השופטים שמאחורי הסחבת: עיכוב נוסח השופט בן ארי

הכתבה השופטים שמאחורי הסחבת: עיכוב נוסח השופט בן ארי , ענת רואה , כלכליסט , מאי 2010

אחת התלונות המוצדקות בדו"ח נציב התלונות על השופטים היא זו נגד השופט אריאל בן ארי מביהמ"ש לענייני משפחה, שמעכב יותר משנתיים החלטה פשוטה העלולה לגרום נזק כספי כבד לרוכשת דירה

דו"ח נציב תלונות הציבור על שופטים שפורסם בשבוע שעבר קבע כי 44% מהתלונות המוצדקות עניינן סחבת ועיכוב הליכים. לידי "כלכליסט" הגיעה אחת התלונות שטופלו במהלך 2009 על ידי הנציב, השופט בדימוס אליעזר גולדברג, שעניינה סחבת בלתי סבירה שהובילה לתלונה נגד השופט אריאל שמעון בן ארי מבית המשפט לענייני משפחה ברמת גן. מההחלטה עולה כי זה לא המקרה היחיד שבו השופט בן ארי מעכב החלטות ופסקי דין.

המתלוננת, המיוצגת באמצעות עו"ד יאיר בן דוד, התלוננה על כך שהשופט נמנע ממתן החלטה בתיק ובכך נגרם לה גם נזק כספי משמעותי מלבד עינוי הדין. המתלוננת היתה אמורה לרכוש דירה שהוצעה למכירה על ידי מנהל עיזבון בפברואר 2007. לטענתה, בתחילת 2008 הסתיימו הדיונים בתיק, אך השופט נמנע ממתן החלטה שתאשר את ביצוע עסקת המכר.

"הפניות לא הועילו"

לפי התלונה, האשה, שחתמה על חוזה הרכישה של הדירה בפברואר 2007, לא ידעה עד למועד התלונה שהגישה בספטמבר 2009 אם הדירה ששילמה מקדמה בגינה אכן שלה. אם העסקה לא תאושר, ייגרם לה נזק ממשי, שכן מחירי הדירות עלו מאוד מאז 2007 והיום היא תתקשה לרכוש דירה דומה במחיר זהה.

בתלונה נכתב כי במהלך התקופה שחלפה פנתה המתלוננת כמה פעמים למרכז המידע הארצי של בתי המשפט וקיבלה תשובה כי התיק מצוי בלשכת השופט "וממתין למתן החלטה עם תיקים נוספים רבים, וכי יש תלונות רבות נגד כבוד השופט בעניין סחבת בתיקים המצויים בטיפולו". במרץ 2009, נטען, פנתה המתלוננת באמצעות עו"ד בן דוד לסגן נשיא בית המשפט, השופט יצחק שנהב, אך הפניות לא הועילו. לפיכך הוגשה התלונה.

באוקטובר 2009 ניתנה החלטת הנציב, ובה נכתב כי בבירור שנערך עם השופט בן ארי הוא הביע צער על העיכוב וציין כי בימים אלה הוא פועל באופן אינטנסיבי לחיסול הפיגורים במתן החלטות ופסקי דין בתיקים נוספים שבטיפולו. "מדובר בעיכוב במתן החלטה בבקשה פשוטה יחסית לאישור עסקת מכר. כבוד השופט לא מצא לנכון לזרז את מתן ההחלטה, וגם כאשר הוגשו לו כמה בקשות למתן החלטה ובהן צוינו הנזקים הנגרמים למתלוננת עקב העיכוב, לא זכו הבקשות להתייחסות ולא ניתנה החלטה", כתב גולדברג.

עותק לביניש

בנסיבות העניין קבע גולדברג כי הוא אינו מסתפק רק במסקנה שלפיה התלונה נמצאה מוצדקת, אלא אף סבור כי המקרה מחייב את תשומת לבה של נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש שאליה הועבר עותק מההחלטה, כמו גם למנהל בתי המשפט משה גל ושר המשפטים פרופ' יעקב נאמן.

ככל הידוע, לא ננקטו סנקציות כלשהן נגד השופט בן ארי. מדוברות בתי המשפט לא נמסרה תגובה.