Cynamon

Cynamon

  • - działa przeciwkrzepliwie

  • - korzystny w cukrzycy

  • - środek pobudzający i wzmacniający

  • - pobudza apetyt

  • - przyspiesza trawienie

  • - łagodzi bóle głowy

  • - działa przeciwreumatycznie

Właściwości:

Cynamon to jedna z najstarszych przypraw. Istnieje o nim wzmianka już w pierwszych księgach Starego Testamentu. Był on wykorzystany do celów leczniczych od najdawniejszych czasów. W tradycyjnej medycynie chińskiej stosowano go w celu zwalczania przeziębień, wzdęć, nudności, biegunki i bolesności miesiączek. Popularność zdobył również działaniem dodającym energii, witalności. Dodatkowo stosowany był na poprawę krążenia i rozgrzania organizmu.

Cynamon ma przyjemny, słodkawy, korzenny zapach i smak. W kuchni znakomicie nadaje się do dań słodkich jak również pikantnych. Stosuje się do jagnięciny, do dań z ryżu, kompotów, zwłaszcza z gruszek, do deserów, kołaczy miodowych, szarlotek, ciast orzechowych, biszkoptów, pączków smażonych w tłuszczu, herbaty, ponczu, wina grzanego, piwa grzanego. Przyprawa ta jest lubiana i powszechnie wykorzystywana w gastronomii. Cynamonem w laskach przyprawia się kompoty, soki owocowe, wina grzane oraz inne napoje. Znajduje zastosowanie także w kuchni indyjskiej i chińskiej. Zapach cynamonu pochodzi od olejku cynamonowego, którego ilość w surowcu waha się od 1 do 4%. Z liści i gałęzi cynamonowca destyluje się gęsty, płynny, ostro pachnący olejek cynamonowy, stosowany w przemyśle perfumeryjnym. Cynamon to prawdopodobnie najstarsza przyprawa świata. Roślina ta pochodzi z Chin i już 2700 lat p.n.e. znalazła się wzmianka o niej w chińskiej księdze zielarskiej.Egipcjanie importowali cynamon z Chin 2000 lat p.n.e..

Uwaga! Ujawniono, że nadmierne stosowanie cynamonu, może uszkadzać wątrobę i nerki, co wiąże się z wysoką zawartością kumaryny w tej przyprawie..

W medycynie ludowej jest stosowany przy przeziębieniach, w stanach ogólnego osłabienia, bólach mięśni, biegunce, impotencji, chorobach skóry, zakłóceniach rytmu serca oraz w chorobach kobiecych. Wchodzi w skład curry.

  1. Cynamon jest bogatym źródłem manganu, błonnika, żelaza i wapnia.

  2. Badania wykazały, że zaledwie 1/2 łyżeczki cynamonu dziennie mogą obniżać poziom złego cholesterolu LDL.

  3. Niektóre badania sugerują, że cynamon może mieć wpływ na regulację poziomu cukru we krwi, co ma szczególne znaczenie dla osób chorych na cukrzyce. Jedno z pierwszych badań na ten temat zostało opublikowane w 2003 r. w dzienniku medycznym zwanym Diabetes Care. Sześćdziesiąt osób z cukrzycą typu 2 otrzymywało 1, 3 lub 6 gramów cynamonu na dobę w formie tabletek, co odpowiada około jednej czwartej łyżeczki do 1 łyżeczka cynamonu.

  4. Cynamon wykazuje niesamowite zdolności wspomagające leczenie infekcji drożdży.

  5. W badaniu opublikowanym przez naukowców z US Department of Agriculture w stanie Maryland, dowiedziono, że cynamon może zmniejszyć rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych.

  6. Dowiedziono, iż pół łyżeczki cynamonu w połączeniu z jedną łyżką miodu codziennie rano przed śniadaniem przynosi ulgę w bólach stawów już po jednym tygodniu kuracji.

  7. Badania wykazały, że aromat cynamonu poprawia funkcje poznawcze i pamięć.

  8. Naukowcy z Kansas State University stwierdzili, że cynamon zwalcza bakterie E.coli. Wstępne badania laboratoryjne oraz badania na zwierzętach wykazały, że cynamon może mieć właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Dodawany do żywności, hamuje rozwój bakterii i psucie się żywności, co czyni go naturalnym konserwantem.

  9. Olejek i kora cynamonu to prawdziwi siłacze w walce ze zmianami trądzikowymi. Likwidują ropne wypryski, rozjaśniają cerę, zapobiegają plamom trądzikowym, łagodzą przebarwienia.

  10. Nadaje niepowtarzalny smak potrawom.

Co to jest kumaryna?

Jest to substancja zapachowa, występująca nie tylko w produktach spożywczych, ale i w kosmetycznych. Jej zapach przypomina woń skoszonego siana, połączonego z wanilią. Wykazuje działanie uspokajające, relaksujące na mięśnie gładkie i prążkowane, przeciwobrzękowe i przeciwbólowe. Może pomóc w walce z bezsennością, kolkami, zaparciami i trudnościami w oddawaniu moczu. Wpływa też na drobnoustroje, hamując ich rozwój. Ponadto może zapobiegać nowotworom. Kumaryna negatywnie wpływa na tych, którzy są podatni na takie działanie. Szkodliwość kumaryny nie została potwierdzona badaniami na ludziach. Testy na szczurach i psach wykazały jej patologiczny wpływ, na ich organizmy, powodując u szczurów krwotoki wewnętrzne, a u psów problemy wątrobowe z żółtaczką i u obu gatunków zwierząt śmierć. Dane te nie zostały jednak potwierdzone, a występowanie kumaryny jest różne w cynamonie Cejlońskim ( Najdroższym i najbardziej cenionym jest cynamon Cejloński, charakteryzujący się słodkim smakiem. Laski tej odmiany są bardziej miękkie i łatwo można je zmielić. Cynamon cejloński jest sprzedawany w sklepach specjalistycznych) i Cassia, który jest jest naturalnym źródłem związku zwanego kumaryną.

Kora cynamonu

Cynamonowiec cejloński – Cinnamomum verum (Cinnamomum zeylanicum) jest drzewem lub krzewem z rodziny wawrzynowatych (Lauraceae). Jest uprawiany w Azji i w Ameryce Południowej. W lecznictwie stosuje się korę cynamonowca (Cinnamomi cortex) oraz olejek cynamonowy (Cinnamomi oleum). Kora cynamonowca cejlońskiego zawiera olejek (do 0,8%), garbniki, związki śluzowe i in. Surowiec ma działanie poprawiające trawienie, antybakteryjne i fungistatyczne. Jest stosowany w dolegliwościach ze strony przewodu pokarmowego, zaburzeniach trawienia, takich jak niestrawność, wzdęcia, uczucie pełności i jako środek pobudzający łaknienie. Kora cynamonowca jest popularną przyprawą, stosowaną jako dodatek do potraw, w przemyśle cukierniczym oraz do aromatyzowania alkoholi. Zakres stosowania kory cynamonowca cejlońskiego według Komisji E to: brak łaknienia, dolegliwości trawienne: lekkie dolegliwości kurczowe w obrębie żołądka i jelit, uczucie pełności i wzdęcia. Przeciwwskazaniami do stosowania są uczulenie na cynamon i ciąża. Interakcje nie są znane. W badaniach klinicznych wykazano skuteczność ekstraktu z cynamonowca odpowiadającego dawce 1-6 g surowca na dobę w obniżaniu poziomu glukozy we krwi u osób z cukrzycą typu II.