В.Винниченко. «Федько – халамидник». Щедрий на добро внутрішній світ героя. Федько як особистість.
Мета : продовжити та систематизувати роботу над змістом оповідання для розкриття внутрішнього світу головного героя
Уміти: характеризувати образ Федька, визначити риси його характеру, пояснювати причини вчинків, добирати цитати на підтвердження власних думок та міркувань, висловлювати судження про важливість і цінність прояву найкращих людських якостей, виконувати творчі завдання.
Хід уроку
1. Оголошення теми, мети уроку
2. Пояснення епіграфа уроку
3. З’ясування емоційної готовності учнів до уроку: технологія «Озвучення очікування результатів»: учні закінчують речення, дане вчителем «Думаю, робота над образом Федька буде цікавою і повчальною, бо»
Запишіть тему та епіграф у зошити .А які ж цілі поставимо для себе?
Я хочу, щоб на уроці ми знайшли відповідь на запитання : «Що прикрашає людину?» А також ми маємо з 'ясувати, яким був Федько насправді та довести, що його внутрішній світ багатий на добро.
ІІ Актуалізація досвіду і корекція опорних знань
- Щоб ваші очікування здійснилися, дуже важливо на уроці добре попрацювати: зустрітися з героями, проаналізувати їх дії та вчинки, а особливу увагу звернути на головного героя – Федька, згадати зміст оповідання.
Для цього ми виконаємо тестове завдання «Чи уважний ти читач?» - письмово
1. Вкажіть, що було улюбленою розвагою дітей передмістя:
а) пускати паперового змія,
б) грати в футбол,
в) грати в індіанців.
Федько сидить у себе на воротях, як:
а) Змій Горинич,
б) Соловей – розбійник,
в) Робін Гуд.
3Що любив одбирати у дітей Федько?
А) повітряних зміїв
Б) книжки
В) морозиво
4. Вкажіть, за що батько Федька – халамидника давав синові 2 – 3 копійки після суворого покарання:
а) щоб загладити свою суворість,
б) за те, що Федько добре вчиться,
в) за те, що Федько правду говорить.
5.За що найбільше діставалося Федькові?
а) Він спокушав на свої розваги Толю,
б) він погано вчився і не слухав учителів на уроках,
в) він віднімав іграшки в дітей.
6.Толю хлопці називалиА)… (бабою) Б) дідом В)дядьком
7 З чим порівнюється Федько на крижині
а) з великою мухою,
б) з маленькою комашиною,
в) з довгоногим комаром.
8 В яку погоду любив гуляти з друзями Федько?
А) у ясну погоду
Б) у дощ, зливу
В) у вітряну, щоб легше було пускати повітряних зміїв
9 Чого не любив Федько і за це його схвалював батько
А) ображати дівчат
Б) знущатися з товаришів
В) брехати і товаришів видавати
10 Укажіть, яка риса характеру Федька проявляється, коли він підтверджує брехливе звинувачення Толі
А) слабкодухість
Б) страх
В) шляхетність, благородність
11 Визначте, ким був Толя
А) син приятелів Федькових батьків
Б) син хазяїна будинку, де мешкала родина Федька
В) племінник батька Федька
12 Укажіть, що відчували діти (окрім Толі), коли ховали Федька – халамидника
А) сум, жаль
Б) зловтішність
(Перевірка)
- Результати тестових завдань свідчать, що ви добре виконали один із пунктів свого домашнього завдання і знаєте зміст оповідання, а це допоможе сьогодні у подальшій роботі.
ІІІ. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
1. Аналіз образу головного героя: евристична бесіда.
Учитель. З розповіді матері В.Винниченка, записаної його дружиною, читаємо, що в дитинстві В. Винниченко був гордим, сильним, вольовим, незалежним, правдолюбцем, і цим він виділявся серед своїх ровесників.
а) Кого з героїв оповідання нагадує вам В. Винниченко?
б) І чим саме?
Теоретична хвилинка (у книгах – стор. 80)
Люди, зображені в художніх творах, - герої твору. Одні персонажі беруть у подіях більшу участь, тому їх називають головними дійовими особами. Інші виступають лише в деяких епізодах – це другорядні дійові особи.
в) Заповнимо схему «Головні та другорядні герої оповідання»
Робота зі схемою «Головні та другорядні герої оповідання»
- Хто в центрі розповіді?
- А хто оточує Федька?
Учитель. А якою ж були родини Федька і Толі?
Розповіді учнів про родини Федька і Толика
Родина Федька
Бідна родина, батько тяжко працює, завжди стомлений і сердитий. Хвороба й нужда пригнічували його. У пориві злості часто бив сина, хоча й поважав за чесність.
Мати постійно боялася, що за Федькові провини їх виженуть із квартири. Вона була неласкава до Федька, називала його «ірод», «ідол», «люципер», «мурло репане». Увесь час вимагає від чоловіка, щоб той суворо покарав сина. Безсердечна, знервована, весь час сердита.
Хлопчику не вистачало материнського тепла, ніжності, ласки, добрих слів; батькового розуміння, підтримки.
- А як живе родина Толі?
Родина Толі
Благородна багата родина. У домі лунає музика, тепло й затишно. Батько походжає собі по просторій хаті, задумливо слухаючи музику. Мати грає на роялі. Ні сварок у них, ні бруду, ні клопоту. Пожильці їм несуть плату за квартири, мужики за землю гроші везуть.
Мати – «жінка чула й делікатна», трохи на вмлівала, коли бачила сина брудним.
Батьки Толі зневажали простих людей, забороняли гратися з «вуличними хлопцями».
Якими ж виросли хлопці в цих родинах
Розподіли риси характеру хлопців - письмово
Прочитайте сценку
М. Чому ти у мене такий неслух,» сибіряка» ? Ось прийде батько з роботи , ось почекай-почекай! ( Федько сидить і колупає край столу. Заходить батько)
М. А ось і тато! Дай своєму синочкові прочуханки.
Б. Що? Вже знов?
М. Та знов із хазяйським синочком водиться. Знову вимастив його, носа розбив. Та й горобців драли .
Б. Правда то?(допитується тато. Федько мовчить). У кого я питаю?! Правда то, що мати говорить?
Ф. Правда.(тихо)
Б. Ти лазив з Толею драти горобців?
Ф. Лазив.(Відповідає сумно)
Б. Ти порвав йому штанці?
Ф. Він сам порвав. Не вміє лазити, а береться. Хай не лізе.(Мати лається)
М. Та як ти смієш так говорити? То дитина благородна, ніжна, а ти, мужиченя репане. Та через тебе нас з квартирі виженуть…Щоб ти не смів підходити до нього. Із свинопасами тобі гратись, а не з благородними дітьми. Нещастячко ти моє!..(свариться на батька) А батько нічого йому не скаже,роби, синку, що хочеш, бий дітей,хай нас виженуть з кватирі… (Батько мовчить. Думає).
Б.Скидай штани! (звертається до Федька)
Ф. За віщо?(питається тихенько)
Б. За те, що водишся з благородними дітьми. Я тобі, паршивцю, скільки раз казав: не смій з панами водитися. Не кумпанія вони тобі.
Ф. Та я з ним не водюсь, він сам лізе.
Б. Жени його під три чорти від себе… Яка він тобі кумпанія? Лягай!
А: Вибивши «сибіряку», батько виймає з кишені 2-3 копійки і дає йому за те, що не бреше, а говорить правду.
Учитель. Добрий і порядний Федько помирає. Така світла душа гине у темному нещадному світі, де панують ті, хто має гроші, та не має совісті і серця. Помираючи, Федько у маренні «все чогось допитувався у Толі». Можливо, він питав у панича, чи бува не прокинулася в нього совість, чи не розповів він батькам, як усе було насправді.
Ні, трагічна смерть Федька не змусила Толю замислитися про свій підлий і жорстокий учинок, не пробудила в ньому нічого людяного і доброго.
Тому і зосереджує В.Винниченко свій останній погляд у творі на Толі.
«А йому було цікаво подивитись, як будуть ховати Федька-халамидника.
Коли Федькова труна сховалася за рогом вулиці й не було вже нікого видно, Толя одійшов од вікна, перекрутився на одній нозі й побіг гратися з чижиком.
Цього чижика він сказав Федьковій матері віддати йому, бо він його виграв у Федька».
У світі, в якому панує підлість і жорстокість, немає місця для доброго і порядного Федька. У ньому залишаються панувати бездушні і підлі паничі, такі, як Толя. Мабуть, саме про це розповів В.Винниченко в оповіданні «Федько-халамидник».
А зараз для вас несподіванка. Деякі учні отримали напередодні уроку завдання :
виступити в ролі батьків Федька та його друзів після трагічних подій .Свій варіант пропонують нам
МАТИ ФЕДЬКА
«Я – велика грішниця. У мене був синок Федько. Він ріс розбишакуватим, неслухняним, змалку завдавав нам багато клопоту. Через нього ми ледь не втратили квартиру. Я весь час його сварила, ніколи не була ласкавою й ніжною з сином. Тільки тепер, коли його не стало, нам розповіли, яким добрим і сміливим він був, як двічі рятував хазяйського синка – на річці та взявши провину за його поведінку на себе. Ніколи не пробачу собі, що вдарила сина по голові, він аж упав на одне коліно. Федька треба було негайно забирати додому, зігріти й лікувати, а не бити й лаяти на морозі. Тепер мені залишається тільки каятися й сумувати.»
БАТЬКО ФЕДЬКА
«Злидні, виснажлива робота, нарікання дружини на погану поведінку сина зробили мене злим і жорстоким. Я ніколи по-доброму не спілкувався з Федьком, не приділяв йому уваги, лише бив. І за що? За дитячі пустощі. А як я лютував, коли жінка розповіла про пригоду на річці, і так жорстоко бив хлопця, шарпав його за руку. Потім ми з дружиною дуже переживали, не відходили від ліжка Федька, але смерть поборола. Немає мені пробачення.»
Учитель. Федько –ваш ровесник. Не секрет , що сучасні діти дуже часто наражають себе на небезпеку, роблячи неправильний вибір. Я пропоную вам скласти , використовуючи спонукальні речення ,поради ровесникам, аби їх оминула доля Федька.
Творче завдання «Поради ровеснику» -ваша письмова робота