היזהרו ממשככי כאבים

הכתבה היזהרו ממשככי כאבים , זיוה מוגרבי , ישראל היום , מרץ 2008

לרגל יום הכליה הבינלאומי, רופאים מזהירים: שימוש ממושך בתרופות להקלת כאבים עלול לגרום לאי־ספיקת כליות ? בין התרופות המסוכנות: אדוויל ואופטלגין

רופאים מזהירים כי שימוש ממושך בתרופות לשיכוך כאבים, שרובן אף נמכרות ללא מרשם רופא, עלול לפגוע בתפקודי הכליות ואף לגרום להן לנזק בלתי הפיך.

אזהרה חמורה זו הוצגה אתמול במהלך מסיבת עיתונאים שנערכה לרגל יום הכליה הבינלאומי שיצוין מחרתיים. האזהרה מתייחסת לת־ רופות שמיועדות להקלה על כאבים שונים כמו כאבי מחזור, ראש ושרי־ רים, בהן אדוויל, נורופן, אופטלגין, נקסין, וולטרן, אטופן וארקוקסיה.

"אחת ההשפעות של תכשירים נו־ גדי כאבים היא היחלשות זרימת הדם לכליה, מה שפוגע בתפקודה," הבהירה מנהלת המכון הנפרולוגי במרכז הרפואי הלל יפה, ד"ר נעה בררינאי, "שימוש ממושך בתרופות כאלה עלול לגרום להפרשה מוגברת של חלבון בשתן ולנזק בלתי הפיך לכליה."

מנהל היחידה לנפרולוגיה במרכז הרפואי בשערי צדק, ד"ר יצחק סלוטקי, הוסיף: "הגיעו אלי בנות צעירות שנהגו לקחת אדוויל בתקופת המחזור כדי לשכך כאבים, והן הגיעו למצב של אי-ספיקת כליות חריפה."

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "לא ידוע על סכנה מהותית בצריכת משככי כאבים. יחד עם זאת, מומ־ לץ תמיד לקרוא את ההוראות לצרכן ולהיוועץ עם רופא."

יום הכליה הבינלאומי מצוין לרא־ שונה השנה בארץ ומטרתו להעלות את המודעות למחלת כליות כרונית ולהביא לאבחון מוקדם שלה בקרב אוכלוסייה שנמצאת בסיכון. במסגרת מסיבת העיתונאים אתמול הוצגו גם נתונים מדאיגים על שכי־ חות המחלה. כ־ 400 אלף איש בישראל בשנות ה־ 50-40 לחייהם סובלים ממחלת כליה כרונית בשלב מתקדם. עוד עולה, כי אחד מכל עשרה אנשים בישראל צפוי לחלות במחלת כליה כרונית, ובקרב בני 60 ומעלה שיעור התחלואה אף גבוה יותר ועומד על אדם אחד מתוך שלושה. על פי נתוני הלשכה המרכזית לס־ טטיסטיקה, בעשור האחרון נרשם גידול מתמשך בשיעורי התמותה ממחלת כליה לעומת שיעורי התמותה ממחלות סרטן שונות.

"אבחון מוקדם יכול להציל חיים," הדגיש ד"ר סלוטקי, "ואף לחסוך תחלואה ותמותה למערכת הבריאות במאות שקלים מסך ההוצאות על טיפולי דיאליזה." היעדר מודעות בציבור ובמערכת הבריאות מחמיר את שכיחות המחלה וגורם לכך שכ- 50 אחוז מהחולים מאובחנים רק בשלב הסופני של המחלה.

אבחון מוקדם נעשה באמצעות בדיקות דם ושתן ועשוי למנוע את הידרדרות המחלה למצב סופני שמחייב טיפול בדיאליזה או השתלת כליה.