Chrom

Chrom jest obecny w centrach aktywnych wielu enzymów i jest niezbędnym do życia mikroelementem. Ułatwia przenikanie glukozy z krwi do komórek. Zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę, hormon regulujący prawidłowe stężenie glukozy we krwi. Współdziała z tym hormonem w syntezie białek. Zmniejsza ryzyko zawału serca i rozwoju miażdżycy, ponieważ obniża stężenie całkowitego cholesterolu i jego frakcji LDL (tzw. zły cholesterol), a zwiększa ilość HDL (tzw. dobry cholesterol).Niedobór tego pierwiastka (na +3 stopniu utlenienia) może mieć wpływ na rozwój cukrzycy u dorosłych oraz chorób układu krążenia.

(źródło Wikipedia)

Warto wiedzieć

  • niedobór chromu powoduje wzrost poziomu cholesterolu i kwasów tłuszczowych we krwi, niedostateczny metabolizm glukozy, w ciężkich niedoborach uszkodzenie nerwów,

  • nadmierne nagromadzenie chromu w organizmie lub spożywanie go w dużych dawkach może zaburzyć działanie insuliny lub stymulować powstawanie nowotworów,

  • jego rola w przemianach cukrów wpływa także na zmniejszenie uczucia głodu, dlatego jest także wykorzystywany we wspomaganiu odchudzania.

współdziała z insuliną w procesie metabolizmu glukozy, bierze udział w transporcie białka. Nie ma ustalonej normy zapotrzebowania, proponuje się dawkę od 50 - 200 mcg. wraz z wiekiem zmniejsza się zdolność zatrzymywania chromu w organizmie.

Wpływa na proces wzrostu, zapobiega spadkowi ciśnienia tętniczego, jest czynnikiem przeciwdziałającym cukrzycy

Choroba niedoborowa - możliwość wystąpienia cukrzycy i miażdżycy naczyń

Źródła naturalne - wątroba cielęca, kurczaki, olej, drożdże piwne, kiełki pszenicy

Suplementacja - chrom zawarty w większości preparatów wielowitaminowych

Toksyczność - nie znana

Uwaga!

w przypadku niedoboru chromu która może wykazać analiza włosa, poleca się podawanie substytutu w postaci dobrze przyswajalnych soli cynku dieta zróżnicowana bogata we wszystkie istotne składniki odżywcze jest najlepszym zabezpieczeniem przed niedoborem.

Najbogatszym źródłem chromu są drożdże, wołowina gotowana, jajka i jabłka.Ale to niejedyne źródła. Warto także jeść: drożdże, gruboziarniste kasze i płatki, pełnoziarniste pieczywo, chude mięso, ryby, owoce morza, zielony groszek, brokuły, kiełki pszenicy i zioła.Osoby, które uprawiają sport, intensywnie się odchudzają, mają schorzenia nerek i układu pokarmowego, powinny szczególnie uważać na odpowiedni skład swojej diety, aby nie zabrakło w niej wymienionych produktów.

Chrom jest składnikiem wielu preparatów wspomagających odchudzanie, dlatego lepiej przyjmować je pod kontrolą lekarza. Przyswajalność chromu jest lepiej wykorzystywana w towarzystwie z witaminy C (owoce i warzywa). Natomiast utratę chromu (z moczem) powoduje dieta bogata w wapń i cukry proste (np. sacharoza). Ale ponieważ korzyści płynące z wapnia są większe niż niedobór chromu nie wolno nam rezygnować z produktów zawierających wapń.

Podsumowując: chrom jest pierwiastkiem śladowym - mamy go w organizmie zaledwie ok. 6 mg - ale jakże ważnym. Najważniejszą jego funkcją jest pobudzanie trzustki do produkcji insuliny oraz uczestniczenie w przemianie węglowodanów i białek. Chrom w połączeniu z właściwą dietą i aktywnością fizyczną ułatwia pozbycie się nadwagi. Przyspiesza spalanie tłuszczów, jak również reguluje poziom cukru we krwi (może ograniczyć chęć na słodycze).

Zobacz podobne tematy

Ci, którzy o tym zapominają, często przechodzą infekcje górnych dróg oddechowych. Dzieje się tak, ponieważ komórki układu odpornościowego…

Należy pamiętać, że nigdy nie jest za późno na działanie Ignorować cudowne panacea. Dzisiaj dobre jest…


Naukowcy ostrzegają, że popularne zioła i suplementy, w tym ziele dziurawca, a nawet czosnek i imbir, wchodzą w interakcję z popularnymi lekami na serce, a także może być niebezpieczne łączenie ich, dla pacjentów przyjmujących statyny, leki na krzepnięcie krwi i ciśnienie krwi.