Мета: розвивати мовленнєво-комунікативні вміння п’ятикласників будувати тексти-розповіді в художньому стилі, враховуючи ситуацію спілкування.
Обладнання: підручник. – сторінка 96
Тип уроку: урок розвитку мовлення.
Хід уроку
1. Актуалізація опорних знань учнів
1. Прослухайте текст. З’ясуйте стиль мовлення. Виділіть у тексті складові частини розповіді (початок дії, її розгортання і завершення)- усно
Коли п’ятий клас навчання нарешті скінчився, на збори, присвячені цій знаменній події, прийшла і вчителька ботаніки Ірина Семенівна.
— Так от, любі діточки, — почала вона, — для того, щоб збудити вашу цікавість до нового предмета, щоб продовжити добру традицію наших старших класів, вам треба за літо зібрати колекцію комах.
Цим ботанічка натякала на гербарій рідного краю, який треба було зібрати минулого літа. Тоді ми й не думали збирати його, а потім Митько таки знайшов якийсь гербарій, ми його підписали і здали, навіть не поцікавившись, що воно таке. А потім до школи прибіг старший Митьків брат, з голосним скандалом забрав той альбом і нам’яв Митьковому вуха.
Виявилось, що то гербарій зовсім не рідного краю, бо містив зразки рослин Далекого Сходу, по-друге, він належав і не Митькові братові, а котромусь із його приятелів. А по-третє, з’ясувалося — приятель теж узяв його на два дні в себе на роботі (За Я. Стельмахом).
— Про які події розповідається в тексті (ті, що відбуваються в момент мовлення, чи ті, що вже відбулися)? Які мовні засоби вказують на це?
2. Творче спостереження з елементами аналізу.
А) Виконання вправи 238- усно
Б) Прочитайте твір-розповідь учня-п’ятикласника. Що виражає заголовок — тему чи основну думку?
— Знайдіть речення, що містить основну думку висловлювання.
— Якими словами підкреслено в тексті послідовність дій?
Мій робочий день
Я прокидаюсь о сьомій ранку. Потім застилаю ліжко, умиваюсь і снідаю. Після цього повторюю уроки і йду до школи.
Там я щодня одержую нові, цікаві й корисні знання. Крім цього, щопонеділка й щочетверга відвідую факультатив із німецької мови, а щосереди займаюсь у спортивній секції з баскетболу.
Після ніколи приходжу додому й обідаю. Потім я відпочиваю: дивлюся телевізор, читаю цікаві книжки або слухаю музику. Після нетривалого відпочинку починаю вчити уроки: спочатку ті, що треба робити письмово, потім — усні.
Вечеряю о сьомій годині вечора, а близько дев’ятої лягаю спати. Так проходить мій робочий день. (З кн. «400 творів»)
— На основі поданого зразка складіть власну розповідь - вправа 239 – письмово