Ryż

Ryż - porady kuchenne

  1. Jeśli chcemy, aby ryż podczas gotowania pozostał śnieżno biały i nie rozgotował się, dodajmy do wody, w której się gotuje odrobinę soku z cytryny.

  2. Z ryżu otrzymamy najwyższej jakości krochmal. W tym celu należy ugotować szklankę ryżu w trzech litrach osolonej wody. Po 25 minutach ryż odcedzamy (możemy wykorzystać go do sałatki, czy jako dodatek do zupy), a powstałą wodę rozcieńczamy w zależności od potrzeb.

  3. Ryż podczas gotowania nie wykipi, jeśli do wody dodamy odrobinę oleju.

  4. Jeżeli pod koniec gotowania ryżu dodamy zarumienioną cebulę, będzie miał wyjątkowy smak.

  5. Smak ryżu poprawi także gotowanie w bulionie zamiast w wodzie.

Ryż

  • obniża ciśnienie tętnicze we krwi

  • zwalcza biegunki

  • zapobiega kamicy nerkowej

  • pomocny w zaburzeniach oddawania moczu

  • pomocny w leczeniu łuszczycy

  • obniża poziom cholesterolu

  • stabilizuje poziom cukru i insuliny we krwi

  • reguluje przemianę materii

  • łagodzi niestrawność

  • działa wzmacniająco

Ryż siewny

Skład:

Spożywane są zwykle ziarniaki ryżu pozbawione okrywy owocowo-nasiennej i zarodka (tzw. ryż łuskany). Zawierają one do 75% węglowodanów (bez błonnika), 2,2% błonnika, 8% białek, 0,4% tłuszczu, 0,5% substancji mineralnej i 14% wody. Podczas łuskania otrzymuje się mąkę ryżową bardzo zasobną w białko-14% i tłuszczu do 15%. Występują w niej również organiczne związki fosforu i witamin. Przemysł farmaceutyczny produkuje z mąki ryżowej fitynę.

Białka ryżu mają skład aminokwasowy zbliżony do składu białka zwierzęcego.

Ryż jest podawany łuskaniu, gdzie pozbawia się ziarniaki nie tylko okrywy owocowo-nasiennej, lecz i zarodka wraz z warstwą aleuronową zasobną w Wit. B1. Codziennie spożywanie tak przygotowanego ryżu doprowadza do choroby beri-beri. Spożywanie ryżu nie oczyszczonego nie wywołuje takich schorzeń.

Zastosowanie

Ryż ma wysoką wartość pokarmową i jest łatwo przyswajalny, dzięki temu jest powszechnie stosowany w żywieniu dzieci, a także w diecie wysokoenergetycznej. Zaleca się również w żywieniu ludzi starszych, z wyjątkiem osób otyłych i cierpiących na zaparcia.

Skrobia ryżowa i tzw. kleik ryżowy są od dawna stosowane przy biegunkach.

Stwierdzono że kleik hamuje perystaltykę jelit, toteż spożywanie o ostrych nieżytach przewodu pokarmowego i przy czerwonce jest bardzo pożądane.

Otręby ryżowe są w Chinach używane do leczenia choroby beri-beri, a olej pozyskiwany z tych otrąb do produkcji maści leczniczych.

Ryż symbol szczęścia i dostatku

Długi lub krótki, w łupinach lub bez, biały, brązowy, złocisty, jaśminowy; na słodko, słono, ostro… Zastosowań ryżu, podobnie jak jego gatunków nie sposób policzyć. Jedno jest pewne, ryż jest najbardziej uniwersalnym i rozpowszechnionym zbożem, stosowanym we wszystkich kuchniach na całym świecie.

Początki ryżu sięgają 5 000 lat p.n.e. Już wtedy uprawiano go regularnie, choć początkowo tylko na terenach sąsiadujących z rzeką Jangcy. Ryż przez wiele lat rozszerzał stopniowo swój zasięg, by w końcu dotrzeć nawet do Europy. Jest to drugie, po pszenicy, najczęściej uprawiane zboże świata, stanowiące podstawę wyżywienia ponad połowy mieszkańców kuli ziemskiej, a zwłaszcza osób zamieszkujących tereny wschodniej i południowo-wschodniej części Azji.

Największe uprawy ryżu znajdują się w Chinach. Z tego też powodu kojarzony jest głównie z kulturą i kuchnią chińską, ale i w naszym europejskim menu zagościł już na dobre jako składnik wielu dań: słonych, ostrych czy słodkich. Gdy ryż przywędrował do Europy od razu uznany został za rzadkie, a więc bardzo cenne zboże. Do dnia dzisiejszego jest symbolem szczęścia i dostatku. To właśnie ryżem posypujemy młode pary, życząc im w ten sposób wszystkiego, co najlepsze.

Ryż biały długoziarnisty Fit`s firmy Konpack przebył długą drogę, zanim dotarł do Polski. Ryż ten stanowi bogate źródło węglowodanów złożonych, dzięki którym jest długo trawiony przez organizm i stopniowo uwalnia energię (100g ryżu zawiera 349kcal), dlatego jest podstawą menu osób na diecie i sportowców. Ryż biały długoziarnisty Fit`s jest produktem lekkostrawnym i bezglutenowym, dlatego świetnie nadaje się dla małych dzieci, osób starszych, alergików oraz cierpiących na celiakię i inne dolegliwości przewodu pokarmowego. Jest też łatwy i szybki w przygotowaniu - bardzo dobrze sprawdza się w kuchni zarówno typowej pani domu, jak i zapracowanego singla. Może być składnikiem pełnowartościowego obiadu dla całej rodziny, pysznego podwieczorku lub deseru dla niejadków, a także doskonałej sałatki na kolację. Ryż długoziarnisty Fit`s pakowany jest w wygodne 100g torebki (cztery w opakowaniu), a po ugotowaniu jest sypki, puszysty i delikatny w smaku.

Firma Konpack, na bazie ryżu białego, przygotowała dla nas wyjątkowo pożywne danie - Ryż z warzywami Fit`s. Delikatne kawałki aromatycznych warzyw doskonale komponują się z ugotowanym na sypko ryżem. Suszone warzywa: marchew, pasternak, por, pietruszka korzeń i natka, cebula, seler stanowią 16% produktu. Z ryżem z warzywami możemy połączyć mieszankę chińską i wtedy uzyskamy danie rodem z Chin, można go też wzbogacić o nasze rodzime warzywa, lub serwować sam, jako dodatek do ryb lub mięsa. Ryż z warzywami Fit`s to łatwy w przygotowaniu, smaczny i zdrowy posiłek. Wystarczy ugotować zamknięty w torebkach ryż z warzywami, dodać wołowinę na ostro lub kurczaka i uzyskujemy pyszny, zdrowy obiad dla całej rodziny. W opakowaniu znajdują się poręczne dwa 125g woreczki.

Jak gotować ryż biały?

Pochodzące z najlepszych upraw ziarna Ryżu białego długoziarnistego i Ryżu z warzywami firmy Konpack są bardzo łatwe w przygotowaniu. Wystarczy torebkę ryżu zanurzyć we wrzącej wodzie, ilość wody dobrać tak, by całkowicie pokrywała woreczek, dodać szczyptę soli i gotować pod przykryciem. Czas przygotowania ryżu białego to około 15-20 minut.

Pomysł na obiad: Ryż z piersią z kurczaka

Składniki:

  • 2 torebki ryżu z warzywami Fit`s,

  • podwójna pierś z kurczaka,

  • 500g różyczek z brokułów,

  • 1 łyżka masła,

  • 2 łyżki oliwy,

  • zioła,

  • sól i pieprz

Ryż z warzywami ugotować. Umytą i pokrojoną na małe kawałki pierś z kurczaka smażyć na maśle z dodatkiem oliwy, doprawiając solą, pieprzem i przyprawami. Brokuł gotować około 5 minut we wrzątku. Następnie odcedzić i krótko obsmażyć w maśle. Ryż podawać z usmażoną na złoty kolor piersią z kurczaka i brokułami.