מנכ"ל, באדיבות שולה זקן

שולה זקן

המאמר מנכ"ל, באדיבות שולה זקן , ישראל היום, מרדכי גילת , 04 בדצמבר 2009

איך נקשר שם מנכ"ל קופת חולים מאוחדת, שמואל מועלם, עם שולה זקן ואחיה יורם קרשי. הטלטלה והסערה בצמרת הקופה. פרסום ראשון: שמות ארבע חברות תרופות שהשתתפו במימון טובות ההנאה להנהלת הקופה ¬ מועלם: מדובר בהשמצות פרועות. וגם: כוננות דליה איציק ומילה טובה על נתניה.

הכתבה שפורסמה כאן בשבוע שעבר על חגיגות השחיתות בארץ ובחו"ל של בכירי קופת חולים מאוחדת - אלה שטסו לחו"ל והתארחו בבתי מלון מפוארים על חשבון חברות תרופות - הניבה תזכורת מעניינת של אחד הקוראים: "תבדקו מה היו קשריו של שמואל מועלם עם שולה זקן ובעיקר עם אחיה יורם קרשי ותבינו מי האיש" אמר מי שעוקב שנים אחרי התנהלות מועלם בקופת החולים ומחוצה לה. "שום דבר ממה שפירסמתם אינו יכול להפתיע אותי."

איך אם כן קשר עצמו שמואל מועלם עם הצמד חמד הזה על פי אותו קורא ויודעי סוד אחרים? קרשי מתברר ניצל את מינוי אחותו למנהלת לשכת ראש הממשלה כדי להרחיב את מעגל לקוחותיו ועיסוקיו כמאכער וכלוביסט. הוא ניצל את קשריו איתה כדי לפתוח דלתות לקדם עסקים אישיים לגזור קופון נאה וליצור קשרים במקומות הנכונים. שולה תסדר נהגו להתבדח במשרד ראש הממשלה ושמואל מועלם כנראה שמע זאת. ב- 2006 כאשר התלקחה המלחמה על ירושת קודמו עוזי סלנט הוא גייס לעזרתו את קרשי ששירת כבר את הקופה והשתמש בו בחשאי לצרכיו הפרטיים.

מועלם נעזר בו בקרבות לכיבוש כיסא המנכ"ל ולמניעת בחירת סלנט ליו"ר ההנהלה. המשימה שהוא הטיל על קרשי היתה ברורה: להגיע לשר האוצר דאז אברהם הירשזון ולשר הבריאות יעקב בן יזרי ולרתום אותם לעזרתו. בין היתר התבקש קרשי למסור מכתב חשוב לשר בן יזרי מיד אחרי ישיבת ממשלה מסוימת וכדי שהמכתב יימסר במועדו ובצורה אישית הכניסה זקן את אחיה למה שזכה לכינוי "מתחם הישיבות הסגור במשרד ראש הממשלה". על פי תחקיר "מוסף הארץ" היא גם היתה זו שהוציאה את השר מישיבת הממשלה כדי שיקבל מאחיה את המכתב.

זקן הבינה את חומרת מעשיה ובאחת ההזדמנויות נתנה לכך ביטוי בשיחה עם ידיד: "אני עלולה לאבד את מקום העבודה שלי" אמרה כמי שיודעת שהיא חוצה קווים אדומים. בפועל התגלה שהיא לא נחה לרגע. היא לא חדלה לנצל את מעמדה לקידום עסקיו של אחיה כפי שמלמדים גם תיקי המשטרה בפרשיות רשות המסים וקרשי מצידו הפך לאדם מבוקש בענף קידום המינויים בשירות הציבורי. אחד הנהנים מכך היה שמואל מועלם שכבש בסוף את כורסת המנכ"ל. הוא היה אסיר תודה לאח ולאחות החביבים שבחרו להתייצב לצידו.

מאז הרומן החם של מועלם עם הצמד הזה מצא עצמו קרשי על ספסל הנאשמים בפרשיות רשות המסים (התביעה מייחסת לו מתן שוחד) וזקן כנאשמת במעשי מרמה בתיקי אהוד אולמרט. מועלם לעומת זאת מוצא עצמו היום בעימות קשה מול אנשי מבקר המדינה. הם מגלים בו ובמקורביו עניין רב כבר קרוב לשנה.

"נפרצו כל הגבולות"

הקורא חד הזיכרון שהחזיר אותנו באחת לקשרי שולה זקן ויורם קרשי - לא היה היחיד שביקש להגיב על הפרסום כאן בשבוע שעבר. היו רבים נוספים שעשו זאת. חלק מהם ביקשו למסור לנו מידע פנימי נוסף על המתרחש במקום המופקר הזה אחרים ביקשו לדעת מיהן חברות התרופות שמימנו במיליוני שקלים את הנופשונים בארץ ובעולם של המנכ"ל שמואל מועלם של חברי הנהלה של המבקר הפנימי ושל רבים אחרים. הם ביקשו לדעת מה היה היקף עיסקות הרכש עם אותן חברות "תורמות" מי ממקבלי המתת בצמרת הקופה התפטר בינתיים מאז פרסום הפרשה ומה עושה מבקר המדינה כדי שהתפוחים הרקובים יסולקו הביתה.

השאלות האלה היו במקומן ובעזרת עמיתיי עוזי דיין ומיכל שבת אשיב עליהן אחת אחת. הראשונה: חברת התרופות שבשנת 2006 למשל תרמה את הסכום הגבוה ביותר לכנס בודד בחו"ל כ- 200 אלף שקלים היא חברת בת של טבע (סולומון לוין ואלשטיין בע"מ). על פי גורמים בקופת חולים מאוחדת מחזור עסקיה עם הקופה התקרב באותה שנה ל- 65 מיליוני שקלים.

במקום השני ב2006-נמצאת חברת רוש שתרמה 122 אלף שקלים ושמחזור עסקיה עם המאוחדת התקרב ל- 30 מיליוני שקלים. חברת בת של ג'ונסון אנד ג'ונסון תרמה באותה שנה 100 אלף שקלים כשמחזור עסקיה נגע בשני מיליוני שקלים וחברת "גלקסו סמית קליין ישראל" תרמה 80 אלף שקלים. מחזור עסקיה הגיע באותה שנה לעשרה מיליוני שקלים.

גורם בקופת החולים מדגיש כי אלה הן רק הדוגמאות ושבסך הכל עשרות חברות של תרופות וציוד רפואי נענו לפניית ההנהלת הקופה. "כשכתבתם לפני שבוע 'חגיגה' ", אמר "לא טעיתם ולא הפרזתם במילה. החבר'ה חגגו בלי פחד ואפשר להבין מדוע: אם מצד אחד המנכ"ל טס לחו"ל בלי לשלם ואחריו חברי הנהלה אחרים ומצד שני המבקר הפנימי טס למלונות ולכפרי הנופש בחו"ל חינם אין כסף - הכל בעצם מותר. נפרצו כאן כל הגבולות."

הם נפרצו גם משום שחברים בוועד המפקח כמו ד"ר יוסף שיקלוש ורבקה שריר אשתו של שר המשפטים לשעבר אברהם שריר חגגו בארץ ובעולם בלי לשלם?

"נכון המעשים האלה בקופה הפכו לנורמה ועכשיו החברים המסתבכים אינם מבינים מה רוצים מהחיים שלהם. הם עדיין לא הפנימו שכל אחד מהם עלול להיחקר בקרוב כחשוד בקבלת שוחד."

דוכנים ב- 200 אלף שקל

מה טוענות חברות התרופות בתשובה לשאלות "ישראל היום?"

תשובותיהן כמה לא מפתיע דומות: כולן מדברות על חסויות על דוכנים על מתן זכויות להרצאות שיווקיות ועל כך שמקובל לתמוך בכנסים רפואיים כדי להרחיב את הידע ולחשוף את מוצרי החברה.

במילים אחרות: הן מנסות לשכנע אותנו שהצבת כמה דוכנים והפצת פלקטים וחומר הסברה עלו להן 80 אלף שקלים 100 אלף שקלים ובמקרה אחד אפילו 200 אלף שקלים ויותר. הן מנסות למכור לציבור גרסה שאינה מחזיקה מים.

מה קורה בקופת החולים מאז פרסום הכתבה כאן?

על פי בדיקת שבת ודיין מיהרו אנשי גילדת מועלם לשלב ידיים והם מנסים לגונן זה על זה. מועלם לא כינס את ההנהלה לדיון בנושא ועדיין לא החזיר את המפתחות; המבקר הפנימי דוד סומך ממקבלי המתנות, נצמד הלאה לכיסאו בחסות מועלם; חברת הוועד המפקח רבקה שריר בחרה גם היא בדרך דומה וכך מתנהגים בינתיים גם יו"ר הוועד המפקח עו"ד עצמון יניב וסגנו.

השורה התחתונה: בעלי התפקידים הכי רגישים בקופה ממשיכים לשמור על מועלם. מועלם מצידו שומר עליהם. כולם מרוצים בינתיים.

שמואל מועלם מכחיש

היכן עומדת עכשיו הפרשה מבחינת מבקר המדינה?

סמוך מאוד לקו הגמר. זה לפחות מה שטוענים דובריו. במשרד הזה מתעקשים שהצוותים השונים הגיעו בעצם אל קו הסיום ושמדובר באוסף חומרי נפץ בים של עובדות מדהימות בחשדות למעשי מרמה ובהוכחות לכאורה להשמדת ראיות ולשיבוש החקירה.

ביום א' השבוע פירסמנו את הודעת מבקר המדינה שלפיה כבר העביר תיק חקירה ראשון בחשד לשחיתות בקופ"ח מאוחדת ליועץ המשפטי לממשלה. הוא המליץ על פתיחת חקירה פלילית וזו אכן נפתחה ביחידה לחקירות כלכליות במשטרה. החומר שהועבר אומר מי שמכיר אותו אכן חמור ביותר.

היום אפשר ללכת צעד אחד קדימה ולספר שתיק נוסף בפרשיות המאוחדת חמור לא פחות הועבר גם הוא ליועץ המשפטי לממשלה. גם בו ממליץ המבקר מיכה לינדנשטראוס לפתוח בחקירה פלילית. יודגש כי המנכ"ל מועלם אינו חשוד אישית בפרשיות הללו.

מה תגובת מועלם בעניין השימוש שעשה ביורם קרשי ובשולה זקן ובכך שלא הוא ולא אחרים הסיקו עד כה מסקנות אישיות?

ראשית מזכירים לנו דוברי הקופה בחירת מועלם למנכ"ל אושרה בידי בג"ץ. שנית מאז כניסתו לתפקיד הוא עוסק בקידום הקופה בתיקון ליקויים ובקביעת נוהלי עבודה. זאת גם במחיר של שינוי נורמות שהיו נהוגות בקופה.

בהידרשם לפרשת קרשי כותבים הדוברים כי מאז נובמבר 2003 ועד דצמבר 2006 הועסק קרשי כלוביסט בכנסת וקיבל שכר חודשי של 7,500 שקלים. עבודתו של קרשי הופסקה לדבריהם עוד לפני כניסת מועלם לתפקידו והוא הוחלף בלוביסט אחר.

מה בעניין העזרה שהגיש קרשי באמצעות אחותו למועלם ומי שילם תמורתה?

תגובת מועלם שבזהירות המתבקשת אומר שאינה אמת: "השירותים שניתנו על ידי קרשי נגעו לקידום הקופה ולאינטרסים שלה ולא לקידום של אדם כזה או אחר."

דוברי מועלם מוסיפים: "יודגש כי מועלם הומלץ לתפקידו על ידי ועדת איתור וההנהלה היא שמינתה אותו על פי תקנון הקופה. דומה כי בשעה שהמינוי מצוי בידי הנהלת הקופה (ולא פוליטיקאים) ונבחן בידי בג"ץ אין תועלת בניסיון לקידום המינוי כפי שאתה רומז באמצעות פוליטיקאים."

על מעורבות שולה זקן נאמר בתגובה: "מעולם לא ביקש ממנה מועלם לסייע בבחירתו מהטעם שכבר פירטנו. הוא פגש אותה רק פעם אחת לפני כמה חודשים באירוע שאינו קשור בעבודתו".

מדוע לא ננקטו פעולות נגד בכירים שקיבלו טובות הנאה?

תגובת מועלם: "בשאלה שלך טמונה השמצה פרועה. כל אשר נעשה נעשה ברשות ובסמכות."

באשר למסקנות אישיות של מועלם - כותבים דובריו: "פועלו במהלך כהונתו הוא זה שנבחן על ידי הרגולטור והציבור והוא המחייב את המשך כהונתו."

את ראשו של הרב

הנה סיפור שבו משרד המשפטים והפרקליטות הופכים שוב למנגנון הגנה עיוור של המדינה מול עותר תורן צודק. פסק דין של השופטת המחוזית בירושלים נאוה בן אור שניתן לפני פחות מחודש קורע חלון לאחד המקרים המביכים האלה שבהם משרד המשפטים לא עשה את שיעורי הבית כראוי.

הסיפור בתמצית על פי בדיקת עוזי דיין: הרב שמעון ביטון מפתח תקוה נבחר לפני ארבעה חודשים כדת וכדין לחבר במועצה הדתית בעיר. בחירתו אושרה כחוק בידי השר לענייני דתות יעקב מרגי החברים בירכו אותו והוא עמד להתמודד על תפקיד ראש המועצה. או אז התעוררו מתרדמתם כמה אנשים ברבנות הראשית ובראשם היועץ המשפטי שלה עו"ד שמעון אולמן לא גילו לנציגי משרד המשפטים שקיים סכסוך אישי בינם לבין הרב ביטון ורתמו אותו למאבקם.

למה צריך לפסול אותו לטענתם?

כי לפני שנים כשביטון התגורר באשדוד התנהלה נגדו חקירת משטרה. הוא נחשד במעשי זיוף.

עם הסיפור הזה מלפני שמונה שנים דהר עו"ד אולמן לשר לענייני דתות וליועץ המשפטי של המשרד גייס אותם זמנית למלחמה בביטון ואלה פנו לפרקליטות המדינה בבקשה לחסום אותו עוד לפני שבדקו את תיקו. האיש שרק חודש קודם נמצא ראוי הפך פתאום למי שדבק בו חלילה קלון.

מה הם שכחו לספר?

שהטענות נבדקו שלא נמצאו ראיות ושתיקו נסגר. לא כתב אישום פלילי לא עבירות משמעת לא הרשעה כלשהי.

מה עשה נציג משרד המשפטים בלי להכיר לעומק את הסיפור והתיק?

מיהר להושיט עזרה לשר ולנציגי הרבנות: הוא קבע שיש לעכב את המינוי והוסיף כי אם בכל זאת יעמוד ביטון על זכותו להיבחר יהיה עליו להגיע לשימוע.

ביטון הבין מה מבשלים לו הודיע כי אין לו עניין בשימוע ודרש לקבל את נימוקי הפסילה. הוא עמד על הזכות היסודית הזאת אבל לא נענה. "הנימוקים" כלשונה של השופטת בן אור "בוששו להגיע." ההתנהלות המבישה הזאת נמשכה שבועות עד שבוקר אחד מאס ביטון בהתנכלות הזאת ועתר לבית המשפט. או אז התחיל הערפל להתפזר.

בפסק דין מנומק כותבת השופטת בן אור: "הרב ביטון צירף לעתירה מסמכים שמהם ניתן ללמוד לטענתו כי גורמים ברבנות הראשית מנהלים נגדו מאבק אינטרסנטי המעורר סימני שאלה קשים בדבר מעורבות בלתי ראויה של אותם גורמים בעניין כהונתו במועצה הדתית.

"לא מצאתי בתגובת השר והרבנות הראשית כל התייחסות לטענה שגורם אינטרסנטי גרם לפתיחת החקירה נגדו שהסתיימה בלא כלום כאשר לעתירתו צירף מסמכים שניתן היה לצפות להתייחסות אליהם. לא מצאתי פירוט מתי התנהלה אותה חקירה וכמה שנים חלפו מעת התרחשות האירועים ומעת סגירת התיק. לא מצאתי התייחסות לטענת הרב כי בשנים שחלפו כיהן כחבר המועצה באשדוד למרות אותה חקירת משטרה."

פסק הדין דיבר בעד עצמו ומיד לאחריו נבחר העותר לראשות המועצה הדתית. שאלת האינטרס האישי של נציג הרבנות הראשית עו"ד שמעון אולמן נשארה פתוחה. עו"ד אולמן לא טרח עדיין להשיב על שאלות שקיבל מאיתנו כבר לפני חודש. יש לו זמן.

מילה טובה על נתניהו

יש מי שיאמרו שעולה לי בבריאות לכתוב מילה טובה על בנימין נתניהו לנוכח התנהלותו בעבר. אבל עכשיו מה לעשות היא מגיעה לו. נתניהו ב' מתרחק מנתניהו א.'

יש פתאום כאילו בעל בית במדינה. ראש הממשלה ירד מהגדר התחיל להפגין מנהיגות העמיד את יעקב נאמן במקומו והדף את הניסיונות לפצל את תפקיד היועץ המשפטי. הוא מנע את קריעת הפרקליטות והתביעה הכללית לחתיכות.

זאת ועוד: נתניהו גדע את הסחבת במציאת יועץ משפטי חדש הוביל בעצם לבחירות יועץ ראוי מהסקטור הפרטי עו"ד יהודה וי נשטיין ומחרתיים יובא מינויו לאישור הממשלה. מי שמצוי ברזי הסיפור מבין שרק עמדתו הנחרצת של ראש הממשלה מנעה פגיעה נוספת בשלטון החוק.

עכשיו קיבל נתניהו החלטה חשובה נוספת: להקפיא את הבנייה בשנה הקרובה ביהודה ושומרון. לא לשרוף את הגשרים האחרונים אל מדינה קטנה ולא חשובה ששמה ארה"ב. ההחלטה הזאת מקבלת משנה חשיבות לנוכח העובדה שבמזרח הפרוע של המדינה ממשיכים מאות חוליגנים להתפרע.

זה הרגע לעשות סוף לתופעה. זה הרגע להחזיר את השלטון והחוק גם לשטחים לפני שהאלימות תיהפך שם לדבר לגיטימי; לפני שצה"ל יוכרז שם סופית כאויב לפני שניידות משטרה יועלו שם באש לפני שהמדינה תיקרע סופית: שתי מדינות של יהודים. שני צבאות. שתי משטרות. שתי מערכות משפט. אסור כאן למצמץ: אש קטנה אם לא מכבים אותה הופכת לשריפה גדולה. מחר מחרתיים אולי יהיה כבר מאוחר.

כוננות דליה איציק

עיתונאים רציניים שהכירו או מכירים את דליה איציק נכנסו בשבועות האחרונים לכוננות ספיגה: הם לא רוצים לקבל ממנה שיחת טלפון. היא מתוחה היא מציקה היא מוטרדת מטיוטות דו"ח מבקר המדינה על הרכישות בביתה כיו"ר הכנסת על אופן קבלת ההחלטות על מה שהתרחש בכנסת בתקופת כהונתה.

היא מצלצלת לכל העולם ואשתו כדי להסביר כמה עוול נגרם לה. היא מחפשת עיתונאים תורנים מתנדבים להלבנת מעשיה. היא בבעיה והתקשורת השפויה יורדת עכשיו למקלטים. היא מוכנה לספוג הכל רק לא עוד טלפון אחד מדליה איציק.

motig@israelhayom.co.il | uzid@israelhayom.co.il | michals@israelhayom.co.il

רבקה שריר - אשתו של שר במשפטים לשעבר - אברהם שריר

שמואל מועלם - מנכ"ל קופ"ח מאוחדת

דוד סומך - מבקר פנים קופת חולים מאוחדת

יורם קרשי - אחיה של שולה זקן