Kapusta

Kapusta

  • pobudza układ odpornościowy

  • niszczy bakterie i wirusy

  • pomocna przy zapaleniach gardła i katarach

  • pomocna przy bolesnej menstruacji

  • działa korzystnie na procesy wzrostu

  • zapobiega zachorowaniom na raka jelita grubego

  • zapobiega owrzodzeniom trawiennym

  • skuteczniejsze jest działanie kapusty surowej

  • stosowana zewnętrznie w postaci soku pomocna jest przy trądziku, alergiach, wypryskach, regeneracji naskórka, bólach stawów, oparzeniach, stłuczeniach, ukąszeniach owadów,

  • stosowana jako okłady z liści pomaga przy wybroczynach podskórnych, żylakach, hemoroidach.

  1. kapusta biała

Co i w jakich ilościach jest w kapuście?

Czyli wartości odżywcze kapusty włoskiej. Najważniejsze składniki pokarmowe (/100 gram):

Kalorie (Kcal): 50. Dżule (KJ): 209. Węglowodany (g): 7,8.

Witaminy (/100 gram ):

A1: 500 j.m. B1: 0,1 mg. B2: 0,26 mg. C: 60,0 mg. E: 2,50 mg.

Minerały (mg/100 gram):

Wapń 77. Fosfor: 49. Żelazo: 3,3. Magnez: 16.

Kapusta i jej właściwości

Kapusta od wieków służy człowiekowi nie tylko jako pożywienie, ale leczy wiele schorzeń...

Kapusta już przed wiekami uznawana była za uniwersalny lek, a współczesne badania to potwierdzają. Tylko to warzywo potrafi obniżyć lub podwyższyć temperaturę ciała, a także przyspieszyć gojenie się ran.

Z niezwykłych właściwości kapusty korzystali starożytni Rzymianie, którzy używali jej do leczenia ran oraz wszelkich chorobowych zmian na skórze. Współcześni naukowcy odkryli, że roślina ta posiada ogromne ilości składników mineralnych. Znajdziemy w niej m.in. fosfor, mangan, miedź, potas, wapń, żelazo, sód oraz witaminy A, C, E i z grupy B. Do zalet kapusty należy również zaliczyć stosunkowo dużą zawartość siarki - pierwiastka, który korzystnie wpływa na wygląd włosów, cery i paznokci. Poza tym w kapuście stwierdzono obecność mniej znanych substancji, jak choćby goitryny, mającej wpływ na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, a także substancji, które zapobiegają rozwojowi nowotworów. Co ciekawe roślina ta potrafi także regulować niewłaściwą temperaturę ciała. W przypadku zbyt wysokiej ciepłoty obniża ją, w przypadku zbyt niskiej - podwyższa.

Kapustę możemy stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Wyciśnięty z niej sok jest doskonałym środkiem przy owrzodzeniu żołądka i dwunastnicy, niedokwaśności i nadkwaśności, może być również stosowany w chorobach dróg oddechowych i strun głosowych, zapaleniu pęcherzyka żółciowego, chorobach wątroby i śledziony oraz ogólnym zmęczeniu. Kurację rozpoczynamy od jednej szklanki surowego soku (można go rozcieńczyć wodą), wypijanego małymi łykami w ciągu dnia na pół godziny przed posiłkami. Dawkę soku trzeba zwiększać co tydzień o szklankę, dochodząc w ciągu miesiąca do 4-5 szklanek dziennie. Następnie zmniejsza się tę ilość i kończy kurację szklanką soku dziennie.

Natomiast okłady z kapusty możemy stosować w przypadku wszelkich zmian skórnych: ran, ropni, wrzodów, pryszczy, pokrzywki, liszajów, odmrożeń i krwawiących hemoroidów. Przynoszą też ulgę w bólach głowy i nerwobólach, bólach reumatycznych, mięśni i stawów, gośćcu i rwie kulszowej. Okłady przygotowuje się ze świeżych i soczystych liści kapusty. Najpierw je obmywamy, osuszamy, a następnie lekko rozgniatamy wałkiem, aż ukaże się sok (nie tłuczemy). Przygotowane w taki sposób kompresy możemy ułożyć w dwóch lub trzech warstwach na chorym miejscu i owinąć je elastycznym bandażem. Po użyciu liście wyrzuca się - do każdego zabiegu używa się świeżych.

Jeśli robimy okład na ranę, liście przed nałożeniem należy zmiękczyć. Najlepiej zamoczyć je na chwilę we wrzątku, albo macerować przez pół godziny w oleju słonecznikowym. Okłady z rozwałkowanych liści można też stosować w przypadku wody w kolanie. Liście nakłada się na noc i zawija wełnianym szalem.

Na bóle pochodzenia reumatycznego najlepsze są kataplazmy sporządzone z dwóch lub trzech liści gotowanych przez 20 minut w małej ilości wody z dodatkiem dwóch cebul i łyżki otrąb. Po wyparowaniu wody umieszcza się wszystko na kawałku gazy i ciepłe przykłada na bolące miejsca. Jeśli w jakiś czas po przyłożeniu skóra swędzi lub pojawia się na niej wysypka, należy zrobić okład z oliwy lub oleju słonecznikowego.

  • Ból głowy - przyłożyć dwa liście do czoła i trzy liście na kark na cztery godziny lub na całą noc.

  • Oparzenia - przyłożyć zmiażdżone liście, uśmierzą one ból i przyspieszą gojenie.

  • Anemia - pić jedną do dwóch szklanek dziennie soku z surowej kapusty.

  • Wrzody żołądka - wycisnąć ze świeżej kapusty 5 filiżanek soku. Pić po filiżance przed każdym posiłkiem. Sok powinien być lekko ciepły.

Właściwości lecznicze

Kapusta

  • Okłady z surowych liści białej kapusty stosuje się na spuchnięte stawy. Kogo bolą kolana, łokcie, nadgarstki czy kostki u nóg, niech przykłada liście kapusty. W tym celu należy połamać lub rozwałkować liść i po przyłożeniu zabandażować chore miejsce. Zabieg powtarzać aż do ustąpienia opuchlizny i bólu.

  • Surowa kapusta przykładana na piersi przynosi ogromną ulgę astmatykom, chorym na rozedmę płuc i zaburzenia oddechowe powstałe w wyniku pylicy. Przy długotrwałych kapuścianych kuracjach w wielu przypadkach poprawa stanu zdrowia jest na tyle znacząca, że chorzy odstępują od stosowania wziewnych środków leczących.

  • Okłady z liści surowej kapusty stosuje się również w celu obniżenia wysokiego ciśnienia krwi. Liście przykłada się na kark, łydki i okolice nerek. Ta praktyka jest doskonałą metodą wspomagającą. Wraz z terapiami energetycznymi daje bardzo dobre i trwałe rezultaty.

  • Kapusta jest również niezastąpionym środkiem przeciwbólowym. Okłady z niej przynoszą ulgę nawet w bardzo silnych bólach nowotworowych, w bólach reumatycznych, gośćcowych i stłuczeniach. Przy stanach zapalnych korzonków nerwowych stosuje się okłady z prasowanych liści kapusty. Duży liść kapusty prasujemy przez bawełniana szmatkę i przykładamy do bolącego miejsca. Okład trzymamy ciepło i powtarzamy trzy, a nawet cztery razy w ciągu dnia.

  • Gorące kompresy z wywaru liści kapusty medycyna ludowa już dawno stosowała w leczeniu nieżytu żołądka (okłady na brzuch) i bronchitów (okłady na piersi), a także przy migrenach i stanach zapalnych zatok czołowych i przynosowych.

  • Naturalnym lekiem jest również sok z surowej kapusty. Powinni go pić chorzy cierpiący na schorzenia wątroby, z obrzękami spowodowanymi zatrzymaniem wody w organizmie. Poleca się jego picie chorującym na kamicę nerkową, cukrzykom i osobom nadpobudliwym.

Kapusta zawiera 16 wolnych aminokwasów, liczne fermenty, cukry (do 3,70%), jak glukoza, fruktoza, sacharoza, witaminy:C - hamująca zmiany sklerotyczne, przyspieszająca gojenie się ran,

A - poprawiająca wzrok, leczy rany i oparzenia czy odmrożenia,

B1, B2, B6 - witaminy tej grupy stosowane są m. in. przy zaburzeniach systemu nerwowego

B6 - w chorobie popromiennej,

H - biotyna - wzmacnia nerwy, pomaga przy trawieniu tłuszczów i węglowodanów,

K - jest witaminą krzepliwości krwi,

PP - wzmacnia i "drenuje" naczynia włoskowate krwi.

E - jest witaminą młodości

U - która zawiera czynnik przeciwwrzodowy.

Ponadto zawiera kapusta mnóstwo substancji mineralnych, jak potas, fosfor, magnez, sód, wapń, żelazo, mangan, posiada mikroelementy: srebro, cynę, ołów, tytan, molibden, nikiel, wanad oraz ma właściwości bakteriostatyczne i dezynfekujące atmosferę (wydziela fitoncydy). Wszystkie te składniki, w tym również celuloza, która działa przyspieszająco na perystaltykę jelit - przyczyniają się, niewątpliwie do "sławy" kapusty jako środka odżywczo-leczniczego. Lecznictwo ludowe zaleca kapustę przy skazie limfatycznej i mokrej egzemie. W tym przypadku ugotowane w mleku liście miesza się z otrębami i przykłada na chore miejsca.

Przy wylewach krwawych, zwichnięciach, zapaleniach stawów, wodzie w kolanie, bólach reumatycznych, wrzodach, zapaleniu żył, stosuje się okłady ze świeżych liści kapusty włoskiej. Liście należy rozwałkować butelką lub drewnianym wałkiem. Przed nałożeniem tak przygotowanych liści (kilka warstw), należy chore miejsca wokół rany nakremować. Zwykle zmienia się kompresy 2-3x dziennie, częściej w przypadkach poważniejszych. Liście powodują już w krótkim czasie wydzielanie się płynów ustrojowych, co może przyczynić się do początkowego pogorszenia się stanu chorobowego i wystąpienia bólów, lecz jest to oznaką rozpoczynającego się procesu leczniczego. Szybko więdnące i czerniejące liście wskazują na wydzielanie przez ustrój "żrących wydzielin". W tym przypadku należy kompres zmienić na nowy. Przy każdej zmianie miejsca chore dokładnie umyć herbatą ziołową i osuszyć. Woda w kolanie zanika szybko, gdy kompresy zakładane są na noc i zawinięte wełnianym szalem.

Rozcieńczony wodą, sok świeżej kapusty jest doskonałym środkiem gojącym przy owrzodzeniu żołądka i dwunastnicy (witamina U), niedokwaśności i nadkwaśności - (w stanie początkowym), chorobach dróg oddechowych i strun głosowych, zapaleniach pęcherzyka żółciowego, chorobach wątroby i śledziony, cukrzycy, atonii jelit, zapaleniach okrężnicy i niedoczynności tarczycy.

  • Lars Hayden - "Kapusta dla zdrowia i urody" Kapusta w różnych odmianach i pod różnymi postaciami dość często gości na naszych stołach. Ale nie każdy wie, że jest to niemalże panaceum, czyli lek na wszystko. Dzięki tej książce dowiesz się o cudownych właściwościach kapusty, jak i kiedy ją stosować oraz jak ją przyrządzać, by była smaczna i zdrowa. Podstawowe odmiany kapusty (czy każdy wie, że kalafior i brokuł to też kapusta?)

  • Właściwości zdrowotne kapusty i zawarte w niej witaminy, minerały oraz inne ważne substancje

  • Najczęstsze choroby i dolegliwości oraz ich leczenie z wykorzystaniem kapusty

  • Przepisy na kapuściane dania, bardzo smaczne, a zarazem bardzo zdrowe

źródło: kdcBarbara Rias-Bucher - "Dieta kapuściana" Zupa kapuściana już od dziesięcioleci stanowi trzon diety, która bez potrzeby liczenia kalorii i bez obawy przed „niewłaściwym” odżywianiem wiedzie do pewnego sukcesu.

Dzieje się tak nie bez powodu.

  1. Zupa kapuściana zawiera mnóstwo składników pokarmowych, które oddziałują korzystnie na naszą przemianę materii. Należą do nich: pobudzająca spalanie cząsteczek tłuszczu w komórkach witamina C, bloker jedzenia, czyli pirydoksyna (witamina B 6), zapobiegająca ogólnemu osłabieniu i apatii tiamina, pomocny w usuwaniu z organizmu niestrawionych resztek pokarmu potas, a także niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego magnez.

  2. Nie może tu być mowy o uczuciu głodu, ponieważ nie ma lepszego sposobu na zapełnienie żołądka niż szuflowanie zupy.

  3. Talerz ciepłej zupy jest idealny w sytuacji, gdy człowiek pod względem fizycznym i psychicznym czuje się marnie.

  4. Owa magiczna zupa przywraca dobry nastrój, ponieważ kapusta zawiera aminokwas o nazwie tryptofan, z którego może powstawać hormon szczęścia serotonina.

źródło: kdc


Przepisy

Surówka z włoskiej kapusty

Składniki

  • ćwiartka kapusty włoskiej

  • marchew

  • mały seler - korzeń

  • mała pietruszka korzeń

  • nać pietruszki

  • śmietana kwaśna 18% ok 150ml

  • sól

  • pieprz

  • cukier

  • ocet ziołowy

Przygotowanie

Kapustę szatkujemy do naczynia, dodajemy startą marchew, seler, korzeń pietruszki i posiekaną nać pietruszki. Mieszamy. W dużej szklance mieszamy śmietanę z pieprzem i solą, dodajemy łyżeczkę cukru i łyżeczkę octu ziołowego. Wlewamy do warzyw i mieszamy, odstawiamy na chwilkę do lodówki by się "przegryzło " - gotowe:)


Surówka z białej kapusty

Składniki

  • 1 mała główka kapusty białej,

  • 1 mała marchewka,

  • pół cebuli,

  • 1 małe jabłko

  • sól,

  • pieprz,

  • cukier,

  • ocet,

  • oliwa z oliwek.

Opis przygotowania

Kapustę poszatkować lub drobno pokroić nożem, marchew zetrzeć na tarce, cebulę drobno pokroić w kostkę. Posypać łyżeczką soli, łyżeczką cukru, oprószyć delikatnie pieprzem, skropić octem i polać oliwą z oliwek. Wszystko dokładnie wymieszać i odstawić na 15 min., aby się przegryzło i aby kapusta zmiękła.


Surówka z czerwonej kapusty

Składniki

  • 1 mała czerwona kapusta

  • 1 duża cebula

  • 3 ogórki kwaszone

  • 2 duże słodkie jabłka

  • sól

  • pieprz

  • sok z cytryny

  • 1/2 łyżeczki musztardy

  • oliwa z oliwek

Opis przygotowania

Kapustę cienko poszatkować, zagotować wodę, wrzucić kapustę i obgotować około 1 -1,5 minuty, odcedzić na sitko. Przelać wszystko zimną wodą, dobrze odsączyć, kapustę przełożyć do szerokiego naczynia, dodać pokrojone kwaszone ogórki, cebulkę pokrojoną w drobną kostkę, utarte słodkie jabłka, sól, pieprz, sok z cytryny, musztardę, oliwę z oliwek. Wszystko dokładnie wymieszać, schłodzić w lodówce. Smacznego :)


Co może zwykła kapusta - wg ojca Grande

Zaobserwowałem z pewną satysfakcją, że społeczeństwo zaczęło się w ostatnich latach odnosić z szacunkiem do zwykłej polskiej białej

kapusty, surowej i zakiszonej, o której tyle naopowiadałem pacjentom, a także czytelnikom moich książek.

W domach codziennie ma być przyrządzona miska dobrej surówki zrobionej na sposób ukraiński:

  • dwie główki posiekanej cebuli lekko solimy i wyduszamy ręką, żeby zmiękła, po chwili dodajemy do niej kwaśną kapustę (w żadnym razie nie należy jej "prać", bo woda wypłucze to co wartościowe), sypiemy trochę cukru, dodajemy dwa potarkowane jabłka, wszystko mieszamy i omaszczamy olejem.

Takie danie ma stać na stole bez względu na porę dnia, żeby domownicy mogli sobie sięgać i podjadać. Dla tych, którzy zębów nie mają - zmielić surówkę w maszynce do mięsa na papkę, wcale nie mniej smaczną. Dostarczymy organizmom wielką ilość żelaza, odkwasimy lekko krwiobieg, wzmocnimy krwinki czerwone, a przy tym uchronimy się przed wszelkiego rodzaju stanami zapalnymi, wrzodami żołądka i dwunastnicy, w pewnym stopniu również przed rakiem.

Surowa biała kapusta również znakomicie nam służy. Gadają o niej, że wzdyma, tymczasem jest wręcz przeciwnie - silnie działa przeciwko wzdęciom, tylko trzeba ją odpowiednio przyrządzić w surówce:

  • kapustę siekamy, solimy i wygniatamy rękami, że aż chrzęści. Do tego posiekana, posolona i też wygnieciona cebula. Wszystko razem wymieszane ze śmietaną i odrobiną cukru.