Nalewki, wina

Nalewki, wina

Alkohol

Nalewki alkoholowe na zdrowie

  1. Alkohole pomagają trawić i poprawiają nie tylko samopoczucie, ale także smak potraw pod warunkiem, że są odpowiednio dobrane. Zatem dla przypomnienia:Koniak podajemy jako aperitif lub do deseru i czarnej kawy. Jego temperatura powinna wynosić ok. 16 stopni.

  2. Wino białe wytrawne znakomicie komponuje się z serami, szynką, cielęciną, drobiem i rybami, nie powinno przekraczać temperatury 12 stopni.

  3. Wino białe półwytrawne podajemy do pasztetów, podrobów, makaronów.

  4. Wino czerwone wytrawne lub półwytrawne dobrze komponuje się z wędlinami, wieprzowiną, baraniną, dziczyzną i pieczonym drobiem. Najlepiej smakuje w temperaturze od 15 do 18 stopni.

  5. Wina deserowe słodkie i półsłodkie, oraz miody pitne podaje się do ciast i deserów. Ich optymalna temperatura nie powinna przekraczać 16 stopni.

  6. Wina musujące słodkie i wermuty podaje się bardziej schłodzone- 6 do 8 stopni. Temperaturę wina obniżamy przez wstawienie butelki do naczynia z lodem.

  7. Wina przechowujemy wyłącznie w pozycji leżącej, tak aby korek był cały czas zanurzony w płynie. Inaczej wino straci swój smak i bukiet.


Lód

  1. Kostki lodu, będą przezroczyste jak kryształ jeżeli do ich wykonania użyjemy wody przegotowanej.

  2. Kostki lodu mogą stanowić ładny element dekoracyjny w napojach jeśli zabarwimy wodę, którą będziemy zamrażać różnymi sokami owocowymi.

  3. Jeśli lód zamraża się w plastikowych foremkach, można do każdej przegródki włożyć np. listek mięty, owoce, czy też skórkę cytrynową lub pomarańczową, które zamarzną w środku, stanowiąc efektowny dodatek do napojów.

Nalewki alkoholowe

Nalewka agrestowa

Kilogram dojrzałych i dorodnych owoców agrestu umyć i odsączyć na sicie, usunąć ogonki i szypułki. Lekko nagnieść i włożyć do słoja. W tym momencie pojawia się pierwszy problem, jak mocna ma być nalewka. Według tradycyjnych przepisów owoce powinno się zalać litrem spirytusu oraz połową litra wódki. Niektórzy wolą nalewki słabsze i dlatego łączą wódkę i spirytus w równych proporcjach. Tak przyrządzony specyfik zamykamy na dwa tygodnie i stawiamy go na oknie. Ponieważ agrest nie ma nadzwyczajnych walorów smakowych przed zamknięciem słoika możemy wrzucić do niego laskę wanilii lub olejek cytrynowy, migdałowy. Niektórzy wolą jednak nalewkę bez dodatków. Po dwóch tygodniach możemy już zlać płyn do drugiego słoja. Pozostałe owoce zasypujemy połową kilograma cukru i dostawiamy na dwa tygodnie, często mieszając. Po tym czasie, sok uprzednio zlany łączymy z tym, który powstał po zasypaniu owoców cukrem. Tak powstałą nalewkę odstawiamy na kilka miesięcy do sklarowania.

Nalewka z aloesu

Przed zerwaniem liści należy roślinę wynieść do ciemnego pomieszczenia na 3 dni.

Rozgniecione i starannie wyciśnięte liście utrwalamy spirytusem w proporcji 1:1.

Przechowujemy w ciemnych butelkach najlepiej w lodówce. Roztwór stosujemy jako rozcieńczony kilka kropel na pół szklanki wody. Jest to panaceum na wszelakie choroby od czubka głowy po stopy, szczególnie działa na układ trawienny.

Nalewka z anyżu

Jedną torebkę 20 g anyżu wsypujemy do butelki zawierającej 0,25 litra spirytusu i odstawiamy na 2 tygodnie w ciemne miejsce.

Po tym okresie płyn zlewamy i dodajemy do wyługowanych ziaren 0,25 czystej wódki odstawiając butelkę na kolejne 2 tygodnie. Obydwie nalewki łączymy razem i dosładzamy miodem. Zażywamy 3 dziennie p o15-20 kropli w łyżeczce płynu lub cukru przy silnym męczącym kaszlu, w bólach brzucha i dla pobudzenia apetytu, trawienia.

Nalewka z Arcydzięgla

100 g rozdrobnionego korzenia zalewamy 100 g spirytusu i odstawiamy na 2 tygodnie. Zażywamy 20-30 kropli na cukier lub wodę 2 - 3 dziennie po jedzeniu przy zaburzeniach trawienia, a także dla złagodzenia zatruć nikotynowych i alkoholowych.

Należy jednak pamiętać że nalewka ma niezwykłą moc.

Nalewka z Brzozy

Sok brzozowy uzyskiwany na wiosnę z pni brzozy utrwala się spirytusem w proporcji 1:1. Otrzymany wyciąg można pić 3-4 dziennie po 40-50 kropli na szklankę wody. Z soku można też zrobić wino przez normalny proces fermentacyjny. (drożdże)

Można też w prosty sposób uzyskać takie winko: sok brzozowy utrwalamy białym winem w proporcji 1:1.

Otrzymany napój można pić 2-3 dziennie rozcieńczony wodą. Stosuje się w kamicy pęcherzowej oraz jako lek ogólnie wzmacniający.

Nalewka z czarnej porzeczki

Nalewkę z czarnej porzeczki przyrządza się że świeżych owoców w proporcji na 1 część owoców bierze się 10 części wódki.

Proporcje można zmienić zwiększając ilość owoców wówczas otrzymamy wyciąg mniejszym stężeniu.

Otrzymany specyfik poprawia krążenie i przeciwdziała przeziębieniom.

Nalewka chrzanowa

Około 100 g tartego chrzanu zalewamy szklanką czystej wódki, odstawiamy na tydzień w zakręconej butelce, odcedzamy przez gęste sitko, wyciskamy pozostałość. Powstałą nalewką smarujemy chore miejsca w bólach korzonkowych, rwie kulszowej, reumatyzmie.

Nalewka z czarnego bzu

Z czarnego bzu możemy robić dwie lecznicze nalewki. Pierwszą przygotowujemy wiosną, kiedy na krzakach rozwijają się kwiaty - białe baldachy. Wówczas 5 dużych baldachów zalewamy 1 litrem białego wina. Nalewka może stać 2-3 tygodni.

Po tym okresie zlewamy ją i wyciskamy przez gazę. Przechowujemy w ciemnych butelkach. W końcu lata dojrzałe jagody czarnego bzu oczyszczamy z zielonych części, zalewamy wódką lub spirytusem pamiętając o zachowaniu proporcji: 0,5 kg. jagód -1 szklanka wódki. Po tygodniu wyciskamy przez płótno. Przechowujemy w ciemnych butelkach. Pijemy obie w okresie przeziębienia 30-40 kropli 3 dziennie z wodą lub herbatą.

Nalewka czosnkowa

Około 15 dag świeżego czosnku ucieramy na tarce, zalewamy 0,5 litra czystej wódki 40% i pozostawiamy w zamkniętej butelce przez 5 dni, często wstrząsając. Po odcedzeniu na gęstym sicie i przesączeniu przez gazę, nalewkę przechowujemy w lodówce, jeśli zamierzamy przechowywać w temperaturze pokojowej należy zalać spirytusem. Zażywamy 5-20 kropli w 1/4 szklanki mleka lub kefiru 2-3 dziennie na wzmocnienie, przeciw miażdżycy żył, dla poprawy trawienia. Po miesięcznej kuracji należy zrobić przerwę 2-3 tygodni.

Nalewka z cykorii

4 łyżki suszonego korzenia cykorii zalewamy szklanką wódki. Po tygodniu roztwór należy odcedzić i wycisnąć. Przechowuje w zamkniętych butelkach. Stosujemy 20-30 kropli 3 dziennie w 1/2 szklanki wody, w zaburzeniach w wydzielaniu żółci.

W dolegliwościach wątrobowych stosować wg wskazań lekarskich.

Nalewka z dzikiej róży

50 dag owoców dzikiej róży i 5 dag cukru zalewamy 1 litrem mocnego wina lub wódki i stawiamy w ciepłym miejscu. Po tygodniu można zlać i przecedzić. Pić raz lub dwa razy dziennie po kieliszku jako środek ogólnie wzmacniający, zawiera dużą ilość Wit. C.

Nalewka z dziurawca

10 dag kwiatów, pąków, liści dziurawca zalewamy 0,5 litra spirytusu. Po tygodniu można przecedzić i wycisną przez gazę.

Pić 2 dziennie po łyżeczce nalewki na 1/2 szklanki wody. Stosuje się przy chorobach przewodu pokarmowego, wątroby, dróg żółciowych, a także przy nacieraniu bolących miejsc w przypadków bólów stawowych i korzonkowych.

Uwaga! W czasie kuracji nie wychodzić na słońce, może powodować uczulenie.

Nalewka z głogu

Nalewka spirytusowa z głogu rozszerza naczynia krwionośne i chroni przed atakami dusznicy bolesnej.

Stosować ją należy wyłącznie pod kontrolą lekarza. Przygotowuje się zalewając 0,5 kg. owoców głogu starannie oczyszczonych 1 szklanką spirytusu, lub szklanką wódki jeśli chcemy słabszą nalewkę. Po tygodniu wyciskamy starannie przez płótno, zlewamy do butelek i przechowujemy w chłodnym miejscu.

Nalewka z kwiatów dziewanny wielokwiatowej

100 g świeżych kwiatów zalewamy 0,5 litra spirytusu, mocno wstrząsamy i odstawiamy butelkę na 14 dni.

Pijemy 2x dziennie po 15-20 kropli w kieliszku wody w przeziębieniach, nalewkę można też zastosować w bólach stawów i kości.

Nalewka z jałowca

Ma działanie moczopędne i żółciopędne, pomaga w zaburzeniach procesu trawienia. Przygotowanie: 10 dag owoców-jagód zalewamy szklanką wódki. Po tygodniu zlewamy i wyciskamy starannie sok. Przechowujemy w ciemnych butelkach.

Pijemy 2-3x dziennie po 20-30 kropli na pół szklanki wody. Nalewkę można sporządzić ze spirytusu ale wtedy należy podwoić ilość jagód.

Otrzymany wyciąg jest mocniejszy i należy go bardziej rozcieńczyć.

Nalewka z jemioły

40 dag świeżych liści jemioły zalewamy 1 litrem białego słodkiego wina. Po 10 dniach można pić 1/2 szklanki 2 dziennie przed jedzeniem. Kuracja winna trwać 15 dni. Stosujemy ją przy nadciśnieniu, miażdżycy i zbyt obfitym miesiączkowaniu.

Nalewka z jeżyny

Nalewkę z jeżyny przyrządza się w następujący sposób: 1 część świeżych owoców bierzemy 10 części wódki. Nalewkę trzymamy przez kilka tygodni w ciemnym pomieszczeniu. Stosujemy jako środek napotny pijąc 2-3 kieliszki dziennie w okresie przeziębienia.

Nalewka z kozłka lekarskiego

2 płaskie łyżki korzenia ścieramy na proszek i zalewamy 0,25 litra spirytusu. Odstawiamy butelkę na tydzień, codziennie wstrząsamy zawartością. 2-4, Pijemy 10-30 kropli w ciągu dnia z wodą lub cukrem.

Działa uspokajająco i łagodnie obniża ciśnienie krwi.

Nalewka miodowa

Do słoja wlać litr płynnego jasnego miodu , dodać startą skórkę z dwóch dobrze umytych cytryn , oraz dziesięć gramów korzenia imbiru, zalać litrem wódki, zamieszać i pozostawić w ciepłym, ciemnym miejscu na miesiąc. Przefiltrować, rozlać do butelek, zakorkować i odstawić na kolejny miesiąc w ciemne i chłodne miejsce.

Nalewka z mięty pieprzowej

100 g suszonych liści zalewamy 0,5 litrem 70% spirytusu i odstawiamy co najmniej na 7 dni, pijemy 10-20 kropli 3 dziennie a zaburzeniach trawienia.

Uwaga nalewki nie można przedawkować.

Nalewka nostrzykowa

Do słoja włożyć ćwierć kilograma suszonego ziela nostrzyka (zebranego podczas kwitnienia) wlać ćwierć litra spirytusu i ćwierć litra wódki, szczelnie zamknąć i odstawić w ciepłe miejsce na miesiąc. Przefiltrować i rozlać do butelek, po czym ponownie odstawić na miesiąc

Nalewka ogórkowa

Idealna dla posiadaczy kawałka ziemi. Kiedy na grządkach pojawią się związki ogórków, nałożyć na nie butelki i pozostawić, aby ogórki mogły rosnąć dalej w ich wnętrzu. Kiedy są już dojrzałe, oderwać od łodyg, zalać wódką, zakorkować i odstawić na tydzień w chłodne miejsce. Alkohol ma przyjemny smak i zapach świeżych ogórków, nie mówiąc o wyglądzie nalewki.

1. Nalewka na orzechach

30 zielonych młodych orzechów kroimy każdy na 8 części zalewamy 1 litrem wódki i odstawiamy na 4 tygodnie. Pijemy 2 dziennie po 30 kropli w kieliszku wody przed jedzeniem w przewlekłym nieżycie żołądka, jelit lub w niestrawności.

2. Nalewka orzechowa

Do słoja włożyć dziesięć zielonych, niedojrzałych owoców włoskich, umytych i osuszonych, uprzednio pokrojonych wraz z łupinami. Wlać litr wódki, szczelnie zamknąć i odstawić na miesiąc. Nalewkę przefiltrować i zlać a orzechy zasypać cukrem (trzy łyżki) do smaku i odstawić na dwa tygodnie, pamiętając o wstrząsaniu słojem, aby cukier się rozpuścił. Przefiltrowany syrop połączyć z nalewką, rozlać do butelek i odstawić w chłodne miejsce do wyklarowania.

Nalewka piołunowa

5 łyżek rozdrobnionego ziela zalewamy 1/4 spirytusu i odstawiamy na tydzień. Dobrze jest butelkę raz dziennie mocno wstrząsnąć.

Pijemy 10-20 kropli w kieliszku wody na 1 godzinę przed posiłkiem, 3 dziennie w celu pobudzenia soków trawiennych.

Nalewka rumiankowa

4 łyżki kwiatów zalewamy 0.5 litra spirytusu, szczelnie zakręcamy butelkę i odstawiamy w ciemne miejsce (raz dziennie trzeba wstrząsnąć) na 14 dni. Po odsączeniu używamy 2 łyżeczki na szklankę wody do płukania gardła i okładów. Możemy też pić 2-4 dziennie 20-30 kropli w kieliszku wody w zaburzeniach trawiennych.

Nalewka z korzenia pokrzywy

2 czubate łyżki suszonego i rozdrobnionego korzenia zalewamy 0,5 wódki i pozostawiamy na 7 dni. Nalewką nacieramy te części ciała, które są zaatakowane przez reumatyzm. Uwaga przy reumatyzmie dobrze jest okładać bolące miejsca świeżą pokrzywą.

Nalewka z kwiatów słonecznika

5 łyżek świeżych kwiatów słonecznika zalać 125 g spirytusu. Odstawić w ciemne i chłodne miejsce na 2 tygodnie, następnie odcedzić i wycisnąć. Pić 3 dziennie 30 kropli w chłodnej wodzie. Skuteczna jako lek przeciwgorączkowy i pobudzający apetyt.

Nalewka ze skrzypu

50 g suszonego i rozdrobnionego ziela zalewamy 1/4 litra spirytusu. Po tygodniu pijemy 1-2 dziennie 20-30 kropli w kieliszku wody w różnego rodzaju krwawieniach (wrzody trawienne, z nosa, z płuc). Uwaga ponieważ skrzyp zawiera antywitaminę B1 przy dłuższym stosowaniu należy 1-2x dziennie przyjmować po 1 tabletce Wit. B1.

Nalewka sosnowa

100 g świeżo zebranych pąków lub młodych pędów zalewamy 1 litrem białego wina, pić 3 dziennie po kieliszku, po jedzeniu.

Stosuje się w wiosennych zaburzeniach przemiany materii. Nalewkę można uzupełnić miodem. Wówczas napój może być rozcieńczony przegotowaną wodą. Porcję poranną należy wypić na czczo-1 kieliszek na 1/2 szklanki wody.

Działa korzystnie na trawienie.

Syrop sosnowy

60 g zmiażdżonych pączków lub igieł sosny zalewamy 50 g, wódki na 1 godzinę. Po godzinie roztwór zalewa się ponownie 1 litrem gorącej wody. Po 6 godzinach sypiemy cukier, przecedzamy i gotujemy w podwójnym naczyniu aż do otrzymania syropu.

Można pić 4-5 łyżek dziennie.

Nalewka na kilku owocach

Czarną porzeczkę, dziką różę, głóg, jeżynę (łącznie około 1 kg. owoców) zalewamy spirytusem. Nalewka może stać kilka tygodni.

Po tym okresie zlewamy do butelek-resztę wyciskamy by nie marnować soku. Otrzymany roztwór możemy doprawić miodem lub cukrem. Pomaga przy przeziębieniu poprawia trawienie, działa ogólnie wzmacniająco. Lek ten może być dodawany do herbaty.

Nalewka ziołowa (na apetyt)

Do garnka wsypać po pięć gramów zmielonego kardamonu, liści mięty pieprzowej, liści mięty kędzierzawej, liści melisy i kwiatów dziurawca, wlać pół litra wrzącej wody i parzyć przez kilkanaście minut. Napar przefiltrować i osłodzić dwoma łyżkami miodu, do ostudzonego wlać pół litra spirytusu, wymieszać, rozlać do butelek, zakorkować i odstawić w ciemne i chłodne miejsce na pół roku aby dojrzała.

Nalewka ziołowa (wzmacniająca)

Do słoja wsypać pięć gramów suszonego korzenia lubczyku, dwadzieścia pięć gramów ziaren kardamonu, po pięć gramów: cynamonu, imbiru, tymianku, gałki muszkatołowej, liścia pokrzywy, kwiatu bzu czarnego. Wlać dwa litry czerwonego wytrawnego wina i sto militrów spirytusu, Szczelnie zamknąć i odstawić na miesiąc. Przefiltrować i dokładnie wymieszać z płynnym ciemnym miodem (dwieście gramów) do smaku. Rozlać do butelek i zakorkować.

Nalewka ziołowa (na serce)

Do słoja wsypać po pięć gramów: ziela angielskiego, ziela mierznicy czarnej, kwiatostanu głogu, korzenia kozłka, liści melisy, ziela dziurawca, owocu róży, liści pokrzywy, wlać litr czerwonego wina wytrawnego, pół litra wódki i pół litra spirytusu. Szczelnie zamknąć i odstawić na dziesięć dni w ciepłe miejsce, a następnie przefiltrować, dokładnie wymieszać z jasnym, płynnym miodem (sto militrów) do smaku i ponownie odstawić szczelnie zamknięte w to samo miejsce na dziesięć dni. Rozlać do butelek, zakorkować, przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu.

Nalewka z ziela angielskiego

Dwa dekagramy ziela angielskiego i cztery ziarenka czarnego pieprzu roztłuc na grube kawałki (najlepiej za pomocą tłuczka) i wrzucić do słoja. Dodać mały kawałek świeżego pokrojonego imbiru (2 gramy) i dwie gorzkie małe pomarańczki, można je zastąpić skórką z jednej pomarańczy (dobrze wyszorowanej ze środków konserwujących) cienko okrojonej, tak, żeby nie było na niej białego miąższu. Całość zalać litrem spirytusu oraz litrem wódki. Całość szczelnie zamykamy na dwa tygodnie i przechowujemy w temperaturze pokojowej. Po tym czasie przefiltrowujemy i rozlewamy do butelek. Nalewka powinna stać w chłodnym miejscu aby się dobrze przegryzła i straciła ostrość, ale można skosztować jej zaraz po rozlaniu. Zwolennicy słabszych nalewek zastępują spirytus wódką.

Nalewka benedyktyńska

Jest to jedna z bardziej popularnych nalewek, cieszących się zasłużoną sławą, stąd przez wieki wytwarzano ją i ulepszano w wielu wariantach smakowych. Do słoja wsypać zioła i przyprawy w równych proporcjach, czyli płaską łyżeczkę do herbaty: suszonych goździków, cynamonu, majeranku, mięty pieprzowej, tymianku, korzenia rabarbaru i piołunu. Dosypać ćwierć kilograma cukru, wlać ćwierć litra przegotowanej, ostudzonej wody oraz pół litra spirytusu. Dobrze wymieszać i odstawić na godzinę. Dodać łyżeczkę szafranu i łyżeczkę kwiatu lawendy. Dobrze wymieszać, odstawić na chwilę, aby zioła opadły na dno. Nalewkę dostawiamy na dwa tygodnie w ciemne miejsce o temperaturze pokojowej. Po tym czasie płyn przefiltrowujemy i zlewamy do butelek celem sklarowania.

Nalewka pomarańczowo - goździkowa

Składniki:

  • 2 pomarańcze

  • 60 goździków

  • 40 łyżeczek cukru

  • 1 litr czystej wódki

  • niewielki kawałek kory cynamonu

  • ewentualnie: 1 -2 łyżki skórek pomarańczowych

Przygotowanie:

Pomarańczę umyć, naszpikować goździkami, włożyć do słoja, zasypać cukrem, zalać wódką (można też dodać 1 - 2 łyżki skórek pomarańczowych). Naczynie szczelnie zamknąć. Odstawić na 6 tygodni. Co kilka dni potrząsać słojem, tak by cukier dokładnie się rozpuścił. Następnie owoce i skórki wyjąć, dobrze odcisnąć, nalewkę przefiltrować przez flanelę i przelać do butelek.