מחקר: תרופות נגד דיכאון פוגעות בעובר - מום בלב

הכתבה מחקר: תרופות נגד דיכאון פוגעות בעובר , תומר ולמר , ספטמבר 2009 , nrg

ממצאי מחקר דני מראים כי נשים שנטלו בעת ההיריון תרופות נגד דיכאון, עלולות לפגוע בעובר ולהעלות האפשרות למום בליבו

חוקרים מדנמרק בדקו ומצאו כי נשים בהיריון שנוטלות כדורים נגד דיכאון, עלולות לפגוע במצבו הבריאותי של העובר ולגרום למום בליבו. ממצאי המחקר, שפורסמו השבוע במגזין B.M.J, מצביעים על חריגות במחיצות הלב של תינוקות שאמם נטלה כדורים נגד דיכאון במהלך תקופת ההריון.

במהלך המחקר נבדקו כ-490 אלף ילדים שנולדו בדנמרק בין השנים 2003-1996. התוצאות הראו כי קיים קשר בין נטילת תרופות נגד דיכאון (SSRI) לבין התפתחות העובר ואפשרות של היווצרות מום בליבו.

על אף הנתונים, מבהיר פרופ' פאול מרלוב, מנהל החברה הישראלית לניטור מומים מולדים ויועץ למרכז המידע התרופתי בבית החולים בלינסון, כי במרבית המקרים המום מתאחה מעצמו כעבור מספר שנים ורק במקרים חריגים ישנה סכנה לליבו של העובר שמצריכה ניתוח.

"לא לעורר פאניקה"

לדברי מרלוב, תוצאות המחקר הדני עולות בקנה אחד עם עבודת מחקר דומה שנעשתה באחרונה בבלינסון, ומצאה עלייה במספר המקרים של מומי לב שזוהו בתינוקות שאמם נטלה תרופות מסוג SSRI. "ישנה חשיבות רבה לכך שנשים בהריון יידעו כי נטילת תרופות מסוג SSRI עלולה לגרום למום קל בליבו של העובר.

"עם זאת, המטרה היא לא לעורר פאניקה וחשוב מאד שנשים שלקו בדיכאון תוך כדי הלידה ימשיכו בטיפולים. במקרים רבים דווקא עצירת הטיפול התרופתי עלולה

להיות קשה יותר מבחינת העובר", הוסיף פרופ' מרלוב. לטענתו, מחקרים מוכיחים כי עוברים של נשים הנמצאות בדיכאון וסובלות מחרדה מאובחנים עם פגיעה בהתפתחות הגופנית וזרימת הדם שלהם אינה תקינה.

"אין ספק שהמצב האידיאלי הוא שנשים בהריון לא יטופלו בתרופות נגד דיכאון. במידה שמדובר במחלה כרונית, ההמלצה היא שימשיכו בטיפול התרופתי אך יעשו זאת תוך מעקב צמוד של רופא נשים וביצוע תדיר של סקירת מערכות לעובר", סיכם מרלוב.