I forbindelse med præsentationen af den musik, du analyserer, kan det være en god ide at skitsere formen/strukturen. Det viser, at du har overblik, og det giver ikke mindst din læser et overblik.
Du kan med fordel vedlægge et bilag med en komplet formoversigt, hvori du også har gjort dig notater om andre forhold som fx de enkelte instrumenters rolle, om harmonik, instrumentation osv. (se eksempel længere nede på siden).
Det er vigtigt, at du konkluderer på din analyse af formen. Er der tale om en standardform (fx AABA, ABA, menuet, popform, udvidet popform) eller en mere kompleks form, der måske afviger fra det, vi kunne forvente?
Her ser du et eksempel på, hvordan man kan beskrive strukturen i et stykke musik (fra en opgave om Mingus, Coltrane og borgerrettighedskampen i musik og historie):