11 клас

07.04.2020 р.

Тема уроку: Радіоактивність. Основний закон радіоактивного розпаду

  1. Переглянути відеофрагмент уроку за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=yncuPJOCAmU

  2. Опрацювати параграф 40 с. 230-234. (Виписати в зошит визначення, формули, графік)

Домашнє завдання. Перечитати параграф 40 с. 230-235 , вивчити визначення, формули що є в ньому. Розв'язати: Вправа 40 (1,2).

09.04.2020 р.

Тема уроку: Практикум з ров'язування задач. (На застосування закону радіоактивного розпаду)

  1. Повторити параграф 40 с. 230-234.

  2. Переглянути відеофрагмент за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=aG-1QShHyvM

  3. Переписати в зошит розв'язки задач що показані у відеофрагменті.

  4. Задачу пункт 6 с. 235 з підручника переписати в зошит. Запам'ятати алгоритм роз'язку задачі.

Домашнє завдання. Повторити матеріал на с. 230-235. Вправа 40 (3,4).

10.04.2020 р.

Астрономія

Тема уроку: Спостережні основи космології

Космологія – (від грець. kosmos – Всесвіт , logos – вчення, наука) – це розділ фізики, в якому вивчають загальний устрій, загальні властивості та загальні закономірності розвитку Всесвіту, як єдиного цілого, а також його окремих макрооб’єктів, як-то зірок, планетарних систем, галактик, тощо.

Всесвіт, це вся сукупність взаємопов’язаних матеріальних об’єктів Природи в усьому різноманітті їх форм та проявів.

Космологія - вчення про Всесвіт у цілому та про місце людства у ньому.

Космологічні парадокси - суперечності, які виникають у вічному та безмежному Всесвіті.

Існують три найбільш відомі космологічні парадокси:

фотометричний -


гравітаційний -


"теплової смерті" Всесвіту -


Завдання. Знайти в Інтернеті суть кожного з трьох основних космологічних парадоксів, та коротко дописати в зошит після тире (дивись вище).

Після опрацювання орієнтуватися в чому суть кожного з космологічних парадоксів.

Домашнє завдання. Опрацювати матеріал підручника с. 115-117.

13.04.2020 р.

Тема: Експериментальна робота № 8 "Моделювання радіоактивного розпаду"

Мета: змоделювати радіоактивний розпад, перевірити на моделі закон радіоактивного розпаду.

Послідовність дій

  1. Прочитати по підручнику інструкцію до ексериментальної роботи № 8 с. 250-252.

  2. Якщо у вас знайдеться 128 монет то проробіть указані досліди самостійно, якщо ж не знайдеться перегляньте відео за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=u-tK_yUCs00 ( 6-18 хвилини перегляду) і результати візьміть з нього.

  3. Результати занесіть у таблицю перекреслену у власний зошит ( таку як на с. 251).

  4. За даними таблиці побудуйте графік радіоактивного розпаду (подібний до графіка на с. 251 підручника)

  5. Напишіть висновок.

  6. Виконайте творче завдання* (високий рівень).

Домашнє завдання. Повторити параграф 40. Дооформити звіт про виконану експериментальну роботу в зошит.

14.04.2020 р.

Тема: Отримання та застосування радіонуклідів. Методи реєстрації іонізуючого проміння

Завдання 1. Опрацюйте нижче надрукований текст.

У підручнику говориться про радіонуліди ( дивись тему уроку). Радіонуклі́датом з нестійким ядром, що характеризується додатковою енергією, яка доступна для передачі до створеної радіаційної частинки. При вивільненні енергії радіонуклід проходить через процес радіоактивного розпаду, і зазвичай випускає один або більше фотонів, гамма-променів, або субатомні частинки. Ці частинки складають іонізуюче випромінювання.

Що таке ізотоп?

Майже кожний хімічний елемент має різновиди, які називаються ізотопами.

Ізотопи — різновиди одного й того самого хімічного елемента, що близькі за своїми фізичними й однакові за хімічними властивостями.

У промислових масштабах ізотопи одержують у ядерних реакторах (пристроях, де проводять керовані ядерні реакції).

Ізотопи певного хімічного елемента займають одну клітинку періодичної системи елементів Менделєєва. Ізотопи неможливо виявити хімічним способом (вони мають однакові хімічні властивості). Ядра атомів ізотопів містять однакову кількість протонів (Z), але різну кількість нейтронів (N). Саме тому ізотопи мають різну атомну масу.

Наразі відомі ізотопи всіх хімічних елементів. Наприклад, Гідроген має три ізотопи:

Н — Гідроген звичайний — основний (стабільний) ізотоп;

Н = Д— Дейтерій (важкий водень), що входить як домішка до природного водню (його вміст становить частину);

Н = Т — Тритій (надважкий водень), який отримують штучно. Карбон має два ізотопи.

Властивості й використання ізотопів. Ізотопи можуть бути стабільними та нестабільними (радіоактивними). Залежно від періоду піврозпаду, усі радіоактивні ізотопи прийнято поділяти на дві групи: короткотривалі (Т < 10 діб) і довготривалі (Т > 10 діб). Як правило, у природних умовах трапляються тільки стабільні ізотопи, проте в природі можна виявити й деякі радіоактивні ізотопи, в основному ті, у яких період напіврозпаду перевищує вік Землі. Ці ізотопи не встигли розпастися за час існування нашої планети (наприклад: К-40, Th-232 або U-238). Нині відомо близько 270 стабільних ізотопів і більш як 2000 радіоактивних ізотопів 107 хімічних елементів.

Радіоактивні ізотопи широко застосовують у різних сферах наукової та практичної діяльності.

Найчастіше використовують так званий метод «мічених атомів». Додаючи в досліджуваний елемент радіоактивний ізотоп й уловлюючи надалі його випромінювання, ми можемо простежити шлях цього елемента в організмі, у хімічній реакції тощо.

У медицині метод «мічених атомів» використовують з метою діагностики та лікування деяких захворювань. Ізотопи вводять в організм людини в кількості, що не здатна заподіяти шкоду. Кров розподіляє ці ізотопи по всьому організму. Випромінювання, що виникають при розпаді ізотопу, реєструються спеціальними приладами, що розташовані поблизу тіла людини. У результаті отримують зображення потрібного внутрішнього органа (мал. 187, а). За цим зображенням можна зробити висновки про розміри й форму цього органа, про підвищену або знижену концентрацію ізотопу в різних його частинах. Можна також проаналізувати швидкість накопичення та виведення радіоізотопу певним внутрішнім органом і зробити висновки про його функціонування. Так, стан кровообігу в серці, швидкість крові, порожнини серця досліджують за допомогою речовин, що містять ізотопи Натрію, Йоду або Технецію; для дослідження легеневої вентиляції й виявлення захворювань спинного мозку застосовують ізотопи Технецію або Ксенону

У фізіології й біохімії тварин і людини використання «міченої» їжі сприяло формуванню нових уявлень про швидкість всмоктування й поширення поживних речовин, а також допомогло проаналізувати вплив внутрішніх (різноманітні хвороби) і зовнішніх (голодування, задуха, перевтома і т. д.) чинників на обмін речовин.

Радіоактивні ізотопи використовують і в сільському господарстві. Опромінення насінин деяких рослин (бавовнику, капусти, редису та ін.) невеликими дозами гамма-променів від радіоактивних ізотопів приводить до помітного збільшення врожайності. Таким способом виведені продуктивні сорти пшениці, квасолі й інших культур, а також отримані високопродуктивні мікроорганізми, що використовуються у виробництві антибіотиків. Гамма-випромінювання радіоактивних ізотопів використовується для боротьби зі шкідливими комахами і для консервації харчових продуктів.

Використовуються «мічені атоми» і в агротехніці. Наприклад, щоб з’ясувати, яке з фосфорних добрив краще засвоюється рослинами, до різних сортів добрива додають однакову кількість радіоактивного фосфору, а потім досліджують рослини на радіоактивність.

Використання ізотопів у біології привело до перегляду уявлень про те, як відбуваються фотосинтез і процеси засвоєння рослинами неорганічних речовин (карбонатів, нітратів, фосфатів та ін.). З’ясовані шляхи постачання рослин мінеральними речовинами, рідинами й газами, а також роль різних хімічних елементів у житті рослин. Показано, зокрема, що вуглець надходить у рослину не лише через листя, а й через кореневу систему. Установлені шляхи і швидкості переміщення деяких речовин з кореневої системи в стебло і листки, а також із листків через стебло до кореня.

За допомогою ізотопів вивчено переміщення популяцій у біосфері, а також окремих особин усередині популяції, отримані дані про чисельність популяцій, досліджені міграції мікробів і переміщення окремих речовин в організмі.

Підбиваємо підсумки

- Ізотопи — різновиди одного й того самого хімічного елемента, що близькі за своїми фізичними й однакові за хімічними властивостями.

- Ядра атомів ізотопів містять однакову кількість протонів (Z), але різну кількість нейтронів (N). Саме тому ізотопи мають різну атомну масу.

Завдання 2. В зошит записати основні методи реєстрації іонізуючого випромінювання, с. 239-240 підручника.

  1. Шар фотоемульсії.

  2. ....

  3. ... і т. д.

Завдання 3. Переглянути відео урок за посиланням. https://www.youtube.com/watch?v=K7FTtWuj0MQ не весь, а з 28 хвилини до 40 (пояснення про лічильник Гейгера). Постарайтеся зрозуміти принцип дії лічильника Гейгера.

Домашнє завдання. Опрацювати параграф 41, с.236-240. Вправа 41 (2-4).

16.04.2020 р.

Тема уроку: Експериментальна робота № 9 "Дослідження треків заряджених частинок за готовими фотографіями"

Короткі теоретичні вдомості.

Щоб уміти "прочитати" фотографію треків частинок, необхідно знати:

1. За інших однакових умов, трек товстіший у тієї частинки, яка має більший заряд. Наприклад, при однакових швидкостях трек альфа-частинки товстіший, ніж трек протона і електрона.

  1. Якщо частинки мають одинакові заряди,то трек товстіший у тієї частинки, яка має меншу швидкість, рухається повільно. Звідси очевидно, що під кінець руху трек частинки товстіший, ніж на початку, оскільки швидкість частинки зменшується внаслідок втрати енергії на іонізацію атомів середовища.

  2. Пробіг частинки залежить від її енергії та густини середовища.

Для роботи використовують готові фотографії двох заряджених частинок. Трек 1 належить протону, трек 2 - частинці, яку потрібно розпізнати (ідентифікувати).

Лінії індукції магнітного поля перпендикулярні до площини фотографії. Початкові швидкості обох частинок одинакові і перпендикулярні до краю фотографії.

Завдання

  1. Прочитати інструкцію про хід виконання роботи по підручнику с. 252-253.

  2. Перекопіювати на чистий аркуш паперу треки частинок с. 252 рис.1 (Можна приклавши до віконного скла аркуш паперу і листок з рис. 1, і попроводити лінії треків).

  3. На листку повимірювати радіуси треків так як рекомендовано в підручнику,

  4. В зошит заповнити таблицю. (с.253)

4. Обчисліть питомий заряд невідомої частинки за формулою пункт 2 с. 253.

  1. Чи не дорівнює він питомому заряду альфа-частинки (ядро атома гелію)?

  2. Яка частинка, трек (слід) якої в камері Вільсона на малюнку під номером ІІ. Напишіть? Для протона питомий заряд ,берем умовно за q/m =1. Для альфа-частинки (ядро гелію) q/m =2/4=1/2.

  3. Ідентифікуйте, тобто по питомому заряду взнайте яка частинка була під номером ІІ.

  4. Напишіть висновок.

Домашнє завдання

Дайте короткі відповіді на контрольні запитання стосовно виконаної експериментальної роботи (письмово)

  1. Яке произначення камери Вільсона?

  2. Що називається треком зарядженої частинки?

  3. Опишіть механізм утворення трека в камері Вільсона.

  4. Сформулюйте правило, за яким можна визначити напрямок сили Лоренца, що діє на заряджену частинку з боку магнітного поля.

  5. Що називають питомим заядом частинки? В яких одиницях вона вимірюється? ( Питомий заряд це відношення заряду частинки до її маси, q/m ).

  6. По якій траекторії рухається частинка, що влітає в однорідне магнітне поле вектор індукції якого перпендикулярний до вектора швидкості руху?

17.04.2020 р.

Астрономія.

Тема: Історія розвитку уявлень про Всесвіт. Походження і еволюція Всесвіту

  1. Переглянути відеофрагмент за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=8G8cYGE2VZA

  2. Переглянути відеофрагмент за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=CR73ALv5T50

  3. Домашнє завдання. Опрацювати параграф 7, пункт 3, с. 105-111.

21.04.2020 р.

Тема: Ланцюгова ядерна реакція подіду ядер урану. Термоядерні реакції

Мета уроку: познайомити учнів із новим видом ядерної реакції, яка дозволяє добути велику кількість енергії, з будовою і принципом дії ядерного (атомного) реактора, умовами перебігу і застосуванням термоядерних реакцій

Завдання. Перегляньте документ поданий нижче , та постарайтеся зрозуміти зміст викладеного матеріалу. Зробіть короткий конспект у зошит.

Ланцюгова ядерна реакця. Ядерний реактор. Термоядерні реакції.docx

Домашнє завдання. Опрацювати параграф 42 с. 241-246 за підручником. Розв'язати в зошит задачу з вправи 42 № 2 с. 246. Виписати в зошит 4 назви атомних електростанцій що працюють в Україні (Хмельницька, Південно-українська, Рівненська, Запоріжська) Яка з них має найбільшу електичну потужність?

23.04.2020 р.

Все про урок знаходиться у документі. Дивіться нижче.

Практикум з розв'язування задач.docx

Шановні учні 11-Б класу!

У зв'язку з продовженням карантину вам необхідно сфотографувати виконані вами вдома

  1. Експериментальну роботу № 8 "Моделювання радіоактивного розпаду" (урок 13.04.2020 р.)

  2. Експериментальну роботу № 9 "Дослідження треків зряджених частинок за готовими фотографіями" (урок 16.04.2020 р.)

переслати мені за електронною адресою podobrijkrol@gmail.com або на Viber (0989649869).

У листі вкажіть своє прізвище, ім'я та прикріпіть фотографію виконаних експериментальних робіт .

Це потрібно зробити до 27.04.2020 р.

З повагою учитель фізики Подобрій М. М

24.04.2020 р.

Астрономія

Тема уроку: Тестова контрольна робота з тем "Наша Галактика. Будова і еволюція Всесвіту.

Завдання.

1 Виконати тестову контрольну роботу в зошиті з астрономії (завдання в текстовому документі нижче).

2. Надіслати звіт про виконання (фото) мені на електронну пошту, або вайбер. Ваше прізвище та ім'я повинно бути написане перед темою тестової контрольної роботи в зошиті, щоб його було видно на фото, яке ви будете пересилати.

Термін надсилання до 26.04.2020 р.

З повагою учитель фізики Подобрій М. М.

Тестова контрольна робота з тем Наша Галактика. Будова ы еволюцыя Всесвыту.docx