אחרי פרשת ההתעללות בחוסים: נסגר המוסד נווה יעקב הסאדיסטי של משרד הרווחה


הכתבה אחרי פרשת ההתעללות בחוסים: נסגר מוסד נווה יעקב , חדשות נענע , נובמבר 2012

משרד הבריאות העביר אתמול את אחרון החוסים למוסד אחר לבריאות הנפש. לאחר שההעברה בוצעה, הורשה מנהל נווה יעקב לחזור למקום. המטופלים המורכבים מהמחלקה הסגורה הועברו ברובם לבתי חולים ציבוריים לבריאות הנפש, וחלק קטן למוסדות הרווחה. "התהליך בוצע ביסודיות, ברגישות ובמהירות", נמסר מהמשרד

עברו למקום טוב יותר
: משרד הבריאות העביר אתמול (ראשון) את אחרון המטופלים מהמוסד נווה יעקב וסגר אותו באופן סופי. זאת לאחר שבמקום נחשפה פרשת התעללות לכאורה של העובדים בחוסים שטופלו בו. בכך יישם משרד הבריאות את ההחלטה שהתקבלה בנושא לפני שלושה שבועות.


מעון "נווה יעקב" בו נחשפה התעללות בחוסים
צילום: חדשות 10

המטופלים המורכבים יותר שהיו מאושפזים במחלקה הסגורה הועברו ברובם לבתי חולים ציבוריים לבריאות הנפש. היתר נשלחו למוסדות הרווחה, כאשר כל התהליך בוצע בתיאום עם משפחות החוסים. המטופלים מהמחלקות האחרות הועברו למסגרות של מגורים טיפוליים.

"התהליך בוצע ביסודיות, ברגישות ובמהירות על מנת להבטיח סגירה מהירה של המוסד", נמסר ממשרד הבריאות, שאנשי מקצוע מטעמו היו אלה שהובילו את הסגירה.

אתמול התיר בית המשפט לבעלים לשוב למוסד לאחר שאחרון המטופלים הועבר מהמוסד. בנוסף, החלו במשרד הבריאות במציאת פתרונות שיביאו לשינוי בפתרונות הדיור לכל סוגי תחלואת הנפש, עבור מטופלים הנמצאים מחוץ למוסדות הציבוריים. זאת, מתוך כוונה לרכז את המקרים המורכבים במוסדות הציבוריים ולהרחיב את פתרונות השיקום הקיימים בקהילה, גם בהיקף וגם במגוון.

לפני חודשיים: 75 עובדים נחקרו בפרשה


לפני כחודשיים עוכבו לחקירה 75 עובדים במוסד לחולי נפש "נווה יעקב" שבפתח תקווה בחשד שהתעללו מינית, פיזית ונפשית בעשרות חוסים, רובם בעלי פיגור שכלי. 6 מתוך העובדים המעורבים נעצרו. המשטרה עצרה את העובדים בתום חקירה סמויה, שארכה כמעט שנה, בה לקחו חלק גם נציגים של משרד הרווחה ומשרד הבריאות.

במהלך החקירה נאספו ראיות, לכאורה, לכך שהעובדים במשך לפחות שנתיים ניצלו את מעמדם כדי להתעלל בכ-40 מטופלים שאינם בריאים בנפשם, תוך שהם מודעים לכך שהם יתקשו להגן על עצמם ולהתלונן על המעשים.

על פי החשד, מעבר להתעללות פיזית ונפשית קשה שכללה עונשים ובידוד, חלק מהעובדים גם התעללו מינית בחוסים. במספר מקרים הם הכריחו את אותם החוסים לבצע בעצמם אקטים מיניים. חלק מהעובדים שעוכבו לחקירה חשודים בכך שידעו על המתרחש ולא דיווחו על כך.
Comments