Dieta a choroby oczu

Chorobami oczu wywoływanymi przez nieprawidłowe proporcje naszej codziennej diety (tj. nadmiar żywności odzwierzęca i niedobór roślinnej) są zwyrodnienie plamki żółtej oraz zaćma.

Zwyrodnienie plamki żółtej

Jest to choroba będąca główną przyczyną nieodwracalnej utraty wzroku. Proces zwyrodnienia jest efektem działania wolnych rodników. Zniszczenia wywołane przez wolne rodniki mogą być naprawiane przez antyoxydanty – substancje występujące w warzywach i owocach. Prawdziwie zbawcze działanie mają tu karotenoidy, które zmniejszają ryzyko wystąpienia tej choroby o ogromny procent (aż do 88%). Znajdują się w ciemnozielonych warzywach liściastych:

– SZPINAK (!),

– JARMUŻ (!),

– kolorowe części warzyw i owoców: marchew, owoce cytrusowe.

Uwaga: Zdolności zapobiegania NIE mają np. kapusta, kalafior i brukselka (warzywa najmniej kolorowe) oraz wszelkiego rodzaju suplementy.*

* Generalnie: założenia stosowania suplementów witaminowych, np. wit. C, wit. E albo retinolu (pełni rolę wit. A) – są irracjonalne, gdyż ignorują dynamikę obecną w naturze; suplementy nie mają prawie żadnego działania korzystnego dla zdrowia.

Aktywność karotenoidów zawartych w żywności zależy od sposobu odżywiania się i stylu życia. Dlatego miarodajne są tylko stężenia antyoksydantów w samej krwi, nie zaś w pokarmach. Najlepszą postacią karotenoidów jest ich postać naturalna (kolorowe warzywa i owoce.), gdyż w pokarmach jest ich wiele rodzajów, a my – tak naprawdę – nie wiemy które z nich działają. Jednak (!) – stosując dietę PLANT-BASED (tj. opartą na nieprzetworzonych produktach roślinnych) – wcale nie musimy tego wiedzieć.

Zaćma

Zaćma (katarakta) – jest po prostu zmętnieniem soczewki oka, a więc schorzeniem przejawiającym się przymglonym widzeniem; soczewkę można chirurgicznie wymienić na sztuczną, choroba jest więc mniej groźna od zwyrodnienia, omawianego powyżej.

Zaćma, podobnie jak zwyrodnienie plamki żółtej, powodowana jest przez wolne rodniki, a więc również i w tym przypadku czynnikiem ryzyka jest nadmiar spożywczych produktów odzwierzęcych w diecie.

Spośród wszystkich antyoksydantów – z zaćmą najlepiej radzi sobie LUTEINA (luteina jest też składnikiem tkanki soczewki). Występuje ona w ciemnozielonych warzywach liściastych – przede wszystkim w SZPINAKU (!!)

/opracowanie: Ryszard Dziewulski/

**

Opracowano na podstawie „The China Study” [T. Colin Campbell, Thomas M. Campbell, 2004];

wydanie polskie: „Nowoczesne zasady odżywiania”, rok 2011.