає власне «Я»? Чи це вияв слабкості, покори, деградації? Відповідь обгрунтуйте.

- Чим пояснити бажання героя до всього звикати, оскільки супроти вітру не пробіжиш, то краще, розумніше прикидатися скореним, а вільним бути лише в душі?

3. «Яким я хочу бачити коня Шептала?»

Можливі думки:

-білим, не сірим;

-щасливим і безтурботним;

-бажаним у суспільстві;

-реалізованим у житті;

-тим, хто міг насправді довести, що кожен має право на власну думку.

4. Скласти асоціативний портрет до образів оповідання (письмово).

Орієнтовна відповідь:

Ш – шанований;

е – емоційний;

п – примхливий;

т – тихий, тактовний;

а – амбітний;

л – людяний, ласкавий;

о – обізнаний, обачний;

С – спокійний;

т – тихий;

е – емоційний;

п – приземкуватий;

а – апатичний;

н – неохайний.

5. Скласти сенкан до образів Степана й Шептала.

Орієнтовна відповідь:

Степан

Маленький, відповідальний.

Доглядає, їде, поводиться.

Працьовитий службовець.

Конюх.

Шептало

Знеособлений, покірний.

Пишається, мислить, спостерігає.

Не схожий на інших.

Білий красень.

ІІІ. Домашнє завдання.

1.Підготувати розгорнуту відповідь на запитання (підручник, с. 185 – 186).

2. Випишіть із оповідання В. Дрозда «Білий кінь Шептало» 7 – 10 образів, які навчають бути особистістю.