5 клас

13.04.20

5-А, 5-Б клас

Тема: Розвиток техніки та знарядь праці.

Матеріали за посиланням

familytimes.com.ua/zagadky-dlya-ditey/zagadky-pro-znaryaddya-praci

Сьогодні механізми застосовуються в багатьох приладах, різноманітних апаратах та технічних пристосуваннях. Відрізняються вони один від одного за своїм призначенням та будовою. Спільними можуть бути деталі, а також те, що ними в більшості випадків керує людина. Знаючи типи машин чи механізмів та їх особливості, можна раціонально використовувати їх як на виробництві, так і в побуті.

Залежно від виду з’єднань та способу передачі руху механізми поділяють на прості та складні. До простих належать: важіль, вісь, похила площина, клин та інші

Важіль - найпростіший механізм, яким людина користувалася протягом тисяч років. Зображення важеля можна знайти на наскельних малюнках і в папірусах давніх народів, на стінах стародавніх храмів Китаю, Індії тощо. Важіль закріплюється в одній точці, навколо якої він може вільно обертатися. Ця нерухома точка називається точкою опори. Докладаючи зусиль до одного кінця важеля, можна іншим його кінцем переміщувати або піднімати вантаж. Що далі від точки опори докладається зусилля, то більшої маси вантаж можна підняти або перемістити. Сьогодні приклади застосування важеля ми бачимо всюди.

Клин - найбільш поширений з відомих тобі простих механізмів, принцип дії якого закладено в роботу різців - елементів різальних інструментів (ножиць, пилок, свердел тощо). Урізаючись у конструкційний матеріал, вони розділяють його на частини.

Похила площина - простий механізм, призначений для зменшення сили, за допомогою якої можна підняти вантаж на певну висоту.

Колесо - механізм, призначений для перетворення поступального руху в обертовий і навпаки. Винахід колеса приблизно 6 тисяч років тому був значним кроком у технічному поступі людства. Попередником колеса можна вважати відомий до цього дерев’яний коток, який підкладався під переміщуваний вантаж. Згодом удосконалений варіант цього механізму використовували для передачі (перекачування) води .

Іншим простим механізмом є блок. Це колесо з жолобом, укріплене в обоймі. Нерухомий блок має закріплену вісь і під час підйому вантажу не змінює свого положення.

Гончарний круг, сконструйований людиною приблизно за 3500 років до нашої ери, був першим механізмом, за допомогою якого виготовлявся керамічний посуд. Згодом конструюються ручний, вітряний і водяний млин (жорна), рало, плуг, різні військові пристрої, інші механізми .

Більш досконалими є складні механізми. Складні механізми - це з’єднані між собою в певний спосіб прості механізми та деталі. Усі механізми призначені для передачі руху від одних тіл до інших або перетворення руху одного виду на інший.

Автомобілі і велосипеди, електропотяги і космічні кораблі, гелікоптери і домашня побутова техніка - усе це складні механізми. Їх конструювання неможливе без застосування з’єднання різного виду деталей, закріплених на валу. Такі з’єднання називають механічними передачами, або механізмами передачі руху

Домашнє завдання

Опрацювати матеріал теми, ознайомитись з розвитком техніки.