Тема: Прислів’я та приказки..
Мета: знати прислів’я та приказки
Епіграф уроку.
Народ скаже, як зав’яже
Прислів’я
Перебіг уроку.
Актуалізація суб’єктивного досвіду й опорних знань.
1. Прочитайте, будь ласка, оповідання Сенченка «Де сім
господинь, там хата неметена».
У нас в хаті небагато дівчаток. Тільки Оксана та Юля, та Марина, та
Христя, та Катря, та Оля, та Аліна...
Порахуйте, скільки їх?
Мама каже:
- Оксано, хату підмети!
- Добре,- озивається Оксана, та тільки мама за двері,- кричить:
- Юлько, хату підмети! Кому кажу?
- А Юля відповідає:
- І не подумаю. Хіба немає меншого за мене? Он Христя. Чуєш,
Христе? Хату підмети, мама сказала!
- А чого це мені підмітати? – розсердилася Христя.
- Я он і місяць тому підмітала, і ще раніше – влітку... І минулого
року раз... Я не хочу. Я не маленька. Он Катря без діла сидить. Чуєш, Катре,
хату підмети.
- Ен, яка, - обізвалася Катря, - а ось і не підмету. То тобі Христя
сказала, щоб підмела. Так що можеш! Та й Ольга у нас є. Чого це Ольці така
полегкість, що вона ніколи за віник не візьметься? А вже їй сім років. Чуєш,
Олько, кидай свої ляльки. Віник бери. Хату підмітай!
- Ось ще мені лихо, - захлипала Оля. Все Олько та Олько! Не хочу
я підмітати. Он Лінка нічого не робить. Кажуть: маленька. А яка вона
маленька , коли їй вже п , коли їй вже п’ять років? Хай привчається, а то
виросте за нашими спинами і не знатиме, як мамі допомагати. Чуєш, Лінко,
віник бери!
- Ліна не опиралася. Взяла віник і як почала підмітати. Кушпель
таку збила, що і в хаті нічого не видно.
- Зайшла мама, взялася за серце.
- Лишенько моє, лишенько! Правду люди кажуть: де сім
господинь, там хата неметена.
2. «Займи позицію».
- Що вам сподобалося, а що не сподобалося у прослуханому
оповіданні?
- Чи відповідає його зміст назві?
- Чи знаєте ви, як називається вислів, винесений у заголовок
твору?
ІІ. Людська пам’ять здатна зберігати чимало корисної інформації, але
найкраще запам’ятовуються короткі, влучні вислови, пов’язані з яскравим
образом, із життєвим досвідом людини. Зразки таких повчальних прислів’їв
і приказок часто підказують людині, як вчинити. Тому ці фольклорні
перлини добре запам’ятовуються, служать своєрідним дороговказом у житті.
Недарма ж епіграфом уроку є прислів’я «Народ скаже, як зав’яже».
Прислів’я та приказки вживаються у мові тоді, коли треба наголосити,
підкреслити. Виділити основну думку із усього перед тим сказаного або дати
лаконічну оцінку побаченому, почутому, зробленому. Між прислів’ями та
приказками багато схожого, але є й відмінне.
3. Робота з підручником. Відкрийте, будь ласка, підручник,
сторінки 126 - 129, зачитайте визначення, що називається прислів’ям і приказкою, запишіть у зошит, опрацюйте матеріал підручника
4.Висновок..Доповнити незакінчені прислів’я.
Згода будує, а... (незгода руйнує)
Під лежачий камінь... ( вода не тече)
Книга вчить... ( як на світі жить )
Слово не горобець... ( вилетить не спіймаєш )
ІІ група. Перетворити загадки на прислів’я і приказки.
На вазі не зважиш, на базарі не купиш ( розум на вазі не зважиш і на
базарі не купиш)
Що вовка годує? ( вовка ноги годують).