Урок 20.12.2021

Добрий день!

Тема уроку: Розвиток мовлення. Усний твір на тему «Що в житті людини найцінніше?» (на матеріалах повістей Ч. Діккенса «Різдвяна пісня в прозі...» та "Ніч перед Різдвом" М. Гоголя)

  • Зроби в зошиті запис:

Двадцяте грудня

Класна робота

  • Запиши тему уроку.

  • Запиши вислів: "Май душу, май серце й будеш людиною на всі часи" (Ч. Діккенс).

  • Усно сформулюй відповіді на запитання:

  1. Що означає цей вислів?

  2. Яким чином він пов'язаний з творами "Різдвяна пісня у прозі" та "Ніч перед Різдвом"?

  • Познайомся із змістом карток "Структура твору-роздуму":

  • За типом мовлення твір на тему «Що в житті людини найцінніше?» - роздум. Поміркуй, які запитання визначатимуть тезу твору, докази, висновок. На основі цих запитань склади план твору.

  • Приклад плану (запиши його або свій варіант в зошит).

І. Вступ.

Не багатство та врода роблять людину щасливою, а людяність.

II. Основна частина.

1. Зосередженість на матеріальних цінностях, жага до збагачення, влади, байдужість до інших людей стали причиною духовного занепаду Скруджа.

2. Врода та самомилування засліпили Оксану.

3. Моральне багатство родини Кретчитів - приклад і поштовх до прозріння Скруджа.

4. Гуманізм Фреда як життєва філософія близька автору повісті.

5. Фантастичне переродження Скруджа - утілення віри Ч. Діккенса в добру сутність людини.

6. Справжнє кохання перемагає корисливість.

  • III. Висновок.

Милосердя, співчуття, щедрість, любов - ось що робить нас людьми.

  • Ознайомся з висловлюваннями видатних людей про життєві цінності. Обери ті, які, на твою думку, варто було б використати у творі-роздумі «Що в житті людини найцінніше?» як доказ або як епіграф. Запиши обрані висловлювання.

1. «Лиш той життя і волі гідний, хто б’ється день у день за них» (Й. В. Ґете). 2. «Жити - це боротися, боротися - це жити» (П. Бомарше). 3. «Доброта - мова, якою німі можуть говорити і яку глухі можуть чути» (Вольтер). 4. «Велич світу завжди відповідає величі духу, що дивиться на нього. Добрий знаходить тут на землі свій рай, лютий має вже тут своє пекло» (Г. Гейне). 5. «Проти всього можна встояти, але не проти доброти» (Ж. Ж. Руссо). 6. «Добрі діяння ніколи не варто відкладати» (М. де Сервантес). 7. «Людина схожа на дріб: у знаменнику - те, що вона про себе думає, у чисельнику - те, ким вона є насправді. Що більший знаменник, то менший дріб» (Л. Толстой). 8. «Людина судить ближнього свого за справами й учинками, але вища суть судити за тим, від яких учинків людина відмовилася і як боролася із самою собою» (К. Фрідріх). 9. «Найжорстокіша самотність - це самотність серця» (Ч. Діккенс). 10. «Совість - моральний наставник серця» (С. Смайлс). 11. «Домашній осередок, зігрітий теплом вірного друга, робить людину невразливою» (Г. К. Андерсен).

  • Склади і запиши (в чернетці) свій твір. Перевір його. Приготуйся до написання твору в контрольному зошиті на наступному уроці 24 грудня.