Cząber

Cząber

  • - działa przeciwzapalnie

  • - ułatwia trawienie

  • - ma słabe działanie moczopędne

  • jako przyprawy używa się wierzchołków młodych ulistnionych pędów przed kwitnieniem. Nadaje się szczególnie do przyprawiania potraw z fasoli o grochu, soczewicy, kartoflanki. Dodaje się również do zupy na kilka minut przed zakończenie gotowania świeży lub suszony. Ze względu na silny aromat nie należy dodawać za dużo tej zieleniny. Można stosować do potraw z grzybów z wyjątkiem pieczarek. Nadaje się wybornie do przyprawiania baraniny i wołowiny. Można nim przyprawiać drób i mięsa mielone a także potrawy z ryb. Cząber poprawia trawienie, pobudza apetyt, działa przeciwbakteryjnie i przeciwrobaczycowo.

Cząber ogrodowy

przyprawą jest ziele o pieprznym smaku, intensywnym zapachu. Jest bardzo przydatny w kuchni dietetycznej, podobnie jak czarnuszka zastępuje z powodzeniem pieprz. Ziele nadaje się do potraw z warzyw strączkowych: zupy fasolówka, groch, soczewica, dania z ziemniaków i kapusty, mięs, sałatek, zup, grzybów, kiełbas, potraw z dziczyzny i jaj oraz do majonezów. Jest cennym dodatkiem do marynat, konserw mięsnych, rybnych, jarzynowych-zwłaszcza ogórków i kapusty. Posiekanymi listkami cząbru możesz posypać sałatę lub dodać ją zamiast cebuli do potraw mięsnych. Cząber podnosi także smak placków ziemniaczanych. Pamiętaj używaj cząbru z rozwagą, oznacza się silnym aromatem, który zagłusza inne. Nie należy gotować go razem z potrawą, lecz dodawać do niej na kilka minut przed zakończeniem gotowania, gdyż długo gotowany powoduje gorzknienie potraw.

Znany i uprawiany już w starożytnym Rzymie. Obecnie uprawiany w wielu krajach świata.

Surowiec: ziele Herba Saturejae. Zawiera 0,8-1,5% olejku lotnego (Oleum saturejae), złożonego z karwakolu i cymenu oraz garbniki, żywice i śluzy.

Działanie: Powstrzymuje nadmierną fermentacje i wzdęcia, pobudza trawienie, działa słabo moczopędnie i przeciwrobaczo. Stosuje się go przeciw pasożytom jelit, jako lek rozkurczowy w dolegliwościach przewodu pokarmowego oraz do kąpieli wzmacniających.

Zewnętrznie jest stosowany do kąpieli w stanach zapalnych skóry. W ukąszeniach owadów stosuje się napar z 25-30 g ziela na 1 l wody. Można również natrzeć swędzące miejsca sokiem ze świeżych liści. W kosmetyce cząber można stosować do maseczek ściągających oraz do przemywania tłustej cery.

Zbiór i suszenie: całą część nadziemną, bądź tylko same wierzchołki pędów ścina się w okresie kwitnienia (od lipca do września).