9 клас

03.04.20

9-А, 9-Б клас

Тема: Технологічний процес виготовлення деталей. Обробка металів різанням.

Матеріали за посиланням

www.youtube.com/watch?v=ner0_iybKQ8

Обробка металів різанням – це технологічний процес, що є частиною виробничого процесу, в ході якого з поверхні заготовки послідовно знімають шар (шари) металу з метою надання виробу запроектованих форми, розмірів і шорсткості поверхні.

Внаслідок великої трудомісткості та значних відходів металу в стружку обробка металів різанням належить до складних і дорогих технологічних процесів. Вартість обробки становить 30-40 % від вартості готового виробу. Це пояснюється тим, що в сучасному машинобудуванні ставляться високі вимоги до точності та якості поверхонь. Чим більші вимоги до точності та якості поверхонь, тим більша трудомісткість виготовлення деталей, тим складніше технологічний процес обробки.

Способи механічної обробки металів різанням:

Точіння– спосіб оброблення поверхонь заготівки, яка обертається навколо своєї осі, ріжучим інструментом – різцем. Точінням обробляють циліндричні, конічні та фасонні зовнішні та внутрішні поверхні, нарізають різьбу. Процес точіння здійснюють на токарних, карусельних, револьверних, розточувальних верстатах, токарних і револьверних автоматах і напівавтоматах. Станки токарної групи складають близько 50% всього станочного парку механічних цехів машинобудівних заводів. У процесі точіння головний рух виконує заготівка, рух подання – інструмент.

Свердління – спосіб виготовлення отворів інструментом – свердлом. Свердління виконують на свердлильних, фрезерних верстатах, токарних і револьверних автоматах тощо. При свердлінні головний рух виконує інструмент або заготівка, рух подання – інструмент.

Для отримання більш точних розмірів порівняно із свердлінням отвори обробляють зенкеруванням, розточуванням або розвертанням.

Зенкерування – обробка різанням стінок або вхідної частини отвору. Зенкерування роблять по чорних отворах у відливках, поковках або по просвердлених отворах.

Розточуваннявикористовують для отримання отворів та для обробки отворів з точними міжцентровими відстанями.

Розвертання обробка отворів, де потрібна висока точність і чистота поверхні. Наприклад, при розвертанні із стінок попередньо оброблених (свердлінням, зенкеруванням або тільки свердлінням) отворів знімається шар металу в кілька десятих часток міліметра; отвори мають точність у межах шостого-сьомого квалітетів з шорсткістю поверхні 0,3-2 мкм.

Фрезерування– спосіб оброблення плоских і криволінійних поверхонь заготовки ріжучим інструментом – фрезою. Головним рухом є обертання фрези, а рухом подання – поступальне переміщення заготовки або фрези. Фреза багатолезовий інструмент, кожний різальний зуб якої має всі елементи будь-якого іншого різального інструменту. Фрезерування здійснюють на фрезувальних верстатах.

Домашнє завдання:

Повторити способи обробки різанням.

10.04.20

9-А, 9-Б клас

Тема: Технологічний процес виготовлення деталей. Свердління.

Свердлінням називається процес утворення отворів у суціль­ному матеріалі різальним інструментом — свердлом.

Свердління застосовують:

для утворення невідповідальних отворів, невисокого ступеня точності і чистоти, наприклад під кріпильні болти, заклепки, шпильки і т. д.;

для утворення отворів під нарізування різьби, розвірчування і зенкерування.

Розсвердлюванням називається збільшення діаметра вже на­явного отвору.

Свердлінням отворів діаметром до 10 мм досягають 4-го кла­су точності і 1—3-го класів чистоти, а при більших діаметрах отвору — 5-го класу точності. Для забезпечення вищої точності і чистоти поверхні отвір додатково обробляють — зенкерують і розвірчують.

Свердла

За конструкцією і призначенням розрізняють свердла:

а) спі­ральні і

б) спеціальні (перові або плоскі, для кільцевого сверд­ління, рушничні, комбіновані І з іншими інструментами, цент­рувальні та ін.).

Найбільшого поширення в промисловості набули спі­ральні свердла. Спіральне свердло складається з хвосто­вика з лапкою, шийки і робо­чої частини.

Хвостовик (рис. 153) буває конічний або циліндрич­ний, призначений для кріп­лення свердла у шпинделі вер­стата або в патроні.

Лапка хвостовика у свердел з конічним хвостови­ком не дає свердлу прокручу­ватись у шпинделі і служить упором при вибиванні свердла із гнізда шпинделя.

Шийка свердла — проміжна частина, що з'єднує робочу частину свердла з хвостовиком.

Робоча частина свердла являє собою циліндричний стержень з двома профрезерованими спіральними (гвинтовими) канавками, які утворюють два робочих зуби (пера). Робоча час­тина включає ріжучу і напрямну частини з двома стрічечками.

Домашнє завдання:

Повторити особливості свердління.


17.04.20

9-А, 9-Б клас

Тема: Технологічний процес виготовлення деталей. Фрезерування

Матеріали за посиланням

stud.com.ua/36359/tovaroznavstvo/frezerna_obrobka_zagotovok

www.youtube.com/watch?v=elqyy3HdlzM

Фрезерування - процес механічної обробки з обертальним головним рухом різання при постійному радіусі траєкторії багатолезового інструменту (фрези) і хоча б одним рухом подачі, спрямованим перпендикулярно осі головного руху різання.

Класифікація і конструкція фрез

За технологічною ознакою розрізняють фрези для обробки площин, пазів, шліців, фасонних поверхонь, тіл обертання, зубчастих і різьбових поверхонь, розрізання матеріалу та ін.

За конструктивними ознаками фрези поділяють за:

  • • розташуванню зубів на вихідному циліндрі - торцеві, циліндричні, дискові, двосторонні, кутові, фасонні, кінцеві та ін .;

  • • конструкції зуба - з гостро заточеними і затилованнимі зубами;

  • • напрямку зуба - з прямими, похилими, гвинтовими, равнонаправленних зубами;

  • • конструкції фрези - цілісні, складові, зі вставними зубами, збірні;

  • • способом кріплення - насадні, кінцеві з конічним або циліндричним хвостовиком;

  • • увазі інструментального матеріалу ріжучої частини - з швидкорізальної сталі, твердих сплавів, ріжучої кераміки, надтвердих матеріалів.

Домашнє завдання:

Ознайомитись із способами фрезерування.