מה קורה במעון הגדול במדינה לבעלי פיגור

תלונה למשרד הרווחה: עובד ניפץ בקבוק על ראשו של חוסה, על אחר נשפכו מים רותחים

מאת: רותי סיני יום חמישי, 13 בדצמבר 2007, כל חדשות היום, הארץ

מנכ"ל משרד הרווחה, נחום איצקוביץ', מינה ועדה שתבדוק את הנעשה ב"נווה מנשה", המעון הגדול ביותר במדינה לאנשים עם פיגור שכלי. זאת בעקבות תלונות של עובדים על אלימות כלפי חוסים, על מקרי מוות של חוסים ועל מינהל לא תקין.

בחודש שעבר כתב עובד בעילום שם אל שר הרווחה יצחק הרצוג כי רכז האגף הנעול במעון, ע"מ, ניפץ בקבוק על ראשו של חוסה וגרם לו חתך עמוק מעל לגבה. במקרה אחר נשפכו מים רותחים על חוסה באגף הנעול, נמסר במכתב. המקרים לא דווחו כנדרש ולא הועברה תלונה למשטרה, כתב העובד. הכותב הזכיר כי לפני שנים אחדות התלוננה עובדת באגף הנעול על אלימות קשה, דבר שהוביל אמנם להקמת ועדת בדיקה ולחקירת משטרה, אבל העובדת הושעתה. ההמלצה העיקרית של אותה ועדה - העברת ע"מ מתפקידו - לא יושמה בשל התנגדות ועד העובדים, שאחד החברים בו הוא קרוב משפחה של ע"מ.

במכתב נוסף שנשלח להרצוג באוקטובר התלוננה קבוצת עובדים, אף הם בעילום שם, כי שבעה חוסים מתו מאז תחילת השנה ומותם לא נבדק למרות ששניים מהם היו אנשים בריאים. אבל רופא המעון, ד"ר יואב מריק, מסביר ששיעור מקרי המוות השנה דומה לשנים עברו ואינו בלתי סביר נוכח העובדה שרבים מ-330 החוסים הם אנשים מבוגרים ו/או חולים. מריק מקבל את כל דו"חות הפטירה ואומר כי לא הבחין בשום מקרה חריג.

במכתב נכללה שורה ארוכה של פגמים ניהוליים, כביכול, לרבות העסקת חברים ורכישת ציוד ממכרים. "מאז הגעתו של המנהל אלי מגד, מינוי פוליטי, ישנה הפקרות מוחלטת בניהול המעון. כל יומו עסוק בסכסוך בין אנשי המעון", כתבו העובדים. מגד מונה לתפקידו בתקופתו של שר הרווחה לשעבר ח"כ זבולון אורלב, אבל הבעיות בנווה מנשה התחילו שנים רבות טרם מינויו לפני חמש שנים. אחד ממוקדי הבעיות הוא האגף הנעול, שבו שוהים עד 20 איש, חלקם עם פיגור שכלי ואחרים עם בעיות התנהגות קשות, שנשלחו למעון בצו בית משפט להסתכלות או לתחליף מאסר על עבירות שביצעו. בהנהלת מש' הרווחה גובשו תוכניות להעברת האגף הנעול למעון אחר, אבל הן אינן מתקדמות בשל התנגדות ועד העובדים. ההנהלה גם מגבשת תוכניות להעברת נווה מנשה ומעונות ממשלתיים אחרים להפעלה ע"י גורמים חוץ-ממשלתיים, אבל נתקלת בהתנגדות קשה מצד עובדים ומשפחות של חוסים.

ממשרד הרווחה נמסר כי הם רואים בחומרה רבה את התלונות ולכן מינה המנכ"ל ועדה שתבדוק את הנעשה במעון.

על מה מתלוננים העובדים?

  • אלימות באחד המקרים, רכז האגף הנעול ניפץ בקבוק על ראשו של אחד החוסים וגרם לו חתך עמוק.
  • ניהול לא תקין הפקרות מוחלטת בניהול היום-יומי של המעון, לרבות העסקת חברים ורכישת ציוד ממכרים.
  • מקרי מוות "לא מוסברים" 7 חוסים מתו מתחילת השנה ונסיבות מותם לא נבדקו, למרות ששניים היו אנשים בריאים.