Estragon

Estragon

  • - pobudza apetyt

  • - przyspiesza trawienie

  • - ma działanie moczopędne

  • - działa przeciwmiażdżycowo

  • - pobudza pracę tarczycy

Właściwości

Zawiera złożone olejki lotne, garbniki, związki goryczowe, pochodne kumaryny, związki flawonoidowe.

W lecznictwie ludowym stosowany był jako środek regulujący przemianę materii.

Obecnie używany jest jako lek przeciwzapalny i przeciwskurczowy w przewlekłych schorzeniach żołądka i jelit. Przeciwdziała nadmiernej fermentacji jelitowej. Stosowany jest również jako składnik mieszanek żółciopędnych i żółciotwórczych. Duże znaczenie ma jako pikantna i konserwująca przyprawa. Używany jest w przemyśle spożywczym do produkcji octu estragonowego, musztardy, sosów, sałatek, marynat, zup, pieczeni, potraw z drobiu.

W historii lekarskie opinie o tym gatunku były bardzo pozytywne. Twierdzono mianowicie, iż estragon powoduje czyszczenie krwi, leczenie szkorbutu, zalecano go też na poprawienie apetytu i perystaltyki jelit. Stwierdzono również jego działanie przeciwzapalne, antyseptyczne, przeciwszkorbutowe i przeciwskurczowe. Jako przyprawę leczniczą zaleca się też stosować zioło szczególnie w dietach z ograniczeniem soli (choroby nerek).

Estragon był używany przez starożytnych Greków w przypadku bólów zębów, w Średniowieczu leczono nim ukąszenia wężów. Wzmaga apetyt i ułatwia trawienie. Polecany jest osobom cierpiącym na reumatyzm, skazę moczanową i artretyzm.

Estragon bylica jest rośliną przyprawową, esencjonalną i nie można jej zbyt wiele używać. Parę świeżych listków estragonu wystarczy, by potrawie dodać smaku i aromatu. Znany powszechnie ocet estragonowy sporządza się łatwo. Małą gałązkę świeżego estragonu lub szczyptę jego suszu wrzuca się do butelki z octem winnym lub spirytusowym i już po niedługim czasie ocet nabierze specyficznego zapachu i smaku.

Dietetykom bezsolnym, jak również dietetykom umiarkowanym, należy przypomnieć, że właśnie estragon w pewnej mierze może zastąpić nie tylko sól, ale również pieprz i ocet, natomiast kobietom ciężarnym nie wolno go przyjmować w żadnej postaci.

W handlu poszukiwany też jest tzw. estragon słodki hodowany w Niemczech i we Francji.