Dieta a kamienie nerkowe

Kamica nerkowa jest schorzeniem spotykanym dość często w krajach rozwiniętych, natomiast rzadko – w krajach rozwijających się. Fakt ten jest przesłanką do uznania jej za jedną z tzw. chorób cywilizacyjnych (chorób nadmiaru) – chorób dietozależnych.

Za aż cztery z sześciu czynników ryzyka kamicy nerkowej odpowiada białko zwierzęce. Większość kamieni nerkowych składa się z wapnia i szczawianu. Wzrost spożycia białka zwierzęcego powoduje wzrost stężenia wapnia i szczawianu w moczu, co skutkuje formowaniem się kamieni w miedniczkach nerkowych.

* Mechanizm wiążący spożycie białka zwierzęcego ze wzrostem stężenia wapnia w moczu opisany został na stronie dieta a osteoporoza.

Inna teoria powstawania kamicy nerkowej uwzględnia rolę wolnych rodników. Jako że z wolnymi rodnikami walczyć można jedynie za pomocą antyoksydantów (zawartych w warzywach i owocach), bez względu na to, która z tych dwóch teorii jest słuszna – stosowanie diety PLANT-BASED (tj. opartej o nieprzetworzone produkty roślinne) zmniejsza ryzyko kamicy.

/opracowanie: Ryszard Dziewulski/

**

Opracowano na podstawie „The China Study” [T. Colin Campbell, Thomas M. Campbell, 2004];

wydanie polskie: „Nowoczesne zasady odżywiania”, rok 2011.