Witamina B11 - Karnityna

<<początek

<poprzednia strona ... dalej>

Witamina B11 - Karnityna

WITAMINA B11 lub: witamina O, witamina T, witamina Bt

Nazwa chemiczna: karnityna

Posiadamy bardzo skąpą dokumenację medyczną dotyczącą karnityny i niewielu naukowców interesowało się tą substancją, której właściwości witaminowe nie są zresztą powszechnie uznane przez światowe autorytety naukowe.

Pod względem chemicznym witamina B11 jest ciałem bardzo złożonym o układzie liniowym, zawierającym na lewym krańcu trójtoluen znajdujący się również na prawym krańcu łańcucha. Jest to substancja niezmiernie higroskopijna, to znaczy wchłaniająca silnie wilgoć z otoczenia. Karnityna w stanie naturalnym znajduje się przede wszystkim w tkankach zwierzęcych, podobnie zresztą jak w ludzkich, i w żółtku jaj.

W świecie roślinnym można ją spotkać w ziarnie sezamu i dyni i w mikroskopijnych ilościach we wszystkich zbożach. Żadna publikacja nie określa fizjologicznego zapotrzebowania naszego organizmu na tę witaminę. Wydaje się jednak, że jest ono minimalne, biorąc pod uwagę jej bardzo niską zawartość w produktach spożywczych. Może jednak wystąpić jej niedobór u wegetarianów, którzy jak wiadomo nie jedzą, ani mięsa, ani jaj.

Z drugiej zaś strony dieta polegająca na spożywaniu głównie zbóż może uzupełnić niedobór witaminy B11. Metabolizm karnityny wchłoniętej przez błonę śluzową jelit do organizmu jest również bardzo mało znany. I w tym przypadku brak nam danych naukowych na ten temat. Więcej informacji posiadamy na temat wpływu witaminy B11 na krew, a dokładniej mówiąc na płytki krwi, które jak to widzieliśmy, są ostatnim stadium krzepnięcia krwi. Wpływa ona również na czynniki przeciw hemofilowe przyczyniając się do zwalczania niedokrwistości wtórnej osób chorych na hemofilię. Ponadto karnityna stymuluje podział komórek, wzmacniając działanie potasu. Wygląda więc na to, że ma działanie odmładzające tkanki. Jednak jej rola w przypadku guzów nowotworowych nie jest jeszcze znana.

U człowieka karnityna stymuluje funkcje trawienne, zwłaszcza żołądka, trzustki i pęcherzyka żółciowego. W bardzo krótkim czasie powoduje to wzrost apetytu i lepsze wykorzystanie anaboliczne substancji odżywczych. Karnitynę można więc wykorzystywać w przypadkach niedożywienia, u starców, a także w pediatrii podając ją wcześniakom lub dzieciom z zaburzeniami rozwojowymi spowodowanymi brakiem łaknienia.

Brak publikacji naukowych na temat witaminy B11 sprawia, że nie wiemy, jakie zaburzenia może powodować jej niedobór. Jednak u osób poddanych w celach doświadczalnych trwającej szereg miesięcy diecie zupełnie pozbawionej mięsa, jaj i zbóż, stwierdzono stopniowe zmniejszenie się liczby płytek krwi i zmniejszanie się apetytu.

Nieznane są przypadki hiperwitaminozy B11, nawet w razie przyjmowania karnityny syntetycznej.

Źródło:

Gustave Mathieu, "Witaminy to zdrowie" ("La santé grâce aux vitamines"; 1993)