"החוסים חיבקו את השוטרים שפרצו למוסד: 'הצלתם אותנו'"

"החוסים חיבקו את השוטרים שפרצו למוסד: 'הצלתם אותנו" , אבי אשכנזי וחיים גריידינגר , nrg , אוקטובר 2012

לאחר חשיפת פרשת ההתעללות במוסד הסיעודי בפ"ת, תיארה מפקדת המבצע המשטרתי את התמונה הקשה בביה"ח: "גברים ונשים ישנו עירומים באותם חדרים". במשטרה הוסיפו כי מלבד החשדות באלימות, היו גם מקרים של הטרדות ומעשים מגונים

שעות לאחר שנחשפה פרשת ההתעללות במוסד הסיעודי בפתח תקווה, הפרטים המזעזעים על ההתעללות במקום הולכים ומתבהרים: "התמונה שנתגלתה לעינינו הייתה קשה. חלק מהחוסים, גברים ונשים, ישנו עירומים באותם חדרים, תוך פגיעה קשה בצנעת הפרט של כל אחד מהם", סיפרה היום (ד') מפקדת משטרת פ"ת, סגן ניצב סיגל בר צבי שפיקדה על מבצע הפשיטה.

"החלטנו שנבצע כניסה למוסד בו זמנית, ושכל 150 השוטרים יכנסו אל בית-החולים, כדי למנוע אפשרות שהצוות ינסה להעלים דברים או לשבש את החקירה", הוסיפה בר צבי. "כל צוות של שוטרים קיבל חדר, ובשעה 5:52 ניתנה הפקודה לפרוץ פנימה".

"חלק מהחולים והחוסים פשוט חיבקו את השוטרים" סיפרה. "חלקם בכו וסיפרו איך הצלנו אותם מהמשך ההתעללות". אחד החוסים במוסד אמר לשוטרים: "ניצחנו, הצילו אותנו".

אחד החוקרים סיפר היום על התמונה הקשה שהתגלתה בחקירה. "היו מקרים לא רק של אלימות פיזית אלא של הטרדות מיניות", אמר. "משפחתה של אחת החוסות, סיפרה כיצד היא הוטרדה מינית ע"י עובד מטבח שביצע בה מעשים מגונים".

במסגרת המבצע שזכה לשם "אל תשליכני", עוכבו את כל אנשי הסגל - ובכלל זה בעלי המוסד, רופאים, אחיות, עובדי סיעוד ואחרים. החוסים הועברו למוסדות אחרים עד להשלמת החקירה. בשלב זה, קיבלו במשטרה החלטה לעצור שמונה מאנשי הצוות של ביה"ח והם מובלים לביהמ"ש השלום. במשטרה אומרים כי מספר העצורים אמור לעלות ככל שיעלו מספר העדויות.

''התמונה שנתגלתה לעינינו הייתה קשה'',

"צחקו לי בפנים"

מוקדם יותר היום, סיפרה ג', אמו של חוסה במוסד, כי פנתה למשרד הבריאות ולמשטרה והביאה לחשיפת מסכת ההתעללות, יחד עם עובדים סוציאליים שפוטרו מהמקום בשל נסיונם לעצור אותה.

"יש אלוהים", אמרה האם הנסערת בשיחה עם nrg­מעריב. "אני שמחה שהגענו ליום הזה, ואני מאחלת לכל האנשים שהתעללו בבני ובאנשים נוספים - שיהיו תחת סורג ובריח ולא יהיה להם מזור לעולם". היא הוסיפה כי היא דורשת ממשרד הבריאות לשקם בדחיפות את החולים לאחר הפגיעה הקשה שעברו.

"בכל שלוש השנים האחרונות ראיתי שבני סובל ושמתעללים בו", סיפרה. "פניתי אין ספור פעמים, אבל צחקו לי בפנים ואמרו לי 'הבן שלך חולה, אל תגידי לנו מה לעשות'. מנהל המקום שפניתי אליו לאחרונה אמר לי 'לכי להזדיין'".

היום נעצרו עשרות מאנשי צוות בית החולים הסיעודי נווה יעקב בפתח תקווה בחשד למעורבות בהתעללות בחוסים. על פי החשד, המעשים נמשכו במשך שנים וכללו תקיפות אלימות ועבירות מין.