נציב תלונות הציבור על השופטים, שופט בית המשפט העליון בדימוס, אליעזר גולדברג מתח ביקורת על התנהלות נשיא בית המשפט העליון

הכתבה גולדברג נגד גרוניס: "הסכנה משופט לא ראוי אינה פחותה ממנתח שאינו ראוי"

, TheMarker , הילה רז , 19.02.2013

דו"ח נציב תלונות הציבור על השופטים: עלייה במספר התלונות המוצדקות נגד שופטים ב-2012

נציב תלונות הציבור על השופטים, שופט בית המשפט העליון בדימוס, אליעזר גולדברג, מתח היום ביקורת על התנהלותו של נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, בכל הנוגע לטיפולו בשופטים שחוקים שלא פורשים מתפקידם בשל חששם כי הפנסיה שצברו נמוכה מדי.

"אסור לשופטים כאלה לשבת על כס המשפט ולקבוע גורלות של מתדיינים. אינני רואה איך ניתן לקבל עמדה לפיה יש להעדיף אינטרס אישי של השופט על אינטרס ציבורי ולאפשר לשופט שאינו ראוי להמשיך לשבת על כס המשפט רק משום שהפנסיה שלו תהיה נמוכה", אמר גולדברג.

הנציב גולדברג הדגים את חששו: "אני רואה לנגד עיני את הרופא המנתח שאינו ראוי להמשיך בתפקידו אבל הוא ממשיך רק בגלל הפנסיה. הסכנה משופט לא ראוי אינה פחותה ממנתח שאינו ראוי".

לפני כשבועיים פורסם כי נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס הגדיר בישיבה של הוועדה לבחירת שופטים שופטים שחוקים שאינם שפורשים כ"פצצה מתקתקת" שהציבור נפגע ממנה. גרוניס ציין שישנם שופטים שצריך להעביר מתפקידם ולגרום להם להתפטר אולם שופטים אלו ממשיכים לכהן בגלל הפנסיה הנמוכה שצברו.

עלייה בתלונות המוצדקות נגד שופטים

עלייה במספר התלונות המוצדקות שהוגשו נגד שופטים ב-2012 לעומת 2011 - כך עולה מדו"ח שהגיש היום (שלישי) נציב תלונות הציבור על השופטים לנשיא בית המשפט העליון ד"ר אשר גרוניס.

לפי הדו"ח, ב-2012 התקבלו בנציבות 930 תלונות לעומת 968 ב-2011. 101 מהתלונות שנבדקו נמצאו מוצדקות השנה לעומת 89 תלונות מוצדקות ב-2011. מהדו"ח עולה כי 16% מהתלונות שנבדקו על ידי הנציב ב-2012 נמצאו מוצדקות, 72% מהתלונות נדחו לאחר בירור וב-12% מהתלונות הופסק הבירור או שהתלונה מוצתה לפני שניתנה החלטה של הנציב.

הנציב קיבל 35 החלטות בנוגע לתלונות על תיקים שנדונו בבית המשפט העליון, מתוכן 3 תלונות נמצאו מוצדקות. ב-20 מקרים הוחלט שאין לברר את התלונה ו12 תלונות נדחו לאחר בירור. מדובר על גידול של תלונה מוצדקת אחת נגד התנהלות שופט בית המשפט העליון ביחס ל-2011, אז נמצאו שתי תלונות מוצדקות מתוך 26 החלטות.

מבין 101 התלונות המוצדקות, 29 מהתלונות היו על בתי משפט השלום, 13 על בתי משפט לתביעות קטנות, 3 תלונות על בית המשפט לתעבורה ו-3 תלונות על בית המשפט לעניינים מקומיים. 16 תלונות מוצדקות היו על בתי המשפט לענייני משפחה. 13 תלונות מוצדקות היו על בתי הדין הרבניים. 12 תלונות מוצדקות היו על בתי המשפט המחוזיים. 9 תלונות מוצדקות היו על בתי הדין לעבודה.

36% מהתלונות שנמצאו מוצדקות היו על התמשכות הליכים ועל עיכוב במתן החלטות ופסקי דין. מדובר על עלייה משמעותית ביחס לאשתקד, אז עמד שיעור תלונות אלה על 28% מהתלונות המוצדקות. 25% מהתלונות המוצדקות היו על התנהגות בלתי ראויה של שופט. מדובר על ירידה זניחה של 2% ביחס לשיעור התלונות המוצדקות בשל סעיף זה ב-2011.

ביחס לשופט אחד בבית המשפט לענייני משפחה נמצאו 4 תלונות מוצדקות. בנוגע לשופט אחד בבית המשפט לענייני משפחה נמצאו שלוש תלונות מוצדקות וכך גם ביחס לשופט בית משפט מחוזי. השופט בדימוס גולדברג אמר היום כי אחוז התלונות המוצדקות עלה בצורה מתונה מ-14% תלונות ב-2011 ל-16% ב-2012 אך הוא מקווה שהדבר לא מעיד על מגמת עלייה לשנים הבאות.

קישורים:

תאוות הקנסות של אשר גרוניס - לא לכל אחד - המאמר נשיא ביהמ"ש העליון מזגזג - גרוניס וההוצאות - איפה ואיפה? , איתמר לוין , news1 , אוגוסט 2013 - נשיא ביהמ"ש העליון לא הטיל על אגד (ע"פ 5187/13) הוצאות בגין בקשה לפסילת שופט, למרות שכינה אותה "פגם דיוני חמור". לעומת זאת, הוא חייב קבלן קטן (ע"א 5137/12) בתשלום 15,000 שקל בבקשתו לפסילת שופט...

אשר גרוניס - מדיניות פאשיזם שיפוטי להסדרי ראיה בין הורים לילדים - אפריל 2013 - בתי משפט לענייני משפחה פוגעים בזכויות הורים וילדים בדלתיים סגורות. מדובר במדיניות מוכתבת מנשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס. גרוניס חושש מביקורת על הליכים שיפוטיים המתנהלים בדלתיים סגורות שמא יחשפו פשעים ושחיתויות המנוהלים בבתי משפט אלו על גבם של אזרחים טובים. מדובר בגזל קשישים בהליכי מינוי אפוטרופסות, או ניצול משפחות בהליכי גירושין, ע"י "מומחים רפואיים" ו/או מכוני מסוגלות הורית ועוד...

אשר גרוניס כפה על השופטת חנה ינון לדון בתיק נגד רצונה וקנס בעל דין מבקש הפסילה ב- 15,000 שקל - אפריל 2013 - אשר גרוניס נוקט מדיניות הפוגעת בזכויות אדם ע"י הטלת קנסות כבדים על עתירות ובעלי דין בדרכים שונות - אשר גרוניס - שופט עם עבר בהתעמרות ופגיעה בזכויות אדם - האגודה לזכויות האזרח, רופאים לזכויות אדם ומרכז אדוה חויבו ב- 45,000 שקלים בעתירה נגד הפעלת שירותי בריאות פרטיים (שר"פ) בבית החולים הציבורי המוקם בימים אלה באשדוד...

פצצות מתקתקות עם גלימות - שופטים שסובלים מ"תחושת שחיקה קשה והתמרמרות" - הכתבה הנשיא גרוניס: "פצצה מתקתקת במערכת המשפט" , פברואר 2013 , הפורום המשפטי למען ארץ ישראל - בפרוטוקול מדיון הוועדה לבחירת שופטים שהועלה היום באתר הפורום המשפטי למען ארץ ישראל, מובא דיון בסוגיית השופטים שסובלים מ - "תחושת שחיקה קשה והתמרמרות"...

תלונה נגד נשיא בימ"ש עליון אשר גרוניס בגין מניעת הפגנות חוקיות ולגיטימיות מול בתי שופטים לענייני משפחה - תלונה נגד נשיא בימ"ש עליון אשר גרוניס בגין מניעת הפגנות חוקיות ולגיטימיות מול בתי שופטים - ביום רביעי 03.10.12 הגישה אמא ל' תלונה נגד נשיא אשר דן גרוניס בגין מניעת הפגנות חוקיות ולגיטימיות מול בתי שופטים לעניני משפחה - להלן התלונה...

פגישת נשיא בית משפט העליון אשר גרוניס עם צמרת הפרקליטות והמשטרה - אוקטובר 2012 - השבוע פורסם כי לאחרונה נפגשו צמרת מערכת המשפט, הנשיא אשר גרוניס, מנהל בתי המשפט מיכאל שפיצר עם צמרת הפרקליטות והמשטרה, היועץ המשפטי יהודה וינשטיין, הפרקליט הראשי משה לדור, המפכ"ל יוחנן דנינו וראש אגף החקירות במשטרה יואב סגלוביץ'...

אשר גרוניס מניף דגל שחור מעל עתירות ארגוני זכויות אדם

בתקופת גרוניס: בג"ץ מקשה על עתירות חברתיות