Goździki

  • - pomocne w bólach zębów

  • - środek przeciwzapalny w reumatyzmie

  • - mają działanie przeciwkrzepliwe

  • - pobudzają apetyt

  • - przyspiesza trawienie

Goździki

Są przyprawą o przyjemnym zapachu i nieco gorzkawym smaku, możesz dodawać do kompotów z jabłek i śliwek, nadzienia do ciasta, domowych likierów i win, sosów, marynat, pieczeni. Wraz z cebulą i listkiem laurowym wzbogacają smak czerwonej kapusty. Mielone goździki do pierników. Podnoszą smak pasztetów i duszonych mięs. Niemcy dodają ich do korzennego chleba a Anglicy wbijają goździki w pieczoną szynkę.

To jedna z najpopularniejszych przypraw znajdujących się w handlu. Są to w istocie suszone pąki kwiatowe goździkowca korzennego - niewielkiego, wiecznie zielonego drzewa, pochodzących z Indonezji. Ponadto goździki są dostarczane przez Madagaskar, Tanzanię, Sri Lankę, Malezję, Grenadę. Drzewa goździkowe nie przekraczają 12-20 m wysokości. Potrzeba aż dwudziestu lat by osiągnęły pełną dojrzałość. Owocują przez kolejne pięćdziesiąt lat. Najlepiej rosną w warunkach podrówni-kowego klimatu morskiego. Jeszcze zamknięte, różowe pąki kwiatowe zbierane są na krótko przed kwitnieniem, a następnie suszone na słońcu, aż do uzyskania brązowej barwy. Do Europy goździki trafiły około XI wieku.


Wino z goździkami

Podgrzej szklankę czerwonego wina, dodaj 2 goździki, pół łyżeczki miodu i szczyptę zmielonej gałki muszkatołowej. Trzymaj napój na małym ogniu, nie dopuszczając do wrzenia. Pij gorący małymi łykami.


Goździki

Właściwości

Są stosowane do win, likierów, a także marynat rybnych i przetworów mięsnych. Amerykanie wbijają goździki w pieczoną szynkę. Niemcy używają ich jako dodatku do korzennego chleba.Goździki są doskonałą przyprawą do kompotów, nadzienia do ciast, sosów, marynat grzybowych, a także pieczeni. Wraz z cebulą i listkiem laurowym dodaje się je do czerwonej kapusty. Mielone goździki są składnikiem pierników i różnych innych ciast. W kuchni goździki można stosować, ale z umiarem, zarówno do potraw słodkich, jak i pikantnych: pasztetów, duszonej wołowiny, potrawki z zająca, czy do wspomnianych kompotów z jabłek i gruszek. Znajdują również zastosowanie w wędliniarstwie, wyrobie marynat rybnych, win i likierów. Na dalekiej Indonezji goździki stosuje się także do produkcji papierosów, mieszając je z tytoniem. Goździki są również dodawane jako składnik piwa i wina grzanego. Goździki mają również lecznicze właściwości olejek lotny z goździków uznawany jest jako środek antyseptyczny i przeciwbólowy, rozcieńczony i wtarty w dziąsła, czy nawet sam rozgryziony goździk, łagodzi bóle zębów. Goździki należą do najstarszych przypraw w dziejach ludzkości. W Chinach znano je już 300 lat p.n.e., wspomina je także w swym dzienniku Marco Polo. Występujący w goździkach eugenol skutecznie obniża poziom wolnych rodników w komórkach, przez co ma działanie antynowotworowe. Wchodzi w skład curry. Goździki mają właściwości "odświeżania oddechu" w poradnikach można znaleźć informację, że aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu występującego po zjedzeniu czosnku, należy rozgryźć kilka goździków. Tę właściwość goździków znali już starożytni Chińczycy na dworze cesarza panował zwyczaj, że zwracający się do niego dworzanie musieli trzymać w ustach kilka goździków, aby ich oddech zachowywał świeżość.

Nalewka wiśniowa z goździkami

Wiśniówka działa przeciwgorączkowo, zalecana jest również przy uporczywych zaparciach i pomocniczo w anemii.


Składniki:

  • 1 kg wiśni

  • 0,5 l spirytusu

  • 0,5 l wódki

  • 0,5 l wody źródlanej

  • szklanka cukru.

Wykonanie:

Gotujemy syrop z wody i cukru, odszumowujemy i przestudzamy. Do słoja wsypujemy umyte i wydrylowane wiśnie oraz dodatkowo płaską łyżeczkę samych pestek (nie mytych!).

Dodajemy kilka goździków, wlewamy spirytus, wódkę oraz syrop. Szczelnie zamykamy i odstawiamy w słoneczne, ciepłe miejsce na około 4 tygodnie. Po tym czasie przefiltrowujemy i rozlewamy do butelek. Nalewkę można spożywać od razu, ale może stać kilka miesięcy dłużej, z czasem nabiera większej mocy oraz niepowtarzalnego smaku i aromatu

Uwaga: Pozostałe po nalewce owoce można zasypać cukrem, dolać trochę wódki, aby otrzymać wiśniowy likier.

Kuracja odpornościowa

  • pół ząbka czosnku

  • 1 goździk

  • szczypta imbiru

  • 1 łyżeczka soku z cytryny

  • 1 łyżeczka miodu

czosnek rozgnieść, goździki zmielić, dodać imbir, wymieszać i zalać wrzącą wodą do połowy szklanki, przykryć.

Po przestudzeniu dodać miód, wymieszać i dodać sok z cytryny.

Pić codziennie godzinę przed snem, przez dwa tygodnie. Po tygodniu przerwy kurację powtórzyć.

Pączki kwiatowe goździkowca korzennego

Goździkowiec korzenny, goździkowiec wonny, goździkowiec aromatyczny, czapetka pachnąca, jambłusznik goździkowy (Eugenia caryophyllata, syn. Syzygium aromaticum, Jambosa caryophyllus, Caryophyllus aromaticus).Wiecznie zielone drzewo z rodziny mirowatych (Myrtaceae), pochodzące z Indonezji i Filipin, uprawiane także w krajach podzwrotnikowych. W lecznictwie zastosowanie mają wysuszone nie rozminięte jeszcze pączki kwiatowe goździkowca wonnego – Caryophylli flos oraz otrzymywany z nich olejek goździkowy. Goździki zawierają około 16-22% olejku lotnego, garbniki, kariofylinę, eugeninę kwas oleanolowy i związki śluzowe. Goździki mają działanie antyseptyczne, przeciwbiegunkowe, pobudzają trawienie. Są znaną od starożytności aromatycznie konserwującą przyprawą. Zalecana dobowa dawka terapeutyczna goździków odnosi się jedynie do stosowania zewnętrznego. Nie została ustalona dawka terapeutyczna per os. Olejek i owoce goździkowca są powszechnie stosowane jako środki aromatyzujące w przemyśle spożywczym, szczególnie cukierniczym i alkoholowym.