10-А

10-А клас

Зарубіжна література

13.04.2020

Тема: Артюр Рембо (1854-1891). «Голосівки», «Моя циганерія».

Художнє новаторство А. Рембо. Поєднання рис імпресіонізму й символізму в

сонеті «Голосівки». Образ ліричного героя у вірші «Моя циганерія».

Хід уроку

1. Дослідження життєвого і творчого шляху Артюра Рембо. Визначення ключових фактів ( підручника, с. 177-178) .

https://www.youtube.com/watch?v=stQqbGgVwVk

2. Характеристика творчості поета (письмово). (Додаток 1)

• I період (до 1871 р.) — уплив авторитетів, захоплення ідеями Комуни. Поезія, на думку поета, має стати пророчицею і ясновидицею, а поет — Прометеєм.

• II період (початок 1871 р. — початок 1872 р.) — поезія набуває трагічного звучання. У цей період з’‎являються вірш «П’‎яний корабель» та сонет «Голосівки».

• III період (1872-1873) — народження незвичайної форми віршів. Розрив з П. Верленом, самотність.

3. Коментар учителя.

Артюр Рембо за своє коротке життя здійснив революцію в поезії. Бунтівник за натурою, він рішуче відмовляється від усіх форм цивілізації — релігії, моралі, держави, оголосивши їх утіленням буржуазності. Він прагне радикального оновлення не тільки поетичної, а й звичайної людської свідомості.

Як і Верлен, Рембо намагається створити принципово нову універсальну мову, за допомогою якої сподівається вивільнити людський дух. Однак наріжним каменем цього світовідчуття є яснобачення — рішуча і послідовна перебудова свідомості, звільнення її від традиційної логіки, від тягаря повсякденності. Рембо приніс у поезію нову, несподівану образність, надзвичайно сміливі метафори і словосполучення, одним із перших у сучасній французькій поезії почав писати верлібром.

4. Повторення понять теорії літератури: «символізм», «імпресіонізм», «сугестивність» (див. зміст попередніх уроків).

5. Виразне читання сонета А. Рембо «Голосівки» у перекладі Г.П. Кочура (підручник, с.178-180) (Додаток 2).

6. Дослідницька робота за планом (результати роботи записати до зошита) – І група: дівчата .

1) Прочитайте сонет «Голосівки».

2) Чому, на вашу думку, саме з кольорами асоціюються у поета голосні звуки?

3) Які асоціації навели б ви?

4) Чому «Голосівки» називають панорамою Всесвіту?

5) Створіть каталог літер, які є символічними для нашого класу, особисто для кожного учня.

7. Виразне читання поезії А. Рембо «Моя циганерія» у перекладі В. Стуса (підручник, с.180) (Додаток 2).

8. Словникова робота.

Циганерія в перекладі означає “богема”, людина богеми.

Фертом іти — хвацько, бадьоро, безжурно.

Ленник — васал, підданець.

Купати — штурхати ногою.

9. Дослідницька робота за планом (результати роботи записати до зошита) – ІІ група: хлопці .

1) Прочитайте вірш «Моя циганерія».

2) Чому поезія має таку назву?

3) На які особливості краєвиду звертає увагу ліричний герой? Який настрій вони створюють?

4) Із ким ліричний герой порівнює Природу? Яку роль вона відіграє у духовних пошуках?

5) Які асоціації виникли у вас під час аналізу цього твору?

10. Коментар учителя.

Естетичні погляди А. Рембо

— поет повинен стати ясновидцем;

— поет має передавати найвищу істину людям;

— поет — «золота іскра вселенського світла»;

— поет — посередник між землею і небом, між світом буденним і вічним світом ідей;

— поезія є магічною силою, яка викликає до життя образи, почуття, настрої.

— людина — найбільша цінність на землі;

— сповідування можливості існування сугестивної (темної) поезії.

Висновок

Рембо справедливо називають "передчасною дитиною двадцятого сторіччя". Дійсно, він передбачив своєю творчістю істотні риси сучасної поезії: інтенсивність ліричного переживання, витончену метафоричність, особливу музикальність і колірну виразність, верлібр. Повною мірою значення Рембо розкрилося лише в XX столітті, коли французькі поети заговорили образною мовою, створеною ним.

Загадку поезії Рембо й досі не розгадано. Таємничим є не тільки його відхід від мистецтва, а й те, що за короткий період творчості він став цілою епохою в літературі. Деякі сучасні дослідники вважають, що поет наблизився у своїх експериментах зі словом до крайньої межі, за якою побачив лише порожнечу. Він намагався писати, але вже не міг віднайти сенс поетичної творчості. Можливо, саме ви в майбутньому розгадаєте загадку творчості й життя Артюра Рембо.

11. Домашнє завдання.

1) опрацювати матеріал підручника, с. 177-180; додатки 1, 2 (у кінці теми уроку);

2) виразно читати поезії А. Рембо «Голосівки», «Моя циганерія» (підручник, с. 179-180).

3) Творче завдання: за принципом ґронування скласти схему до однієї з поезій А. Рембо: дівчата – «Моя циганерія», хлопці «Голосівки»;

4) дати відповідь на запитання підручника, с. 180 (усно);

Додатково:

· Артюр Рембо

https://www.youtube.com/watch?v=cSPkduYKPeg

· Бук трейлер А. Рембо «Голосівки»

https://www.youtube.com/watch?v=g46IiV_ahIw

· аудіо книга А. Рембо «Моя циганерія»

https://www.youtube.com/watch?v=_xyOl-GLngo

5) підготуватися до літературного диктанту за темою «Перехід до модернізму

взаємодія символізму й імпресіонізму в ліриці» (повторити матеріал підручника, с.

142-180; зміст попередніх уроків від 16.03.20)

Додаток 1

Творчий шлях

Перший період творчості (до 1871 року) А. Рембо був позначений впливом лірики Ф. Війона, В. Гюго, Ш. Бодлера та поетів-«парнасців» і пов’язаний із романтизмом. Це не завадило визріванню бунтарського духу як проти традиційної естетики, так і проти буржуазних порядків провінційного Шарлевіля, де, за словами поета, «ніколи нічого не відбувається». Орієнтуючись на В. Гюґо і Ш. Бодлера, почав писати вірші, які викривали нікчемність міщанства («Засідателі»), Другу імперію («Шаленство кесаря»), лицемірство служителів церкви («Покарання Тартюфа»). Рембо захоплюється революційними ідеями, що призвели монархію до краху. У ті часи свої надії на перебудову суспільства він пов’язував з Республікою.

Другий період (з початку 1871 до початку 1872 року), символістський, ознаменувався створенням і втіленням у практику «теорії ясновидіння». Згідно з нею митець, який прагне охопити у своїй творчості універсальне світове буття, мав розвинути в собі здатність до «ясновидіння» шляхом надзвичайного загострення почуттів та розвинення духовного зору. Для цього, на думку Рембо, прийнятні будь-які засоби, навіть заборонені. «Митець… сам шукає, сам виснажує себе всілякою отрутою, проте всмоктує їх квінтесенцію… Він стає найбільш хворим з усіх, найбільш злочинним, найбільш ученим з усіх учених! Адже він досяг невідомого!.. І нехай він згорить під час злету від нечуваних і несказанних речей: прийдуть нові трудівники, вони почнуть від тих горизонтів, де знесилено впав попередник!»

Поезія Рембо набуває трагічного звучання. Особливо виділяється вірш «П’яний корабель», що його Стефан Цвейг назвав «фантасмагоричним сновидінням, бунтом фарб, химерною симфонією лихоманячих слів». Корабель, який збився з курсу і втратив управління, символічно відображає творчі й життєві пошуки Рембо.

У символістському сонеті «Голосівки» декларувалися нові принципи мистецтва: перетворення слова на символ, увага до смислового забарвлення звуків, велике значення відчуттів у сприйнятті світу та відображенні духовного життя людини.

Третій період творчості (1872–1873) - вихід за межі символістської естетики у напрямку авангардистської лірики XX ст., пік розвитку творчості на основі «теорії ясновидіння», збірка віршів у прозі «Осяяння»; «Сезон у пеклі» — знак прощання А.Рембо з поетичною творчістю.

Додаток 2

У сонеті «Голосівки» А. Рембо пропонує новий принцип формування образу, що будується на вільній асоціації між звуком і кольором, зорових враженнях. Як і більшість віршів митця, «Голосівки» мають безліч трактувань. Наприклад, одне з них пропонує розглядати вірш як символічну картину людського буття: від темряви (чорний колір А) до світла (білий колір Е) через бурхливі пристрасті (червоний колір І) до мудрості (зелений колір У) і пізнання таємниці Всесвіту (синій колір О). Важливу роль у «Голосівках» відіграє принцип контрастності: чорне — біле, смерть — життя, потворне — прекрасне, швидкоплинне — випадкове. Рембо використовує форму сонета, який традиційно містить тезу, антитезу та їхній синтез, тобто в самій його будові закладена суперечність; і це дозволяє вважати «Голосівки» зразком символістського пошуку відповідностей між різними началами життя, взірцем панорамної картини Всесвіту. Інше трактування співзвучне фразеологізму «від альфи до омеги» (від початку до кінця).

У вірші «Моя циганерія» А. Рембо змалював поетичний спосіб свого життя. Сміливий і безвідповідальний юнак, геній і «фертик», якому «по коліно море», із дірками в кишенях (тобто без грошей), а в голові «лиш рими», мандрує без мети. Голод і холод його не бентежать, у нього є найвище для поета щастя — хмеліти від «вересневого вечора» і «капарити вірші, згорнувшись у калачик». Його найбільша любов — Муза, якої він і раб, і володар.