יוסי סילמן - מנותק מהמציאות החברתית בישראל

המאמר "כנראה שלהיות ראש מטה ביש עתיד לא מכשיר לניהול משרד הרווחה" , מאת: ליאור דטל, טלי חרותי-סובר , 28.07.2013 , TheMarker

כך הגיב ח"כ אילן גילאון לראיון שהעניק מנכ"ל משרד הרווחה (יוסי סילמן) ל-TheMarker ובו אמר כי "יש אולי ילדים רעבים, אבל לא מתים מרעב" ■ הפורום למלחמה בעוני: "שיחשוב איך החלטותיו משפיעות על מי שנזקק לשירותי המשרד"

"דבריו של מנכ"ל משרד הרווחה מוכיחים כי האיש חף מכל ראייה חברתית. משלמדנו שמנכ"ל הרווחה שבע רצון מכך שאין בישראל ילדים עם בטן תפוחה מרעב, הבנו שהשקפת עולמו שייכת לעולם האישי. תמוה שאדם עם תפיסות כאלה יושב על כס מנכ"ל משרד הרווחה הדורש ניסיון ותפיסה חברתית" - כך אמר ח"כ אילן גילאון, יו"ר סיעת מרצ, בעקבות דבריו של מנכ"ל משרד הרווחה, יוסי סילמן בראיון ל-TheMarker.

גילאון הוסיף כי "כנראה שלהיות ראש מטה השטח של יש עתיד לא מכשיר לכך", בתגובה לראיון שבו אמר סילמן כי "במדינת ישראל לא מתים מרעב. יש רעבים, יש אולי ילדים רעבים, אבל לא מתים מרעב. נכון שיש משפחות שאוכלות בשר רק פעם בשבוע, אבל אנשים עם בטן נפוחה, כמו במדינות אחרות בעולם, אין פה. ממש לא. למרות זאת, אני לא אומר שהמצב פה מושלם".

יוסי סילמן, מאיר כהן, מנחם וגשל - נעדרים כל אמפתיה בסיסית לאוכלוסיות היעד אותן אמורים לשרת

סילמן התייחס לקיצוץ הצפוי בקצבאות הילדים ואמר כי הוא תומך בו בגלל הצורך בביצוע קיצוצים: "יש אוכלוסיות שלצערי חיות מקצבאות ילדים", אמר. "לא אמרתי שמתפרנסים רק מזה, אבל זה אחד מגורמי ההכנסה. זה לא הדבר המרכזי. קצבאות הילדים אינן מדד למלחמה בעוני. מלחמה בעוני עושים באמצעות תעסוקה, חינוך וטיפול בפריפריה - ולא באמצעות הטריק של העלאת קצבאות ילדים".

בעקבות הראיון הודיע הפורום למלחמה בעוני - שנוסד כדי להאבק נגד הקיצוץ בקצבאות הילדים והגזרות הכלכליות - כי "דבריו של מנכ"ל משרד הרווחה אינם ראויים שיאמרו על ידי מי שאמון על רווחת תושבי ישראל. הגיע הזמן שהממשלה תפסיק להילחם בעניים ותתחיל להילחם בעוני"

יו"ר הפורום, פרופ' יונה רוזנפלד, חתן פרס ישראל לעבודה סוציאלית ומהחוג לעבודה סוציאלית ומדיניות חברתית באוניברסיטה העברית אמר כי "ייתכן שהמנכ"ל הנכנס עדיין לא מכיר את האנשים שלמענם הוא נבחר לתפקיד. הוא קיבל תפקיד עם אחריות מאוד חשובה בשביל הילדים במדינה ועתידה של מדינת ישראל".

לדבריו, "אני מאוד שמח שאדם בעל ניסיון צבאי נכנס לתפקיד, מתוך הנחה שהוא מכיר בני אדם ואנשים, והצטערתי לשמוע שהוא מדבר על ילדים נזקקים כגוש אחד. הוא צריך להתייחס לאנשים שחיים בעוני ובסיכויים שיש להם לצאת ממנו ולא בעוני עצמו. כמובן שבעקבות הקיצוץ בקצבאות הילדים מצבם של העניים ושל הילדים הנזקקים ייפגע. מאוד חשוב בעיני שסילמן יכיר אנשים שחיים בעוני וליצור עמם שיח ולא ייתייחס רק לתקציבים. מוכרחים להיות אנושיים. הוא חייב לחשוב על איך ההחלטות שלו משפיעות על כל אדם שנזקק לשירותי המשרד".

הפורום, שהוקם על ידי מספר עמותות וארגונים הכוללים את האגודה לזכויות האזרח, העמותה לסנגור קהילתי, הפורום לעבודה סוציאלית ושינוי חברתי, המרכז הישראלי לקידום צדק חברתי ורבנים למען זכויות אדם, אסף עדויות מנזקקים. עדות אחת היא מכתבה של אביטל, אם לארבעה ילדים מחיפה, בו כתבה כי משפחתה מתקיימת "ממוצרי יסוד בלבד. אם היה לי יותר הייתי יכולה לתת להם 'תענוגות' שיש בבתים אחרים כמו לחם פרוס, שוקו או ללכת בחופש לפארק. לעתים בשבתות אין לי תקציב לקנות דג ולכן בארוחת שישי אני פותחת לילדים שלי טונה. אני עובדת ועדיין לא מצליחה להביא לחם לשולחן".

סילמן התייחס לתגובות נגד דבריו ואמר כי "את תפקידי כמנכ"ל המשרד אני רואה כשליחות. תפיסתי, כמו זו של שר הרווחה מאיר כהן, היא חברתית מאוד. אני מכתת רגלי בין מוסדות המשרד בשליחות השר והכל למען האוכלוסיות החלשות בישראל. מי שמכיר אותי יודע מאין באתי ושאוכלוסיות הנזקקים הם בראש מעיני".

עצומה להתפטרותו של סילמן

בתוך כך, בעקבות דבריו של סילמן בראיון, נפתחה עצומה ברשת האינטרנט הקוראת להדיח אותו מתפקידו. עד כה חתומה על העצומה כ-150 איש. "ימים אלה הם ימי אבל במדינת ישראל ימים שבהם הולך לעבור בכנסת ישראל תקציב כלכלי שימוטט את רובנו ויגזור עוני על אלפי משפחות. מנכ"ל משרד הרווחה, יוסי סילמ,ן מתבטא באכזריות וללא כל רסן... יוסי סילמן אנחנו קוראים לך להתפטר מיידית מתפקידך! כי אין מקום לאדם שמחכה שיהיו לילדים בטן נפוחה מרעב", נכתב בעצומה.

את העצומה יזמה הפעילה החברתית כרמן אלמקייס, מקבוצת "הלא נחמדים", שמפגינים מדי שבוע יחד עם קבוצת המעברה נגד הגזירות הכלכליות. "התעוררנו בבוקר, ושוב ראינו התבטאויות מזעזעות של עוד בכיר בממשלה מיש עתיד. אין לי מילים לתאר את זה. לא ברור לי איך מנכ"ל משרד הרווחה רומז לגבי ילדים עניים שאם הבטן שלהם עדיין לא נפוחה מרעב אז זה סביר ואפשר להמשיך כרגיל", אמרה אלמקייס. "הדברים האלה מצביעים על ניתוק מהחברה. כל המנטרה של יש עתיד אומרת שכל הבעיות מתחילות בחרדים, גם כשהם מדברים על קצבאות הילדים. אנחנו לא קונים את זה. מדובר בהתבטאויות מאוד חמורות ממנכ"ל משרד שאמור לשרת את האזרחים ולמצוא להם פתרונות, ולא לפנות אליהם כך. אנחנו מפגינים כל שבוע מול ביתו של שר האוצר, ואם צריך נגיע גם אליו הביתה. הם לא יכולים להרשות לעצמם לרמוס את האוכלוסיות החלשות. אנחנו לא נעבור על זה בשתיקה".

"הניתוק הזה הוא שיצית את המחאה הבאה"

ד"ר רענן כהן, לשעבר שר העבודה והרווחה וכיום יו"ר דירקטוריון השוק הסיטוני, אמר בתגובה לדברים כי "אם ההגדרה של האדם שיושב באחד התפקידים החברתיים והחשובים ביותר לאזרחי ישראל, שהמדד לרעב הוא גודלה של הכרס או אם הוא נושם, אזי מצבנו חמור ביותר. מה קרה לבושה? מה קרה לחמלה? מה קרה לצלם האנוש שלנו, שאל כהן והוסיף כי "ילד שהולך לישון רעב הוא אות קין על מצחה של המדינה ודמותו היא שצריכה לעמוד לנגד עיניו של מנכ"ל משרד הרווחה. דמותו החיה של אותו ילד ולא גופתו".

לדבריו, "כאיש ציבור, כשר עבודה ורווחה לשעבר, תפיסת עולמי הייתה שילד שגדל ברעב אנו חורצים את גורלו לסיים ברעב. מעולם לא הלכתי כעיוור אחר שר אוצר או ראש ממשלה. הגיע הזמן שממשלת ישראל על כל שריה ופקידיה ישנו דיסקט. המחאה החברתית שהייתה עד היום הייתה סנונית ראשונה של מה שצפוי. המחאה הבאה תהיה אלימה וכואבת.

"כשהפערים החברתיים מעמיקים ומעגלי העוני מתרחבים, לאנשים אין מה להפסיד. אל תזלזלו באפשרות של ה'אביב הישראלי'. עד עכשיו, מה שראינו זו חזרה גנרלית, סימפטית ונעימה עם מוזיקה. זה תיכף נגמר. היום הכעס בקרב האנשים הוא אדיר והעובדה שמנכ"ל משרד הרווחה אמר את שאמר הוא הוכחה ברורה לעד כמה הניתוק בין מגדל השן למציאות הוא גדול והניתוק הזה הוא שיצית את המחאה הבאה".