עדויות ממעון גילעם - "המדריך הפשיט אותי ונתן לי מכות רצח"

עדויות ממעון גילעם - "המדריך הפשיט אותי ונתן לי מכות רצח" , הארץ , נובמבר 2006 - מאת ניב חכלילי ואסתי אהרונוביץ

לפני כחודש פירסם מוסף "הארץ" כתבה על הנעשה במעון הנוער גיל-עם שבקרית אתא. מטרתו המוצהרת של המוסד היא להעניק מענה טיפולי לנערים שנפלטו מכל מסגרת אחרת, אולם בפועל נחשפו עדויות קשות על המתחולל בין כתלי המקום. הנה שני קטעי עדויות של נערים חוסים:

"המקלחות היו מקום פרוץ ופתוח. אני זוכר שתמיד היה שם קר... היו מקרים במקלחות... הפשיטו ילדים, שפכו עליהם מים קרים. בלילה המדריך היה מעדיף ללכת לישון. היו נועלים אותנו בחדרים. היינו נעולים בביתן כ-12 עד 20 נערים. בלילה אתה לא ישן. הפחד חזק. פחד מנערים שיפגעו בך, היו מקרים של דקירות סכין או חפצים חדים. הרבה פעמים חשבתי לברוח משם, אבל פחדתי להסתבך יותר" (א', נער שחסה בגיל-עם)

"הגעתי לגיל-עם בגיל 14 והייתי שם שנתיים. הייתי בהמון תקריות של אלימות. אלימות בין הנערים וגם אלימות של המדריכים נגד הנערים. אף אחד לא רצה להתלונן במשטרה... המדריכים נהגו לאיים. 'נפתח לך תיק'. מה היה הדבר הכי אלים שחוויתי? אחד המדריכים לקח נונצ'קו, לקח אותי לבידוד, הפשיט אותי והכניס לי מכות רצח. זה היה בחורף, נשארתי שם לבד, כל הלילה, עירום. הייתי ילד בן 14" (חוסה בגיל-עם)

בינואר באה ש', סטודנטית לחינוך העובדת עם נערים במעון, לפגישה השבועית עם ד', בן 16 וחצי. בתחילת הפגישה, קרא לנער מדריך וביקש שייגש אליו. הנער ענה כי הוא בפגישה עם ש'. מכאן ההידרדרות לאלימות היתה מהירה: "המדריך לקח בכוח את ד' לביתן שבו הוא גר, משם נשמעו צעקות וקללות. הוא הוציא את ד' החוצה כשהוא אוחז את ידיו מאחורי הגב והוביל אותו לבידוד... הוא פשוט זרק את ד' על הרצפה והטיח את ראשו במדרכה... המדריך הסתער עליו כאילו שעומד מולו מחבל חמוש והתחיל להכות אותו מכות איומות" (ש', סטודנטית העובדת עם נערים במעון)