Orzechy

  • Orzechy- pomagają w regulacji poziomu cukru we krwi

  • - zapobiegają chorobom nowotworowym

  • - przeciwdziałają kamicy nerkowej

  • - działają wzmacniająco

  • - pomocne przy leczeniu robaczyc

  • - stosuje się przy biegunkach

  • - wzmacniają układ sercowo naczyniowy

  • - zapobiegają chorobie Parkinsona

  • - dotyczy to wszystkich gatunków orzechów

Orzechy to samo zdrowie, zawierają bardzo wiele witamin , minerałów i "dobrych" tłuszczów, jedno i wielonasyconych. Bezsprzecznym jest fakt, że tłuszcze obniżają poziom złego cholesterolu, a tym samym zabezpieczają nasze serce i tętnice. Zawarta w nich witamina E i magnez regulują ciśnienie., a arginina (aminokwas, który służy do budowy białka) jest niezbędna do wytwarzania tlenku azotu. Ten zaś bierze udział w rozkurczu naczyń krwionośnych obniżając ciśnienie tętnicze. Nie bez wpływu są też na pracę mózgu. Udowodniono, że u osób jedzących po 5 - 6 sztuk orzechów dziennie obniża się ryzyko zachorowań na serce i nowotwory o ponad 20 % . Pośród wielu zalet są i minusy, nie nadają się dla alergików, są wysokokaloryczne, dlatego ich spożywanie powinno się ograniczyć do kilku sztuk dziennie. Powinny zatem gościć na naszych stołach nie tylko od święta. Pośród wielu gatunków najpopularniejsze u nas to orzechy laskowe i włoskie. Warto im się przyjrzeć, co one zawierają. Orzechy włoskie Zawierają bardzo wiele minerałów takich jak; fosfor, magnez, potas. wapń, żelazo i inne. Co charakterystyczne zawierają kwas lanolinowy, który ma niebagatelny wpływ na komórki nerwowe, a co za tym idzie na nasz mózg. Bardzo pomocne przy leczeniu anemii. Najważniejszym składnikiem są jednak kwasy tłuszczowe Omega - 3, które chronią nas przed miażdżycą, astmą, wszelkiego rodzaju stanami zapalnymi oraz poprawiają pamięć. Więcej kwasów Omega - 3 ma jedynie siemię lniane. Ich wartość kaloryczna to 645 kcal w 100 g. Orzechy włoskie korzystne dla zdrowia

Orzechowy deser

Pyszny, bardzo łatwy w przygotowaniu deser z orzechami włoskimi. Świetny na każdą okazję. Polecamy!

Składniki:

    • 200g orzechów włoskich

    • trzy duże opakowania herbatników

    • 4 banany

    • skondensowane mleko słodzone, jedna puszka

    • śmietana kremówka 36%

    1. W garnku z wodą gotujemy przez 1,5 h zamkniętą puszkę skondensowanego mleka.

    2. Skruszone (średnio drobno) herbatniki układamy w pólmisku.

    3. Rozprowadzamy ugotowane mleko na herbatnikach.

    4. Następnie układamy pokrojone w plasterki banany.

    5. Wszystko posypujemy pokruszonymi orzechami włoskimi.

    6. Ubitą na sztywno śmietanę kładziemy na samą górę dania.

    7. Po około dwóch godzinach, gdy herbatniki nasiąkną karmelem deser jest gotowy do podania.

Smacznego!

Podczas 241 zjazdu American Chemical Society naukowcy oświadczyli, iż ze wszystkich orzechów najzdrowsze są orzechy włoskie...Właściwości orzechów włoskich

Uczeni potwierdzają, iż pod względem właściwości zdrowotnych, orzechy włoskie przewyższają migdały, orzeszki ziemne, orzechy pekanowe, pistacje, nerkowce, orzechy makadamii, brazylijskie i laskowe. Orzechy włoskie zawierają dwa razy więcej przeciwutleniaczy niż każde inne orzechy. Co więcej, działanie antyoksydantów, których są źródłem, jest od 2 do 15 razy silniejsze od działania witaminy E. Fakt, iż orzechów włoskich, w przeciwieństwie do innych, nie praży się również działa na ich korzyść, gdyż ogrzewanie do wysokich temperatur negatywnie wpływa na wartości odżywcze. Orzechy włoskie są również bogatym źródłem wartościowego białka, błonnika, wielu witamin i minerałów, a przy tym nie zawierają glutenu i białka mlecznego, czyli substancji, na które niektórzy mogą być uczuleni.

Orzechy włoskie – na co pomogą?

Dietetycy przeprowadzili badania, które wskazują, iż regularne spożywanie orzechów włoskich może okazać się pomocne w zapobieganiu rozwoju chorób serca, kamicy żółciowej, cukrzycy typu 2, a nawet niektórych rodzajów chorób nowotworowych. Efekt leczniczy można uzyskać przy spożywaniu 7 orzechów włoskich dziennie.

źródło: http://abcleki.pl Anna Świeboda 30 marzec 2011

Owoc orzecha włoskiego

Orzech włoski (Juglans regia L.) należy do gatunków z rodziny orzechowatych (Juglandaceae). Występuje w Azji, Europie oraz w Himalajach i południowo-zachodnich Chinach. Najczęściej uprawiany w cieplejszych regionach klimatu umiarkowanego.

W Polsce uprawiany pospolicie. Surowiec zielarski stanowi liść orzecha włoskiego – Juglandis folium. Surowiec zawiera garbniki galotaninowe, pochodną naftochinonu – juglon, flawonoidy, fenolokwasy, olejek lotny, witaminę C, karotenoidy i triterpeny. Odwary z liści orzecha włoskiego działają bakteriobójczo, ściągająco, grzybobójczo, obniża poziom cukru we krwi. Ze względu na zawartość juglonów działających mutagennie, nie poleca się stosowania wewnętrznego. Owoc orzecha stanowi kulisty lub lekko owalny nibypestkowiec. Zewnętrzna warstwa perkarpu stanowi miękką, zieloną okrywę, łatwo odpadającą jesienią. Wewnętrzna część perykarpu, czyli endokarp tworzy skorupę. Nasienie potocznie zwane jądrem stanowi część jadalną owocu. Drzewa są długowieczne i owocują do 400, 500 lat (owocowanie rozpoczynają między 12 a 15 rokiem Życia), choć są znane również starsze, owocujące drzewa w Europie południowej. Z zielonej naowocni otrzymuje się barwniki tkanin i drewna. Dojrzałe owoce orzecha włoskiego mają kształt owalny, długość 4-5 cm i średnicę 3-4 cm i powszechnie nazywane są orzechami. Zawierają znaczne ilości witamin, w tym szczególnie dużo E, A, D, B3, B5, B6 oraz sole mineralne głównie potasu, fosforu i magnezu. Orzechy zawierają około 50% tłuszczy oraz białka i węglowodany. Wartość energetyczna wynosi średnio ponad 520 kcal na 100 gramów. Olej z orzechów jest wykorzystywany w przemyśle cukierniczym, kosmetycznym oraz do wyrobu szybko schnących lakierów.