10-А клас

08 квітня 2020 року

Тема. Паралельні закінчення іменників чоловічого роду давального, знахідного, місцевого відмінків однини

АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

► Які іменники належать до ІІ відміни?

►На які групи поділяються іменники ІІ відміни?

►Чи є зв’язок між належністю іменника до певної групи та його відмінковим закінченням?

► У яких відмінках іменників ІІ відміни відбувається чергування приголосних і голосних?

►Запишіть речення, розкриваючи дужки, визначте відмінок цих іменників, зосередивши увагу на їх закінченнях.

1. Дарованому (кінь) в зуби не заглядають. 2. Лихо (вовк) — зачинили його межи вівці. 3. Всякому (овоч) свій час. 4. Хто (вітер) служить, тому димом платять. 5. Дай (серце) волю, заведе в неволю. 6. Чого не може громада, того й (козак) зась. 7. Незваному (гість) місце за дверима.

► Зверніть увагу, чи відбулися зміни (чергування) в новоутворених формах іменників? Які саме?

ПОГЛИБЛЕННЯ ЗНАНЬ І ВМІНЬ

Лінгвістичне дослідження

► Виписані із попередньої вправи іменники на позначення осіб поставте у Д.в. і М.в., підкресліть закінчення. Дослідіть, чи можуть ці іменники мати паралельні закінчення. Які саме? (Батьку – батькові, брату – братові тощо)

Аналіз таблиці (додається)

ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ

Вправа

► Запишіть прислів’я і приказки. Випишіть іменники ІІ відміни, визначте їх відмінок, поясніть відмінкові закінчення.

1. Без сокири не тесляр – без голки не кравець. 2. Діло майстра величає. 3. Добре тому ковал.., що на обидві руки кує. 4. Не дивись на чоловік.., а на його діло. 5. По роботі пізнати майстра. 6. Працює, як чорний віл. 7. Робота не вовк, в ліс не втече. 8. Де господар добре робить, там і поле буйно родить. 9. Хто коня годує, той дома ночує.

СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ МАТЕРІАЛУ

► Запишіть слова у формі давального та місцевого відмінків однини, підкресліть ті, що мають паралельні закінчення.

1) Директор, Київ, ягнятко, (при) вчитель, (у) ліжко, (на) лід, (на) кінь, село, роздоріжжя, немовлятко, (у) гурток, (на) держак, (на) поверх, (при) батько.

2) Дуб, син, місто, (у) сік, (у) центр, (на) шлях, майстер, студент, (при) іменник, (при) Володимир, гвинт, пухир, (на) олівець, слухач, буквар.

3) Дитятко, (на) робітник, Львів, (у) рів, (у) мішок, (на) літак, (на) шлях, (у) слові, велетень, борошно, скляр, ягнятко, острів, плече.

► З виділеними словами складіть речення.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати теоретичний матеріал підручника (параграф 42).

2. Виконати вправи 393, 395.

10 квітня 2020 року

Тема. Паралельні закінчення іменників чоловічого роду давального, знахідного, місцевого відмінків однини

АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Лінгвістичне спостереження

► Прочитайте текст, з’ясуйте його стильову приналежність. Випишіть іменники ІІ відміни, визначте відмінок і групу. Які емоції викликає у вас текст? Яку роль відіграють у ньому іменники?

Яка хвилина!.. Уявіть собі, тітко, що наші батьки і брати пішли в похід. Але не на приказ царя і за царя, а за Україну, за її визволення. Борються, як боролися предки, побіджують. І от уже Бог дав, що остаточно побіда за нами. Уявіть собі, тітусю, ми побідили, Україна вільна! І нема вже ні чужих регіментарів у нас, ні московських воєводів, ні цар нам не пан, ні король, ні хан — гетьман заправляє нашою країною — наш український гетьман! І ось він на сивому коні в’їжджає з полів бою в золотоверхий Київ. Дзвони грають, сурми сурмлять на валах тої твердині, що цар нашими руками будував, із гармат палять, народ хвилюється, як море. Всі очі радісно горять, груди воля розпирає: Осанна! Осанна! Дівчата квіти під ноги сиплють, малинові хоругви лопотять, як птиці, що крила широко розпустили, бо вже вилетіли із кліток. Осанна! Осанна! Осанна! (Марко Вовчок)

► Поміркуйте, з якою метою автор використовує в тексті виділені слова. Чи можна вважити їх помилками?

► З’ясуйте значення підкреслених слів. За потреби скористайтесь тлумачним словником.

ЗАКРІПЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Вправа 1. Запишіть подані іменники у формах Д. в. і М. в. однини. Де можливо, використайте паралельні закінчення. Складіть зі словами чотири речення.

Катерина, Ігор, молодість, Олекса, пастух, вітер, гончар, Іван, друг, земля, неня, Дарина, Олеся, ліхтар, Мирослава, юнак, студент, співачка, Богдан, радість, Ілля, учень, нива.

Вправа 2. Спишіть, поставте іменники в Д. в. Складіть зі словами речення.

Майстер Коваленко Дмитро Іванович, директор Мельник Святослав Сергійович, секретар Олексій Олександрович Дяченко, товариш Андрій, добродій Данило Романович, шахтар Сергій Адаменко, учень Винник Володимир, немовлятко Петрусь, поет Симоненко Василь Андрійович.

Вправа 3. Відредагуйте подані речення (де треба). Свій вибір поясніть.

1. Поки вчився, працював художником-оформлювачом, електриком, потім – на ламповому заводі електромеханіком, майстром дільниці. 2. За Золотими ворітьми стрів посланців митрополит з великою процесією, з ігуменами і намісниками монастирів. (І. Нечуй-Левицький) 3. «Данильченку Миколі Івановичу, директору заводу, виповнилося сімдесят років», – інформує районна газета. 4. Ярмарок святої Анни – міжнародний щорічний ярмарок у Тернополі, на якому торгували кіньми. 5. Оголошено подяку Макарчуку Сергію Олександровичу – електромонтеру; Мальчуку Миколі Миколайовичу – електромонтеру; Сусу Анатолію Йосиповичу – диспетчеру.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Повторити теоретичний матеріал із теми.

2. Написати листа до газети з висловленням подяки незнайомим людям за допомогу (використати іменники ІІ відміни в різних відмінках).

13 квітня 2020 року

Тема. Паралельні закінчення іменників орудного відмінка множини

СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Опрацювання таблиці (додається)


ЗАКРІПЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Вправа 1. Спишіть, уставляючи пропущені букви в закінченнях іменників в О. в. однини. Запишіть ці іменники в О. в. множини, визначте закінчення.

Авіатор..м, долар..м, перукар..м, різьбяр..м, чоботар..м, вівчар..м, тротуар..м, кухар..м, шахтар..м, столяр..м, лікар..м, зброяр..м, маляр..м, контролер..м, лектор..м, учител..м, дояр..м, воротар..м.

Вправа 2. Визначте в тексті іменники у Д. в., З. в., О. в. і М. в. Поясніть правопис закінчень.

Дружинники вже посідали на коней, у снігу зарипіли полозки, сани з корстою[1] рушили далі.

Довго з непокритою головою, з опущеними руками стояв серед снігів князь Ярослав, думав про смутну долю брата свого Вишеслава.

Князь Ярослав приїхав до Новгорода без якоїсь почесті й слави. Так трапилось, напевне, через те, що поїзд його промчав льодами Ільмень-озера увечері, біля терема княжого зупинився пізньої ночі, коли в Новгороді все спало.

Піднявши на ноги сонну сторожу, посли, що їздили до Києва, разом із князем Ярославом зайшли до терема, там забігали дворяни, запалили вогні, у стравниці забряжчав посуд, запахло смажениною.

Одразу ж до терема, засапавшись, прибігло чимало воєвод і бояр, а разом з ними й посадник Добриня, що виділявся з-поміж них одягом своїм, гривнами, чепами, поважним виглядом.

Коли закінчилась вечеря, мужі, воєводи й бояри пішли, але Добриня залишився – йому хотілось поговорити з новим князем, хтось мусив провести Ярослава і в його палати. (С. Скляренко)

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Повторити теоретичний матеріал (параграф 42).

2. Виконати вправи 397, 398 (І, ІІ).


[1] Корста — труна.

15 квітня 2020 року

Тема. Контрольна робота №8. Есе

МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Влучно говорив Антуан де Сент-Екзюпері: «Всі ми – пасажири одного корабля на ім’я Земля». А як вважаєте ви? Людина – цар природи, її вершина чи дитя природи, її часточка? Як повинна поводити себе людина, щоб зберегти життя на планеті Земля?

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ УРОКУ

Експрес-опитування

- Що називаємо есе?

- Які правила написання есе?

- Які мовні конструкції слід використовувати для написання творів такого жанру?

- Які особливості стилю та композиції есе?

Написання есе за однією з поданих тем (пишете на подвійних аркушах)

1. «Хто про Землю дбає, вона тому повертає».

2. «Не бережеш паростки – не побачиш і дерева».

3. «Не брудни криниці, бо схочеш водиці».

4. «З природою живи в дружбі, то й буде вона тобі в службі».

Зразок есе

ХТО ПРО ЗЕМЛЮ ДБАЄ, ВОНА ТОМУ ПОВЕРТАЄ

Людина – цар чи дитя природи? Це питання постає знову і знову. Від того, як людина відповість на нього, буде залежати доля планети і, звісно, доля людини.

Про проблеми природи й цивілізації, природи й людини говорили багато видатних митців, науковців і просто небайдужих людей минулих століть, але ці проблеми й сьогодні не втратили своєї актуальності.

Я вважаю, що людина – дитя Землі. Ми її частка. Люди сильні і в той же час такі слабкі: легко можемо зруйнувати, знищити те, що дала нам природа; водночас безпорадні перед стихією, іноді не розуміємо, що природні катаклізми викликані зокрема й бездумною діяльністю людини, її зверхнім ставленням до природи.

Забуваємо, що повітря, вода, земля, ритми природних процесів, розмаїтість рослинного і тваринного світу, кліматичні умови – усе це обумовило життя людини. Не можна забувати: де б не була людина, протягом усього життя її оточує природа.

Людина живе серед природи з тих самих пір, коли з’явилась на планеті. Сьогодні прагнення людей проводити свій вільний час на природі, прихильність до тварин і рослин свідчить про зв'язок людини з природою… Але, на превеликий жаль, не всі розуміють, що природні ресурси треба берегти, дбайливо ставитись до всього живого! Іноді складається таке враження, що сучасні люди не думають про те, як будуть жити наступні покоління! А на планеті вже зараз є величезні проблеми, зокрема не вистачає питної води! Більше мільярда людей потерпає від спраги!

Бережімо природні ресурси! Просто закрийте кран, хай не біжить вода без потреби! Не вирубуйте ліси! Зупиніть того, хто хоче зламати гілку або дерево! Приберіть за собою сміття! І за тим, хто цього не зробив! Чи чули ви, що у світі набирає популярності плогінг – новий вид спорту, який поєднує пробіжку з прибиранням сміття? Дослухайтесь до слів Антуана де Сент-Екзюпері: «Прокинувся вранці – прибери свою планету, інакше вона вся заросте баобабами».

Отже, як говорять українці: «Хто про землю дбає, вона тому повертає». Дбатимеш про природу, як про рідну матір, – і вона віддячить тобі любов’ю і турботою: свіжим повітрям, чистою джерельною водою, легеньким вітерцем у спеку і ясним сонячним променем у засніжену зимову погоду, співом солов’я і веселкою, яскравими барвами і щедрим урожаєм.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Повторити теоретичний матеріал (параграф 42).

17 квітня 2020 року

Тема. Закінчення іменників ІІІ відміни в орудному відмінку

Мотивація навчальної діяльності школярів

- Подумайте, чому в орудному відмінку є різні варіанти написання: кров'ю, сіллю і повістю. У слові кров'ю пишемо апостроф, у слові сіллю – подвоєння л, а в слові повістю – приго­лосні не подвоюються.

СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄНННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Опрацювання алгоритму

Вправа 1

Усно про­відміняйте іменники кров, ніч, тінь. Виділіть відмінкові закінчення. Чи залежать закінчення імен­ників ІІІ відміни в непрямих відмінках від того, яким є кінцевий приголосний основи – твердим, м'яким чи шиплячим?

Іменники ІІІ відміни на групи не поділяються, тому відмінкові закінчення в них однакові незалежно від кінцевого приголосного основи.

Є два слова, які мають однакове значення, але по-різному пишуться: мама і мати. Визначити їхні відміни (мама – І відміна, мати – ІІІ відміна).

Вправа 2

Запишіть речення. Визначте відмінки іменника мати, і виділіть відмінкові закінчення.

1) Рідна мати моя, ти ночей не доспала (А. Малишко). 2) Ходімо зараз до матері, нехай вона втішиться, що має таку добру дитину (М. Коцюбинський). 3) Леся задумала вишити сорочку своїй хрещеній матері, що дуже її любила та пестила (О. Косач-Кривенюк). 4) Чого тільки не насадить наша невгамовна мати (О. Довженко). 5) Маю я святе синівське право з матір'ю побуть на самоті (В. Симоненко). 6) Матері забуть не можу (П. Тичина).

Форма матір характерна лише для знахідного відмінка. У називному відмінку матір подається з позначкою застаріле. У непрямих відмінках слова мати з’являються суфікси -ер-, -ір-.

Вправа 3

Запишіть речен­ня. Поставте іменники III відміни в потріб­ній формі, виділіть закінчення, підкресліть орфограми. Зробіть розбір виділених імен­ників як частини мови.

1) Десь із темними (ночі), із тихими (очі) встала казка сивоброва в мене за плечима (А. Малишко). 2) Поезія Шевченка вражає (ма­льовничість), (плавність) і (співучість), (без­ліч) відтінків чуття (О. Гончар). 3) Доти ягнята скачуть, доки (мати) бачать. 4) За гроші не купиш ні батька, ні (мати) (Нар. творч.). 5) Моя (любов), я перед тобою, бери мене в свої блаженні сни (Л. Костенко).

Серед іменників ІІІ відміни чимало назв абстрактних понять, які мають лише форму однини: гордість, свіжість, юність.

Теоретично у кличному відмінку однини можна поставити всі іменники ІІІ відміни, проте найчастіше такі форми трапляються в художньому стилі: любове, совісте.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати теоретичний матеріал із теми.

2. Розподілити іменники І і ІІІ відміни.

Воля, імовірність, пунктуальність, ікра, ідентичність, ера, ірреальність, мама, хоробрість, естетичність, осика, стабільність, казка, рішучість.

Ключ. Підкресліть другу літеру в кожному слові. Прочитаєте продовження японського вислову: «Скромність –… …».

22 квітня 2020 року

Тема. Словозміна іменників ІV відміни

АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

· Які іменники відносять до IV відміни? Чим вони відрізняються? Відповідь обґрунтуйте.

· Які особливості відмінювання іменників IV відміни?

· Чи поділяються іменники ІІІ-IV відмін на групи;

· У яких відмінках з’являються суфікси -ат-, -ят- в іменниках ІV відміни?

Робота з текстом

► Прочитайте статтю Олександри Сербенської з посібника «Антисуржик. Вчимося ввічливо поводитись і правильно говорити». Що нового ви дізналися?

ТЕЛЯ, ЯГНЯ...

Російська мова має три відміни іменників, що відповідають українським І-ІІІ відмінам. Але в українській мові є ще четверта відміна. Це два типи іменників середнього роду, а саме:

а) іменники, що при відмінюванні одержують суфікс -ен- (ім’я, плем'я);

б) іменники, що при відмінюванні дістають суфікс -ат- (-ят-).

Іменників першого типу дуже мало, вони зникають, іноді уподібнюються до іменників середнього роду другої відміни. Так, іменник ім'я нерідко замінюється іменником імено, знам’я – знамено.

Іменники, що при відмінюванні одержують суфікс -ат- (-ят-), становлять в українській мові численну групу. За лексичним значенням – це назви молодих тварин і птахів (теля, лоша, курча, горобеня, порося, щеня, кошеня, каченя, курча, вороня...). Сюди належать і назви малих предметів (санчата) чи пестливі назви частин тіла (оченята, ноженята, рученята). Уживаються тільки у формі множини. Одержавши суфікс -к (о), іменники на означення молодих і малих тварин переходять до другої відміни: телятко, кошенятко, поросятко...

Зразок відмінювання:

Однина Множина

Н. ім’я лоша теля імена лошата телята

Р. імені лошати теляти імен лошат телят

Д. імені лошаті теляті іменам лошатам телятам

З. ім’я лоша теля імена лошата (лошат) телята (телят)

О. ім’ям (іменем) лошам телям іменами лошатами телятами

М. імені лошаті теляті іменах лошатах телятах

У назвах тварин знахідний відмінок множини може бути рівний називному або родовому: пасу телят або пасу телята.

У російській мові такої відміни іменників немає. Лексично адекватні іменники утворюються за допомогою суфікса -енок: цыплёнок, телёнок, ведмежонок і належать до другої відміни. Запозичати ці утворення до української мови немає потреби.

РОБОТА НАД ЗАКРІПЛЕННЯМ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

► Поставте іменники III і IV відмін у родовому й орудному відмінках однини та поясніть їх правопис.

Галузь, подорож, сталь, міць, височінь, загибель, жовч, якість, доповідь, смерть, відповідь, галченя, гуся, хлоп'я, далечінь, мідь, голуб'я, коліща.

► Виконайте тестові завдання.

1. До четвертої відміни належать усі іменники варіанта:

А плем’я, полум’я, ім’я;

Б сім’я, дитина, курчатко;

В маля, дівча, ластовенятко;

Г козеня, курча, слоненя;

Д тім’я, ведмежа, криця.

2. Суфікси -ат-, -ят- з’являються при відмінюванні всіх іменників у рядку:

А вим’я, плем’я, зайча, ягня;

Б ім’я, курча, лоша, дівча;

В пташеня, вовченя, тім’я, ластів’я;

Г дитинча, білча, козеня, дівча;

Д цуценя, кошеня, слоненя, плем’я.

3. Суфікс -ен- з’явяляється при відмінюванні всіх іменників у рядку:

А слоненя, маля, теля, ім’я;

Б плем’я, вим’я, тім’я, ім’я;

В дівча, хлоп’я, білча, мишеня;

Г ягня, дитя, вим’я, маля;

Д плем’я, вим’я, тім’я, сім’я.

4. Укажіть, у яких рядках тільки іменники на позначення малих істот:

А зайча, дитя, маля, дівча;

Б теля, курча, жирафеня, козеня;

В ім’я, ягня, білча, цуценя;

Г дитя, маля, хлоп’я, плем’я;

Д свиня, кошеня, ластів’я, горобеня.

5. Установіть відповідність іменників із їхніми відмінками:

1 імен А Р. в однини

2 курчаті Б Р. в. множини

3 лошам В Д. в. однини

4 племені Г О. в. множини

5 з кошенятами Д О. в. однини

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати теоретичний матеріал підручника (параграф 44).

2. Виконати вправи 405, 407 (письмово).

УВАГА! Фото контрольної роботи (есе) за 15 квітня необхідно надіслати на Viber (номер 0961987608) або на електронну адресу ivanchenko25071988@gmail.com до 20.00 24 квітня. Не забудьте на подвійному аркуші на полях зазначити, чия це робота. Якщо будуть запитання, зв'яжіться зі мною за номером 0979068827.

24 квітня 2020 року

Тема. Особливості кличного відмінка

АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

- Пригадайте прізвища й імена відомих українських письменників, учених, спортсменів, громадських діячів. Поставте їх у формі кличного відмінка.

СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Опрацювання таблиці

Тренувальні вправи

1. Запишіть подані словосполучення в кличному відмінку однини.

Пані Леся, Анастасія Герасимівна, друг Андрій, шановний Олег Васильович, добродій Сухомлин, пан президент, колега Майстренко, добродійка Терещенко, панна Наталя, Марія Степанівна.

2. Запишіть подані іменники у формах давального та кличного відмінків однини. З 4-ма словами складіть речення.

Іван, друг, земля, неня, подруга Дарина, Олекса, пастух, вітер, студент, співачка, Катерина, Ігор, молодість, гончар, колега Богдан, радість, Ілля, учень, нива, Олеся, ліхтар, пан Іван, лейтенант Левченко, добродій Микола, Мирослава, юнак.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати теоретичний матеріал (параграф 45).

2. Виконати вправи 411, 414 (письмово).

3. Переглянути відеоролик за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=nvw5czJiE0Q