Урок 21.03.2023

Тема уроку:  Образна система п'єси Генріка Ібсена "Ляльковий дім"

Двадцять перше березня

Класна робота

 Протагоніст - головний герой твору, персонаж, який у різних видах мистецтва грає провідну роль, зазвичай протиставляється антагоністові (ворогові головного героя).

Нора - протагоніст п'єси і дружина Торвальда Хельмера. Нора спершу здається грайливою, наївною дитиною, якій бракує знань про світ за межами її дому. Однак вона має невеликий життєвий досвід, а її незначні спроби бунтувати показують, що жінка не така вже й безневинна та життєрадісна, якою здається на перший погляд. Вона усвідомлює свою нікчемну позицію у шлюбі та знаходить в собі силу втекти із тої гнітючої ситуації. Нора жила тим, що будувала своє життя, роблячи щасливим чоловіка, втілюючи його бажання і відповідаючи його очікуванням, при цьому пригнічуючи свою особистість. Її чоловік тільки отримав нову роботу в банку, і в цей період виявляється, що одного разу Нора позичила гроші для того, щоб допомогти йому, коли він хворів. Після низки робіт, які вона приховувала, вона змогла розплатитися з боргом. Нора не хоче, щоб її чоловік про це дізнався, так як це зачепить його гордість, а вона ж грає роль ідеальної дружини й матері трьох дітей. У підсумку вона розуміє, що більше не може так жити і йде з сім’ї для того, щоб зрозуміти, хто вона насправді.

Торвальд Хельмер - чоловік Нори. Торвальд задоволений своєю новою посадою в банку, так само як і своїм авторитетом у сім'ї. Він поводиться з Норою, мов з дитиною - сердечно і поблажливо. Він не вважає Нору рівнею. Для нього вона мов іграшка чи лялька, якою можна гратися і милуватися. Загалом, Торвальд дуже переймається своїм місцем і статусом у суспільстві. Він дає вихід своїм емоціям, коли боїться, що втратить повагу людей і його почнуть зневажати.

Торвальд - батько трьох дітей. Відноситься до своєї дружини, як до красивої речі, а не як до особистості. Коли він дізнається про борг, то розчаровується в дружині, незважаючи на той факт, що вона зробила це, щоб йому допомогти. Коли вона вирішує піти з сім’ї, він говорить їй, що її обов’язки як жінки бути хорошою дружиною і матір’ю. Наприкінці п’єси він сподівається на те, що вона змінить свою думку. Очевидно, що він не помічає реальних проблем їхнього шлюбу і того, що він захоплюється своєю дружиною, як іграшкою. Він не розуміє, що поводиться з нею так, як поводився її батько. Торвальд на початку п’єси здається суворим і владним, але, врешті-решт, виявляється, що він дуже невпевнена у собі людина. Він хоче поваги, але не виявляє її до інших.

Крогстад - юрист, який вчився разом із Торвальдом та займає підлеглу посаду в банку, де той працює. Постать Крогстада суперечлива. Він поводиться як останній покидьок, але його погані вчинки пояснюються прагненням захистити власних дітей. Для досягнення власних цілей він навіть готовий піти проти моралі. Те, як він завдає Норі страждань, викликає огиду, але водночас він співчуває жінці. Складна життєва ситуація Крогстада викликає симпатію до цього персонажа.

Фру Лінде - подруга дитинства Нори. Крістіне Лінде - практична розсудлива жінка, її чутливе світосприйняття контрастує з дитячою наївністю Нори. Фру Лінде живе у бідності, на відміну від Нори, яка займає привілейовану позицію у суспільстві. Крім цього, ми взнаємо, що Фру Лінде дбала про своїх хворих батьків, в той час як Нора покинула свого батька, коли той занедужав.

Доктор Ранк - найкращий друг Торвальда. Доктор Ранк виділяється на фоні інших персонажів п'єси, бо йому байдуже, що про нього думають інші. Крім цього, відзначається те, як він незворушно приймає свою долю. На відміну від Торвальда і Нори, доктор Ранк визнає хворобливу сутність свого життя (правда, в цьому випадку хвороба фізична). Він уникає розмов з Торвальдом про свою неминучу смерть, оскільки поважає неприязнь Торвальда до потворного боку життя. Він багатий друг сім’ї, який закоханий в Нору. Ранк фліртує з нею, показуючи тим самим свої почуття. Доктор Ранк – це той герой п’єси, який змирився зі своєю долею. Він знає, що вмирає від сифілісу, але він гідно це приймає і продовжує поводитися людяно. 

Боб, Еммі та Івар - троє малих дітей Нори і Торвальда. Нора грається з дітьми, з чого зрозуміло, що вона любляча матір. Але згодом вона відмовляється бачитися з дітьми, бо не хоче погано на них впливати. Нора переконана, що виховання батьків має великий вплив на розвиток дитини.

Анна-Марія - няня Хельмерів. Ібсен майже не розвинув її персонажа, але Анна-Марія здається доброю жінкою, яка прихильно ставиться до Нори. Роботу няні їй запропонував батько Нори, й їй довелося покинути власну доньку, щоб прийняти цю пропозицію. Анна-Марія розповідає Норі та Фру Лінде про те, як їй довелося пожертвувати власним щастям, щоб якось зарадити скрутному фінансовому становищу.

Батько Нори - на момент початку подій у п'єсі батько Нори вже помер, але про нього згадують упродовж всієї п'єси. Нора любила й захоплювалася батьком, але водночас звинувачує його у своєму підлеглому становищі у сім'ї.