Урок 16.11.2021

Тема уроку: Історичний колорит твору та засоби його створення. Динаміка сюжету і гумор

  • Зроби в зошиті запис:

Шістнадцяте листопада

Класна робота

  • Запиши тему уроку (словосполучення "тема уроку" записувати не потрібно!).

  • Пригадай зміст роману. Впізнай героя за описом. Запиши імена героїв у зошит:

«був широкоплечий, довгорукий, м’язистий, як людина, звикла терпіть втому з трудів війни чи полювання…»

«… одежа в нього була якнайпростіша: вузька куртка з рукавами, пошита з вичиненої шкіри якоїсь тварини хутром наверх, бронзове кільце, схоже на собачий ошийник…»

«… мав виконати свій обов’язок – назвати лицарів, котрі найдужче відзначились в бою»

«Вона покірно кивнула головою, склала руки на грудях і звела очі до неба, начебто шукаючи там помочі, якої навряд чи могла сподіватися на землі»

«…він воював за віру християнську. А нині його повалено не людською рукою, а волею Божою»

«… один він у чорному обладунку, верхи на вороному коні, рослявому, високому і на вигляд дужому…»

«…ясні блакитні очі під витончено вигнутими бровами, що надавали виразності чолу, були неначе спроможні й запалювати, і власкавлювати, і наказувати, і благати".

«… його крицевий обладунок був щедро оздоблений золотим карбуванням, герб на щиті зображував молодого дубка, вирваного з корінням…».

  • Пригадай, що таке композиція та сюжет твору.

  • Опрацюй інформацію на картках:

  • Запиши в зошит "Сюжетні елементи роману".

  • Словникова робота. Прочитай і запиши пояснення:

Історичний колорит – наявність у творі, сцені чи описі, а також у мові персонажів прикмет історичного минулого. Це імена історичних героїв, описи старовинних звичаїв, згадки про історичні події тощо.

У романі «Айвенго» історичний колорит створюється за допомогою лексичних засобів увиразнення мовлення. До них належать: архаїзми, історизми, екзотизми, варваризми.

  • Прочитай визначення.

Архаїзми – застарілі слова, словосполучення, граматичні чи синтаксичні форми,які вийшли із широкого вжитку й перейшли до так званого пасивного запасу лексики. До них належать слова, що називають предмети й поняття, які самі по собі не є застарілими, але для їх позначення користуються іншими словами.

Історизми – слова, застарілі через те, що вийшли з ужитку предмети або явища, які вони позначають.

Екзотизми - слова, що передають назви реалій із життя інших народів і не мають точних відповідників у мові, до якої вони потрапили. В художній літературі використовуються з метою створення незвичайної, екзотичної атмосфери,що посилює емоційне враження, а також для передавання етнографічних особливостей тієї місцевості, про яку розповідається у творі.

Варваризми - слова іншомовного походження, які вживаються поряд із своїми відповідниками у тій чи іншій мові, але остаточно не засвоюються нею. В тексті художнього твору варваризми передаються або мовою запозичення, або національною мовою.

  • Знайди в тексті та випиши декілька архаїзмів, історизмів та варваризмів.

  • Прочитай

В романі "Айвенго" присутні елементи гумору. Це епізоди твору, коли Гурт в Вамба пасуть свиней і ведуть бесіду; коли Річард І зустрічається з ченцем; коли Вамба переодягається монахом і визволяє з полону Седрика, помінявшись з ним місцями; коли в церкві "відспівують" нібито загиблого Ательстана. Зображення подій і образів сповнене піднесеністю, урочистістю, трагічністю, іноді й живим гумором обумовлює життєстверджувальний пафос твору.


*У відповідне поле введи свої прізвище та ім'я. Натисни на напис "Приєднатися". Читай запитання і натискай на відповідь, яку ти вважаєш правильною. Не поспішай, чекай, поки з'явиться напис "Відповідь зараховано". У лівому куті зверху сторінки ти можеш побачити кількість запитань в тесті. Пройшовши тест, можеш переглянути свої результати.

Тест активний до 12 години 18 листопада

  • Сфотографуй свої роботи за урок та надішли вчителю.