Fosfor

Fosfor

Warto wiedzieć:

  • gospodarka fosforem w organizmie jest nieodłącznie związana z gospodarką wapniem, dlatego tez podlega kontroli tych samych czynników co on,

  • niedobory fosforu raczej nie występują. Jeśli jednak się pojawią, są przyczyną krzywicy u dzieci i osteomalacji (rozmiękczenie kości) u dorosłych,

  • najlepszą proporcją spożywanego wapnia do fosforu jest 1,8:1 co odpowiada proporcji tych dwóch minerałów w mleku ludzkim. Taka proporcja na pewno zabezpieczy nasz organizm przed utratą masy kostnej.

Fosfor

Znajduje się we wszystkich żywych komórkach i pokarmach a około 80% fosforu występuje w połączeniach z wapniem w kościach i zębach, nieco mniej w mięśniach i mózgu. Fosfor aby był w pełni aktywny, wymaga obecności witaminy D oraz wapnia przy czym wapń i fosfor współdziałają najefektywniej, gdy występują w proporcji dwa do jednego. Fosfor odgrywa ogromną rolę w magazynowaniu i transporcie energii kiedy występuje w postaci estrów fosforanowych.

Fosfor uczestniczy w przewodzeniu bodźców nerwowych, jest budulcem błon komórkowych, tkanek miękkich, takich jak nerki, serce, mózg, mięśnie, bierze udział w wielu procesach metabolicznych i reakcjach chemicznych pomagając m.in. w uwalnianiu energii z białek, węglowodanów i tłuszczów. Fosfor konieczny do utrzymania prawidłowej struktury kości i zębów.

Odgrywa ważną rolę w regularnej pracy serca oraz jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania nerek. Dzięki obecności tego pierwiastka w organizmie jest utrzymywane prawidłowe pH, a współdziałając wspólnie z witaminą

B, umożliwia wchłanianie glukozy. Jest potrzebny podczas wzrostu i naprawy uszkodzonych tkanek, podtrzymuje witalność organizmu, a także łagodzi bóle w zapaleniu stawów.

Niedobór - Prawidłowa dieta codzienna dostarcza wystarczającą ilość fosforu, stąd przypadki niedoboru fosforu zdarzają się sporadycznie. Objawy niedoboru to: stany osłabienia, zaburzenia w budowie masy kostnej, nieregularny oddech, zmęczenie, zaburzenia nerwowe, krzywica, ropowica. Jego niedobór praktycznie się nie zdarza. Właściwie dostarczamy go aż za dużo, gdyż jest od dodawany w sporych ilościach do serków topionych, słodkich napojów gazowanych czy mięsa.

Nadmiar - Zwiększone spożycie fosforu wywołuje naruszenie równowagi mineralnej i obniżenie poziomu wapnia. Nie stwierdzono objawów zatrucia.

Źródła - Większość produktów żywnościowych bogata jest w fosfor. Duże ilości fosforu zawierają ryby, drób, mięso, pełne ziarno, jajka, orzechy, nasiona.

Fosfor - wzmacnia kości, usprawnia pracę serca i nerek. Fosfor pełni też jeszcze jedną ważną funkcję - uczestniczy w uwalnianiu energii potrzebnej m. in. do pracy mięśni.

  • obecny we wszystkich komórkach organizmu

  • do utrzymania jego prawidłowej czynności niezbędne są wapń i witamina D

  • wapń i fosfor współdziałają najefektywniej, gdy występują w proporcji 2:1

  • bierze udział we wszystkich ważnych reakcjach fizjologicznych

  • konieczny do utrzymania prawidłowej struktury kości i zębów

  • bez fosforu niacyna nie może być wchłaniana

  • odgrywa ważną rolę w regularnej pracy serca

  • niezbędny do prawidłowej pracy nerek

  • potrzebny do przenoszenia impulsów nerwowych

  • dzienne zapotrzebowanie osób dorosłych wynosi od 800-1200 mg.

  1. wpływa na proces wzrostu i odnowy komórek

  2. dostarcza energii przez wpływ na metabolizm tłuszczów i skrobi

  3. zmniejsza bóle stawowe

  4. utrzymuje w zdrowiu dziąsła i zęby

Uwaga!

  • zwiększone spożycie fosforu wywołuje naruszenie równowagi mineralnej i obniżenie poziomu wapnia

  • osoby które przekroczyły 40 rok życia winny zmniejszyć spożycie mięsa, a wzbogacić swoją dietę zielonymi warzywami i mlekiem, trzeba bowiem pamiętać że w tym wieku nerki nie są już takie sprawne, aby wydalić wszystkie nadwyżki fosforu, a to z kolei prowadzić może do niedoboru wapnia.

  • należy się zastanowić jakie produkty wprowadzić a jakie ograniczyć, aby dieta była w pełni zrównoważona pod względem spożycia wapnia i fosforu i aby zachować pożądaną proporcję 2:1.