7 клас

21.04. 2020

Історія України

Тема: Церковна унія 1596 року

Хід роботи

  1. Ознайомитися з новою темою. Прочитати статтю. Берестейська унія була спробою реалізувати ідею єдності християнських церков, що зародилася 1054 р. після офіційного розколу християнства на західну та східну гілки, а згодом перетворилася на ідею прилучення православних до католицизму.

  • Берестейська унія була "раною в тілі руського народу", що розколола його на два ворожі табори, сприяла посиленню впливів Риму, полонізації українців та білорусів

Постаті

Гедеон Балабан - львівський єпископ (1565-1607). З 1590 р. брав участь у підготовці унії із Римом, однак напередодні Берестейського собору зайняв позицію князя Костянтина Острозького, ставши противником ідеї об'єднання церков. Мав напружені стосунки з Львівським ставропігійним братством.

Кирило Терлецький - церковний діяч, з 1572 р. - єпископ пінський і турівський. З 1585 р. - луцький і острозький. У 1589 р. разом з Іпатієм Потієм їздив до Риму, зустрічався з папою Римським і визнав його зверхність над українською православною церквою

Михайло Рогоза - один з організаторів Берестейської унії (1596). З 1590 р. як київський митрополит вів таємні переговори з польським королем про унію православної церкви з католицькою.

Головною причиною занепаду православної церкви в Україні була втрата власної держави. Щоб протидіяти польському католицизмові, який через розгалужену мережу католицьких колегіумів і друкарень невпинно поширював вплив на нові східні землі, Українська православна церква мусила виробити власну систему освіти. Але ні достатньої кількості книжок, ні відповідних навчальних закладів для вищого духівництва не було.

  • Становище Української православної церкви ускладнювалося й зовнішніми обставинами. Захоплений турками 1453 р. Константинополь утратив статус православ'я, а відтак не міг надати потрібної підтримки православній церкві України.

  • Натомість із кожним роком дедалі потужнішою ставала Московська митрополія, яка прагнула перебрати славу згаслого Константинополя. Проголошення 1589 р. самостійності Московського патріархату і надання його главі титулу патріарха Московського та всієї Русі надзвичайно занепокоїло українців, оскільки промовисто свідчило про наміри Московського царства щодо українських земель.

  • ЦЕРКОВНІ СОБОРИ В БЕРЕСТІ 1596 р.

  • Аби пришвидшити втілення ідеї унії в життя, двоє з православних єпископів - найбільші її поборники Іпатій Потій та Кирило Терлецький - вирушили в подорож до Рима, де наприкінці 1595 р. відбулася їхня зустріч з із папою Римським та офіційна церемонія з'єднання єпископів із католицькою церквою.

  • Та, попри згоду сторін, остаточне рішення щодо унії, за традицією, мав винести церковний собор.

  • Його було призначено на 6 жовтня 1596 р. у м. Бересті (нині Брест у Білорусі).

  • До Берестейського собору готувалися не лише прихильники унії, а й її противники.

Прихильники унії:

  • польський уряд;

  • митрополит Михайло Рогоза та єпископи.

Противники унії:

  • князь Василь-Костянтин Острозький, який очолив антиунійну боротьбу;

  • єпископи львівський Гедеон Балабан та перемишльський Михайло Копистянський;

  • братства та монастирі;

  • більшість шляхти і міщан;

  • селянство.

Не дійшовши згоди навіть щодо спільного засідання, кожна зі сторін 8 жовтня 1596 р. розпочала свій окремий собор.

Прихильники унії поводили собор у міській церкві Св. Миколая. затверджено попереднє рішення про утворення греко-католицької церкви. Король Сигізмунд ІІІ підтримав унію і визнав чинною ухвалу уніатського собору. Противники унії зібралися в палаці, де зупинився Острозький. Засудили унію і владик-відступників.

  • Нова церква підпорядковувалась папі Римському.

  • Було визнано деякі засади католицького віровчення (догмати), зокрема догмат про походження Святого Духа від Отця й Сина (православні визнають, що Дух Святий походить лише від Отця).

  • Церковні обряди, свята, таїнства, особливості храмового будівництва, іконопису, церковного співу залишалися православними, а мовою богослужінь - церковнослов’янська мова.

  • Греко-католицьке духовенство, як і католицьке, звільнялося від сплати податків.

  • Уніатська шляхта нарівні з католицькою могла претендувати на державні посади.

  • Греко-католицьким єпископам було обіцяно місце в сенаті.

Що ж до української православної церкви, то вона, попри велику кількість прихильників, опинилася поза законом.


Фізика і хімія у побуті

Тема: Перехід рідин з одного агрегатного стану в інший. Кругообіг води в природі.

Хід уроку

1.Опрацювати матеріал підручника с. 34-35.

  1. Розглянути ілюстрації про кругообіг води в природі.

  2. Перевірити свої знання за питаннями на с.36


16.04 2020

Фізична культура

Тема: Правила техніки безпеки під час занять з м' ячем. Школа м' яча.

Виконувати запропоновані вправи з мячем: https://www.youtube.com/watch?v=tiZ7iRUdztQ

Математика

Тема: Утворення, читання і запис звичайних дробів.

Хід роботи

1. Переглянути відео - урок математики з теми "Частини".

2.Розглянути малюнок на с.142 і сю 143 прочитати пояснення нового матеріалу.

3. Усно виконати № 953, № 954.

4.Розв язування задач №955, № 956.

  1. -Скільки було пляшок? ( одна)

  2. -На скільки дітей необхідно поділити 1? ( на 3)

  3. -Як це записати? (1/3

5. Розв язати задачу 957 .

1) 6 : 2 =3 (б.) -поклала бабуся на тарілку.

2) 6 -3= 3 ( б.) -залишилося.

6. Прочитати завдання № 958.

-Як знайти частину від цілого?

  1. Вивчити правило на с. 144

7. Виконати письмово № 959.




14.04.2020.

Історія Украіни

Тема: Люблінська унія 1596 року. Утворення Речі Посполитої.

Хід уроку

1.Прочитати поданий текст.

1 липня 1569 року депутати польського і литовського сеймів на скликаному в Любліні загальному сеймі, затвердили унію між Королівством Польським та Великим князівством Литовським. Це дало початок новій федеративній державі — Речі Посполитій, конституційній монархії під владою виборного короля, одній з найбільших у тогочасній Європі.

УXVI столітті знесилене тривалими війнами з Московією, Велике князівство Литовське поступово втратило майже третину своєї території (Чернігово-Сіверщину, Смоленськ) і його положення ще більше ускладнилося з початком у 1558 році Лівонської війни. В 1563 році був втрачений Полоцьк, що поставило Велике Князівство Литовське на межу катастрофи, коли з'явилася загроза його поглинання Московським царством.

Об'єднання Великого князівства Литовського з Польщею започаткувала династична Кревська унія 1385 року, за яким великий князь литовський Ягайло проголошувався польським королем, — Велике князівство Литовське хоч і ставало формально васалом Польщі, однак залишалося при цьому самостійною державою. Головною опозиційною силою повного об'єднання були литовські магнати, які побоювалися втрати безлічі повноважень і прав, а також повного розчинення в польській шляхті без отримання високих постів в новій державі. Проти унії виступали також і магнати з території українських та білоруських територій, що остерігались обмеження своїх прав, привілеїв і земельних володінь. Проте їхня позиція виявилася недостатньо сильною для того, щоб не допустити унії.

Польща у свою чергу прагнула скористатися таким досить невтішним становищем Литви у своїх інтересах та поширити свій вплив на слов'янський схід. Крім того, існувала небезпека, що Литва з припиненням в особі Сигізмунда-Августа литовсько-польської династії Ягеллонів відокремиться від Польщі.

  1. Розгляд питання про укладення унії розпочався 10 січня 1569 року на спільному польсько-литовському сеймі у Любліні. Представники Литви пропонували загальний сейм для вибору короля на кордоні Литви і Польщі, коронування короля в Вільно литовської короною, скликання сеймів поперемінно в Литві та Польщі, призначення на посади в Литві лише її уродженців. Ці умови були неприйнятними для поляків — вони наполягали на обранні та коронуванні монарха лише в Польщі, єдиний сейм, сенат, а також спільну грошову одиницю.

  2. На знак протесту проти польського тиску в ніч на 1 березня литовська депутація під керівництвом Миколи Радзивілла потайки покинула Люблін, у відповідь на що король Сигізмунд II Август, спираючись на польську та волинську шляхту, у березні 1569 року видав універсал про приєднання до Польського королівства Підляського і Волинського воєводств, Поділля і Києва, а в травні — Київського і Брацлавського воєводств. Під владою Литви залишилися тільки північно-західні руські землі Берестейщина і Пінщина, що змусило нову литовську депутацію під керівництвом Яна Ходкевича погодитись на всі пункти запропонованої з польського боку унії, просячи лише про пом'якшення деяких формулювань.

  3. Сигізмунд II Август (1520-1572), великий князь Литовський (1544-72) і король польський (1548-72) з литовської династії Ягеллонів, після 1554 року © Національний музей, Краків

  4. Підписана 28 червня Люблінська унія була затверджена 1 липня 1569 року роздільно депутатами польського і литовського сеймів на загальному сеймі, а 4 липня — ратифікована королем польським і великим князем литовським Сигізмундом II Августом. Вона засвідчила утворення єдиної федеративної держави з виборним (не спадковим) монархом (Королем польським і Великим князем Литовським), яка відігравала важливу роль у світовій політиці протягом наступних двох століть.

  5. Українські землі у складі Речі Посполитої об'єднувалися у 6 воєводств: Белзьке, Брацлавське, Волинське, Київське, Подільське, Руське, до яких з 1618 року приєдналося Чернігівське воєводство, утворене на землях, відвойованих у Московського царства; для Волинського, Брацлавського і Київського воєводств було збережено дію місцевого права, відповідна судова практика й староукраїнська мова в діловодстві (була замінена польською рішенням сейму 1697 року). Однак, на відміну від литовських, правові зміни в яких визначались власними законами (відомими як Литовські статути), українські землі не забезпечили собі окремий статус у політичній і соціально-правовій системі нової держави, що попри формальне зрівняння у правах українських магнатів з литовською та польською знатттю і шляхтою, сприяло полонізації та денаціоналізації української політичної еліти, особливо активним після відхилення католицьким єпископством акту Варшавської конфедерації 1573 року про засади релігійної терпимості у Речі Посполитій як такого, що «ображає велич Бога і руйнує основи польської державності».

  6. Згідно з положеннями Унії Польща і Литва ліквідовували внутрішні митні кордони, запроваджували спільну грошову одиницю, мали спільний сейм з представників світської знаті, духовенства і шляхти обох держав, спільний сенат для відання внутрішніми і зовнішніми питаннями, проте зберігали власні державні інституції (сейми, канцлерів, підскарбіїв, воєвод), армію (з власними гетьманами), «статути і привілеї» та судоустрій. Люблінська унія остаточно закріпила домінуюче в державі положення шляхти, права, привілеї і вольності якої законодавчо закріплені у 1573 році, визначили її владу над іншими станами держави і монархією загалом.

  7. Формально Люблінська унія залишалась чинною до 3 травня 1791 року, коли прийнята сеймом конституція перетворила Річ Посполиту на унітарну державу. Незважаючи на відміну конституції через три роки Гродненським сеймом, на той момент Польсько-литовська держава пережила вже другий поділ і у 1795 році остаточно припинила своє існування.

2. ВІдповісти на питання.

-Де і коли була затверджена Люблінська унія?

-Коли призупинила своє існування?

Фізика і хімія у побуті

Тема: Розширення і стиснення рідин при нагріванні та охолодженні. Особливості розчинення води.

Хід уроку

1.Опрацювати статтю підручника с. 29 -31.

2. Розглянути досліди в підручнику, прочитати.





09.04. 2020

Математика

Тема: Швидкість. Час. Відстань. Порівняння кругів шляхом накладання. за довжиною радіусів, діаметрів.

Хід уроку

  1. Попрацюй усно № 537.

  2. Опрацювати новий матеріал с. 87. Вивчити правило.

  3. Виконати (усно) № 539.

  4. Розв язати задачу 541 с. 88.

  5. обчислити приклади № 543 с. 88.




Фізична культура


Тема: Школа м’яча

Виконувати вправи з м ячем: https://www.youtube.com/watch?v=uKAWsQ1qOTY&t=40s

13.04.2020

Природознавство

Тема: Висаджування та пересаджування кімнатних рослин. Ведення календаря догляду за кімнатними рослинами.

Хід роботи

  1. Вести календар спостережень за природою.

  2. Прочитати в підручнику на с. 123-125 про догляд за кімнатними рослинами. Користуючись допомогою мами, пересадити одну з кімнатних рослин та вести спостереження за її ростом та розвитком.

  3. Вести календар догляду за кімнатними рослинами.

Математика

Тема: Множення та ділення простих і складених іменованих чисел

Хід роботи

  1. Попрацюй усно.

Пригадай всі вивчені одиниці довжини та часу.

1 км =....м; 1м = ....дм; 1дм = ....см; 1 см= ....мм

1 доба = ....год: 1 год = .... хв; 1 хв = ,,,, с

  1. Визнач час за годинником.

  2. Усно виконай перетворення № 658

  3. Письмові завдання.

1) Хвилинка каліграфіїї

Запиши парні числа. Продовж ряд: 2,4, 6, 8, ......, ......., ..., .....,

2) Обчисли:

1дм 2 см: 4 см 20 м : 5 см

4 дм 2 см : 7 16 мм : 4

3) Розв 'яжи приклади № 662.

4) Розв 'яжи задачу № 664.