Strona główna

Szanowny Czytelniku!

Ta witryna będzie poświęcona twórczości Adama Asnyka (1838-1897), pseudonim El...y, wybitnego poety dziewiętnastego wieku, tworzącego w okresie pozytywizmu. Może być ona pomocna dla nauczycieli, uczniów i studentów. Informacje na niej zawarte mogą być swobodnie i bezpłatnie wykorzystywane na normalnych warunkach, to znaczy za podaniem źródła, we wszelkiego rodzaju zadaniach domowych, prezentacjach maturalnych, odczytach, referatach, pracach zaliczeniowych, licencjackich i magisterskich we wszystkich typach szkół i na uczelniach wyższych, i powielane na użytek własny, uczniów i studentów.

Istnieje wiele opracowań poezji Asnyka przeznaczonych dla szkół. Funkcjonują też witryny sieciowe, zawierające teksty i omówienia poszczególnych utworów. Ta witryna będzie się od nich różnić bardziej wersologicznym charakterem, czyli położeniem większego nacisku na kwestię formy wierszowej, pomijaną zazwyczaj w popularnych opracowaniach. Warto podkreślić, że Asnyk należy do największych mistrzów wiersza polskiego.

Strona szanuje prawa autorskie, dlatego nie zawiera tekstów przez nie chronionych. Co istotne, poezje Asnyka są w domenie publicznej, zgodnie z prawem międzynarodowym i polskim, i dlatego każdy może nimi rozporządzać w miarę przyzwoitości. Celem prowadzenia witryny będzie wyłącznie promowanie wiedzy o literaturze polskiej, a w szczególności o poezji Adama Asnyka, a jej autor nie będzie czerpać żadnych korzyści finansowych z redagowania strony. Wszystkie wykorzystane źródła będą przedstawione w stosownej zakładce.

Wiktor J. Darasz

Styczeń - luty 2015

Z wykształcenia jestem filologiem, slawistą, bohemistą, literaturoznawcą, wersologiem i eufonologiem. Eufonolog, inaczej fonetyk poetycki, eufonik, eufonista, eufonistyk, fonostylistyk i fonoestetyk, to specjalista od eufonologii, czyli fonetyki poetyckiej, fonostylistyki, czy fonoestetyki, czyli nauki zajmującej się eufonią, to znaczy brzmieniowym ukształtowaniem tekstu literackiego zwykle poetyckiego, i środkami jego modyfikacji, czyli instrumentacją głoskową i jej różnymi odmianami w tym aliteracją i harmonią wokaliczną, oraz semantycznymi (znaczeniowymi) konsekwencjami jej zastosowania, wynikającymi z paronomastycznej (znaczeniotwórczej ) funkcji instrumentacji. Eufonolog bada skomplikowane sekwencje dźwiękowe występujące w poezji i stanowiące sygnał rozpoznawczy wybitnych poetów.