Ziemniaki

Ziemniaki

  • przeciwdziałają zmianom nowotworowym

  • mają działanie moczopędne

  • sokiem z surowych ziemniaków leczy się wrzody żołądka i dwunastnicy

  • wzmacniają naczynia włosowate

  • obniża poziom cukru - w postaci soku z surowych ziemniaków

  • pomagają leczyć hemoroidy

  • korzystnie działają przy kamieniach żółciowych

  • są pomocne w nerwicach żołądka

  • stosuje się przy niestrawności

  • zewnętrznie stosowane do leczenia grzybic skóry oraz odmrożeniach i oparzeniach, a także przy pękaniu i łuszczeniu się naskórka

Podaje się też inne właściwości

  • Sok z surowych bulw pomaga w leczeniu zgagi, nadkwasoty, przy wrzodach żołądka i dwunastnicy oraz w zaparciach.

  • Tarte surowe ziemniaki łagodzą oparzenia, pęknięcia skóry, wygładzają zmarszczki i napinają skórę.

  • Wywar z gotowanych bulw pomaga na pękającą skórę pięt i rąk.

  • Gotowane i roztarte ziemniaki to doskonała maseczka na zmęczoną i ziemistą cerę.

  • Mączka ziemniaczana w postaci kleiku działa na skórę rozmiękczająco, przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie.

  • Kisiele z mączki ziemniaczanej służą jako środek osłaniający błonę śluzową żołądka (w zatruciach).

  • Glukoza z ziemniaka jest głównym składnikiem preparatów krwiozastępczych; ponadto wpływa dodatnio na pracę mięśnia sercowego oraz pamięć (wg kanadyjskich uczonych już 15 minut po zjedzeniu ziemniaków glukoza w nich zawarta dociera do komórek mózgowych).

Bulwy ziemniaka zawierają białka, węglowodany, błonnik, substancje pektynowe, witaminy, sole mineralne. Podstawową witaminą jest kwas askorbinowy, ponadto B1, B2, B5, B6, kwas foliowy. Ponadto w bulwach ziemniaka występują karotenoidy, sterole, kwasy organiczne.

Choć kojarzą się nam przede wszystkim z jadłospisem, ich właściwości lecznicze są doprawdy niebagatelne.

  1. Kompresy z surowych utartych ziemniaków goją nawet bardzo zastarzałe rany. Stosuje się je także do usuwania skutków odmrożeń, oparzeń i stłuczeń. Starta papką z surowych ziemniaków leczy się sińce, liszaje i wykwity skórne, także uczuleniowe.

  2. Uporczywe swędzenie ciała, wysypki i podrażnienia skóry usunąć można kąpielami z dodatkiem krochmalu.

  3. Czopki wystrugane z surowego ziemniaka leczą bolesne i krwawiące hemoroidy.

  4. Niezastąpione właściwości lecznicze ma także sok z surowych ziemniaków. Już 1/2 szklanki soku wypijana systematycznie przez parę dni leczy stany zapalne śluzówki żołądka, usuwa nadkwaśność, bóle i pieczenie. Wrzodowcy cierpiący na owrzodzenie żołądka i dwunastnicy powinni kurację tę stosować dłużej i w zwiększonych porcjach, od 2 do 3 szklanek dziennie przez jeden miesiąc. Sok z surowych ziemniaków ma właściwości przeciwzapalne, można więc nim płukać jamę ustną i gardło.

  5. Cierpiącym na kamicę nerkową doświadczeni terapeuci na pierwszym miejscu polecają wywar z obierzyn ziemniaka. Ma on zdolność kruszenia i rozpuszczania kamieni nerkowych. W zależności od potrzeb pije się go w ilościach od 2 do 3 szklanek dziennie. Kuracja trwa trzy tygodnie.

Wysoką wartość odżywczą ziemniaki zawdzięczają białkom i węglowodanom. Spośród wszystkich białek roślinnych, to właśnie białko znajdujące się w bulwach ziemniaków jest jednym z najwartościowszych - ma jedne z najwyższych wskaźników wartości biologicznych. Ziemniaki to również bogate źródło witamin: B1, B2, B6, PP oraz witaminy C – 300 gram ziemniaków pokrywa 40% dziennego zapotrzebowania organizmu na witaminę C!

Sok z ziemniaków na nadmiar kwasów żołądkowych

Przy chronicznej nadkwasocie należy przyjmować dziennie 200-300 g wyciśniętego soku z tartych dojrzałych ziemniaków (ale nigdy z ziemniaków już kiełkujących!).

Na zgagę wystarczy jedna łyżeczka od herbaty soku.

Przeciwko wrzodom żołądka i dwunastnicy

• Obrać 50 g ziemniaków i wycisnąć sok, Pić przed posiłkami przez pełne 6 tygodni. W tym czasie należy przestrzegać ostrej diety.

• Zażywać codziennie przed jedzeniem rano i wieczorem 1 dl soku z ziemniaków, przygotowanego ok. 12 godzin przed zażyciem.

Przy gorączce i bólach głowy

W przypadku temperatury czy migreny pokroić ziemniak na plasterki i obłożyć nim czoło.

Przy bólu głowy

Położyć na głowę okład z surowego, utartego ziemniaka i w tym samym czasie moczyć nogi.

Przy bólu zębów

Ze świeżo utartego ziemniaka zrobić okład na policzek przy bolącym zębie.

Zapalenie ślinianek

Upiec ziemniak, przekroić na połowę i położyć na ślinianki.

Kąpiel przy reumatyzmie i gośćcu

Utrzeć surowe ziemniaki, przelać wrzątkiem i przemywać obolałe miejsca. Stosuje się przy opuchliźnie spowodowanej reumatyzmem i przy napadach gośćca.

Kąpiel łagodząca w przewlekłych chorobach skóry

2 kg otrębów i 5 kg obranych ziemniaków włożyć do gęstego worka, a następnie worek włożyć do wanny z 10 litrami wrzątku. Zostawić go w wodzie na 1 godzinę, po czym napełnić wannę ciepłą wodą. Pozostać w kąpieli co najmniej przez 15 minut, nie wyjmując worka. Jeśli to możliwe, nie należy się wycierać, lecz wyschnąć na powietrzu.

Przeciwko wilgotnej egzemie

Przekroić ziemniaka i ugotować w nie osolonej wodzie. Lekko ciepłym wywarem przemywać chore miejsca. Wody można używać przez trzy dni. Po przemyciu nie należy chorych miejsc wycierać, ale nasmarować oliwą z oliwek. Leczenie trwa 8 dni.

Przy oparzeniach

Oparzone miejsca posypać mąką ziemniaczaną lub położyć na nim plasterki świeżego ziemniaka lub okład z tartego.

Na brodawki

Robić okłady z utartego świeżego ziemniaka.

Na odciski

Utrzeć ziemniak, zrobić okład na odcisk i trzymać go przez całą noc. Powtarzać przez kilka wieczorów.

Przy odmrożeniu

Zmarznięty ziemniak rozgnieść i przykładać na odmrożone miejsce przez kilka wieczorów.

Ziemniaki

Ziemniaki po żydowsku - Ziemniaki (kupione, przyniesione z piwnicy) należy porządnie wyszczotkować pod bieżącą wodą i dopiero te czyste należy bardzo cieniutko obrać. Okazuje się, że tuż pod skórką ziemniaka są całe pokłady magnezu, kobaltu, żelaza, tych najcięższych pierwiastków, których nam ciągle brakuje. Obrane ziemniaki lekko przepłukać i wrzucić do czystego garnka (najlepiej przeznaczonego tylko do gotowania ziemniaków, nie może to być garnek aluminiowy!). W garnku ziemniaków może być tylko do połowy jego wysokości. Ile osób w domu, tyle główek cebuli pokrojonych w ćwiartki kładziemy na wierzchu, dodajemy szczyptę kminku, dużą łyżkę masła i dwie szklanki mleka. Nie solimy. Dopiero to wszystko zalewamy wrzącą wodą do połowy garnka, drugą połowę zostawiając na parę. Przykrywamy pokrywką i gotujemy na "dobrym ogniu". Gdy stwierdzimy, że są już miękkie, solimy do smaku. Gotujemy jeszcze przez chwilę i odstawiamy. Odcedzamy do innego czystego garnka. Ziemniaki wysypujemy na półmisek, posypujemy zielonym szczypiorkiem i możemy jeść nawet bez mięsa.

przepisy ojca Grande

Ziemniaki powinny stanowić podstawowy składnik codziennego pożywienia. Zawierają sporo skrobi, białka, soli mineralnych, witamin i rzadko spotykany czynnik "U". Witaminy i sole mineralne wypłukują się z ziemniaków podczas gotowania, dlatego najzdrowsze są gotowane w "mundurkach" (razem ze skórką) lub pieczone, a także ugotowane w zupie.

Kiełkowanie ziemniaków powoduje wytwarzanie się solaniny, która jest bardzo szkodliwa dla zdrowia. Takie ziemniaki trzeba koniecznie grubiej obierać i wyłuskiwać kiełki. Jeśli gotujemy obierane, należy je w całości opłukać i wrzucić do wrzącej, osolonej wody i gotować pod przykryciem na małym ogniu. Woda po gotowanych ziemniakach zawiera dużo soli mineralnych, a także witamin, dlatego nie powinniśmy jej wylewać. Trzeba ją zużyć do sosu albo do zupy, może też być cennym lekarstwem w wielu chorobach np. w kamicy układu moczowego. Jeśli jednak chcemy ją wypić, należy ziemniaki gotować bez soli. Można je osolić dopiero po odcedzeniu wody. Opary z gotujących się ziemniaków pomagają w katarach i chrypce.

Ziemniaki są też pomocne w leczeniu chorób nowotworowych, a wyciśnięty sok z utartych ziemniaków stosuje się w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy (wypijać codziennie od 1/2 do 3/4 szklanki przez 6-7 tygodni). Spożycie placków ziemniaczanych należy ograniczać, gdyż są ciężkostrawne.

źródło: książka "Zdrowie nie ma ceny" Teresa Tuszyńska

Bataty

Batat (Ipomoea batatas, inne nazwy: patat, słodki kartofel, wilec ziemniaczany) Jest płożącą się byliną o czerwonych lub różowych kwiatach. Pochodzi Ameryki Południowej, obecnie uprawiany w tropikach. Jadalną częścią rośliny są bulwy o masie 3 kg, koloru żółto-brązowego, białawego lub bladoczerwonego. Po przekrojeniu bulwy wydzielają mleczny sok. ZastosowanieBulwy batatów można gotować, pić a także kandyzować.

Wartość odżywcza w 100 g:

  • 115 kcal

  • 16 g skrobi

  • 23 mg witaminy C

  • 4 mg karotenu

Pieczone bataty z tymiankiem

Składniki:

    • 1 kg batatów

    • sól morska

    • świeżo zmielony czarny pieprz

    • 2 łyżki oliwy z oliwek

    • gałązki świeżego tymianku (opcjonalnie)

Przygotowanie:

Piekarnik nagrzać do 200 stopni. Bataty umyć, osuszyć i pokroić na kawałki. Oprószyć solą, pieprzem i wysmarować oliwą z oliwek. Blachę do pieczenia wyłożyć folią aluminiową i ułożyć ziemniaki. Piec do miękkości przez około 30 - 40 minut. Pod koniec pieczenia na ziemniakach ułożyć gałązki tymianku, który nada im niepowtarzalny aromat.